خانه / دسته‌بندی نشده / ۷۰ درصد زندانیان پایتخت زیر ۴۰ سال سن دارند

۷۰ درصد زندانیان پایتخت زیر ۴۰ سال سن دارندبه گزارش ایرنا، الهام فخاری روز یکشنبه در شصت و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت، روز حمایت از خانواده زندانیان اظهار کرد: که از این تعداد زندانی ۳ درصد زنان و نیم درصد کودکان و نوجوانان هستند.
وی با بیان اینکه نیمی از زندانیان (۴۲درصد) جرائمی مربوط به مواد مخدر دارند و ۶۵ درصد زندانیان معتاد هستند گفت: همچنین ۹۶ درصد زندانیان جرائم غیر عمد استان تهران، محکومان مالی هستند که در این بین ۷۵ درصد آنان به دلیل ناتوانی در پرداخت چک صادر شده به زندان افتاده اند.
فخاری با طرح این سوال که آمارهای فوق بیانگر چیست، افزود: مواد مخدر مسأله اصلی زندان ها و زندانیان است.
عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: ۱۵ هزار معتاد متجاهر در شهر تهران وجود دارد که با وجود آنکه بر طبق تکالیف قانون باید در مراکز ترک اعتیاد نگهداری و درمان شوند ولی متاسفانه هنوز برخی از مسئولان به این باور نرسیده اند و با انتقال هزاران نفر از آنان به زندان هایی مانند فشافویه نه تنها باعث کنترل این پدیده نابهنجار اجتماعی نمی شوند بلکه به دلیل مجاورت و هم نشینی معتادان با مجرمین خطرناک، عملا آنان را از معضلی نابهنجار تبدیل به پدیده ای خطرناک و جامعه ستیز می کنند.
وی با اشاره به آینده پرمخاطره نوجوانان، جوانان و زنان زندانی خاطر نشان کرد: کودکان و نوجوانان و زنان به عنوان اقشار آسیب پذیر جامعه محتاج نگاه ویژه ای از سوی سازمان زندان ها هستند و اگر چه تدابیری مانند کانون اصلاح و تربیت توانسته تا حدی تجربه موفقی را پشت سر بگذارند ولی مشکل اصلی این افراد نه در طی کردن مراحل جامعه پذیری دوباره در کانون و تبدیل رفتار نابهنجار به هنجار است که استمرار وضعیت اصلاح شده آنان در عرصه عمومی جامعه است.
فخاری تاکید کرد: حضور این اقشار آسیب پذیر در چنین مراکزی، داغ ننگی را بر روی پیشانی آنان می زند که زدودن آن را حتی ساختارهای رسمی مانند گواهی سوء پیشینه بر نمی تابد و با ریاکاری محض نه به دنبال برگرداندن این افراد بزهکار به آغوش جامعه که فقط به دنبال محدود کردن و کنترل کردن آنان است.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: این قضیه آنجا مسئله دار می شود که ۷۰ درصد جمعیت زندانیان زیر ۴۰ سال سن، یعنی سن جمعیت فعال قرار دارند و عملا جامعه از نیروی مفید و خلاق آنان بی بهره است.
وی در ادامه با بیان اینکه نابسامانی و رنج خانواده زندانیان؛ آمار ۶۴ درصدی زندانیان متاهل که درصدی از آنان صاحب فرزند هستند ما را به دریچه‌ای دیگر برای تعمق و نگرانی رهنمون می‌کند، گفت: فرزندان به پدر و مادر برای رشد روانی بسامان نیاز دارند و نبودن هر کدام از آنان در خانواده علاوه بر آن‌که به ویژه در مورد نبود پدر می‌تواند تنگناهای مالی به بار آورد باعث تنش، و احساس ناایمنی مداوم در خانواده می‌شود.
وی افزود: اگر قرار باشد زندان جایی برای تنبیه و تربیت باشد بدون اداره‌ این تنش و ناامنی برای کودکان فقط ابزاری برای رنج کودکان و پایه‌گذاری نابسامانی‌های روانی برای آنان در کوتاه‌مدت و درازمدت می‌شود.
فخاری تاکید کرد: این کودکان فردا بزرگ خواهند شد و این زخم‌ها اگر التیام نیابد در جایی دیگر سر باز خواهد کرد.
وی بیان کرد: زندانیانی که تنها گناه آنها ناتوانی در پرداخت دیون مالی است؛ جرایم غیر عمدی بیشترین تعداد زندانیان را به خود اختصاص داده است،که بنا به آمار ۹۶ درصد آن مالی و در این بین ۷۶ درصد آن مربوط به چک های بلامحل است.
وی یادآور شد: شاید تقویت و ازدیاد کمپین های شهروندی خیریه که به جمع آوری کمک های مالی شهروندی می پردازد، بتواند مهربانی را با مسئولیت پذیری اجتماعی پیوند زده و بیش از پیش مانع زندانی شدن هم میهنانمان گردد.
وی پیشنهاد کرد در نظریه ای جدید نگهداری مجرمان را در یک‌جا، در جایی بیرون شهر آسیب ایزوله شدن بخشی از نیروهای جامعه را فراهم می آورد و از این رو بایسته است فرهنگ پذیری مراقبت و کوشیدن برای بازگشت مجرمان به جامعه در دستور کار قرار گیرد.
وی افزود: پسندیده است این کار هم در تبلیغات رسانه‌ای و آموزش عمومی باید مدنظر باشد و هم در تدوین قوانین حمایت‌کننده.
فخاری گفت: زندان‌ها را از شهرها بیرون نبریم؛ بلکه بکوشیم زندانیان را به جامعه برگردانیم.
تهرام/۷۲۴۴/۱۷۳۵ / ۱۵۳۹انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید