خانه / دسته‌بندی نشده / ۵۰ گونه بیماری گندم در کشور شناسایی شد

۵۰ گونه بیماری گندم در کشور شناسایی شدبه گزارش ایرنا، محمد رضوی روز سه شنبه در کارگاه آموزشی پایش و مدیریت عوامل خسارت زای زنده مزارع گندم در سرسرای همایش های جهاد کشاورزی لرستان افزود: استفاده از بذر سالم یکی از راه های جلوگیری از بیماری های گندم است.
وی وجود عامل بیماری زا، حساس بودن روند و شرایط اقلیمی را سه شرط مهم برای نداشتن بیماری های گندم عنوان کرد و گفت: زنگ زرد، قهوه ای و سیاه به ترتیب از اهمیت بالایی در بین بیماری های گندم برخوردار هستند.
رضوی افزود: سال گذشته در برخی استان ‎های کشور شیوع بیماری لکه نواری باکتریایی گندم به صورت اپیدمی رخ داد و با توجه به بارندگی ‎های اخیر در کشور به دلیل تغییرات آب و هوایی ممکن است امسال نیز این مساله رخ دهد.
رضوی با بیان اینکه پیش آگاهی کشاورزان می تواند در جلوگیری بسیاری از بیماری ها موثر باشد، گفت: زنگ ها از جنوب کشور شروع و به مناطق شمالی می آیند و امکان گسترش بیماری های دیگر در منطقه زنگ وجود دارد.
رئیس بخش بیماری‎ های گیاهی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی افزود: احتمال شیوع بیماری لکه نواری باکتریایی گندم به صورت اپیدمی در کشور وجود دارد و استان های لرستان و همدان، کانون‎ آلودگی بیماری لکه نواری باکتریایی گندم هستند.
این مسئول اظهار کرد: در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی حدود ۶ شرکت دانش بنیان در زمینه بیماری‎های گیاهی فعال است و به تازگی یک شرکت نیز در تهیه نانو کپسول‎ها برای کنترل عوامل بیماری‎ زا فعالیت می‎ کند.
وی با بیان اینکه سالانه ۲۱۵ میلیون هکتار گندم با برداشت ۷۳۰ میلیون تن در جهان کشت می شود، گفت: این آمار در ایران ۶ میلیون هکتار با برداشت ۹ تا ۱۵ میلون تن است که ۶٠ درصد آن به صورت دیم و ۴۰ درصد دیگر آبی است.
به گفته وی، میزان برداشت گندم در ایران به شرایط آب و هوا و اقلیم منطقه بستگی دارد.
٨٠٠ هزار هکتار زمین کشاورزی در لرستان وجود دارد که ٢٠٠ هزار هکتار آن آبی و ۶۰۰ هزار هکتار دیگر دیم است.
۳۲۱۰/۳۰۲۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید