خانه / دسته‌بندی نشده / ۷۰درصد از کارمندان دولت زیر ۲۵ میلیون ریال حقوق دریافت می‌کنند

۷۰درصد از کارمندان دولت زیر ۲۵ میلیون ریال حقوق دریافت می‌کنندغلامرضا تاجگردون یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه بخش عمده‌ای از بودجه کشور برای پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان هزینه می‌شود ،افزود: ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال حقوق سالانه کارکنان دولت است.
وی بیان کرد: بخش عمده درآمد مالیات و نفت کشور تنها صرف حقوق کارمندان و بازنشستگان می‌شود که این رویه نیاز به بازنگری دارد.
تاجگردون گفت: درآمد کشور از محل مالیات و نفت ۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال است که از این میزان یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال درآمد نفت و یک هزار و ۵۰ میلیارد ریال درآمد مالیات است.
وی در مورد معافیت مالیاتی نیز گفت: در لایحه بودجه ۹۷ سقف معافیت مالیاتی حقوق از ۲۰ میلیون ریال به ۲۳ میلیون ریال رسیده است.
تاجگردون گفت: افزایش معافیت مالیاتی موجب هزینه های زیادی برای دولت می‌شود.
وی ادامه داد: این رقم باید از طریق فروش نفت و ایجاد تعادل مالیاتی جبران شود.
تاجگردون اظهار داشت: براساس این مصوبه کارکنانی که میزان حقوق دریافتی آنها زیر ۵۰ میلیون ریال است در سال ۹۷ حقوقشان بین ۱۰ تا ۱۸ درصد افزایش خواهد داشت.
وی با بیان اینکه شکاف درآمدی در کشور زیاد است گفت: درصد بالایی از مردم جامعه و حتی شاغلان در ادارات در فقر به سر می‌برند.
تاجگردون گفت: برای رفع مشکل حقوق کارکنان در بودجه ۹۷ طرح افزایش پلکانی حقوق تدوین شده است.
وی ادامه داد: کارکنانی که ۲۰ میلیون ریال حقوق می‌گیرند باید ۲۰ درصد افزایش حقوق داشته باشند و درآمد ۲۳ میلیون ریالی مشمول افزایش ۱۸ درصدی خواهد بود.
تاجگردون ادامه داد: این روند افزایش پلکانی تا سقف ۵۰ میلیون ریالی ادامه خواهد یافت و این رشد و افزایش شامل افرادی که بیش از ۵۰ میلیون ریال درآمد دارند نخواهد شد.
تاجگردون ابراز کرد: وقتی توزیع درآمدها در کشور نابرابر باشد اجرای این طرح، نابرابری نیست.
دولت افزون بر ۲میلیون و ۵۰هزار کارمند دارد .سال ۹۲ متوسط حقوق کارکنان دولت یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان بود که در حال حاضر این رقم ۲ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان است و میزان پرداختی به کارکنان دولت در چهار سال گذشته حدود ۱۰۱ درصد افزایش یافته است.
دولت با احتساب شمار نیروهای مسلح، بازنشستگان کشوری و لشکری، هر ماه به حدود چهار میلیون و ۷۰۴ هزار نفر حقوق پرداخت می کند.
دولت ایران در حالی نزدیک به ۵میلیون نفر کارمند دارد که برخی بررسی ها نشان می دهد دولت های توسعه یافته در کشورهایی چون ژاپن و آلمان و … کارمندانی به مراتب کمتر از این تعداد دارند.
شمار زیاد کارمندان سبب شده تا بروکراسی اداری افزایش یابد و از سویی دولت چابکی لازم را برای تسریع در امور نداشته باشد.
براساس قانون برنامه چهارم توسعه قرار بود دولت سالانه ۲۰ درصد از تعداد کارکنان خود را کاهش دهد اما گزارش ها نشان می دهد در طول برنامه های چهارم و پنجم تعداد کارکنان دولت دو برابر افزایش یافت.افزایشی که بار مالی مضاعفی بر دوش دولت گذاشته است.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته گذشته با ۱۸۲ رأی موافق، ۷۳ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۶۲ نماینده حاضر در جلسه کلیات بودجه سال ۹۷ کل کشور را تصویب کردند.
در لایحه بودجه سال آینده، منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی، افزون بر چهار میلیون و ۲۴۹ هزار میلیارد ریال است.
بودجه عمومی نیز شامل ۲ بخش منابع عمومی و درآمدهای اختصاصی دولت می‌شود.
خبرنگار: مریم صیادی** انتشار دهنده: مسعود علیزاده
۲۰۸۲/۶۱۱۰/۱۶۶۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید