خانه / دسته‌بندی نشده / ۵ روز هوای ناسالم تهران در ایام نوروز بی سابقه است

۵ روز هوای ناسالم تهران در ایام نوروز بی سابقه استاین وضعیت طی ۱۰ سال اخیر به واسطه ۵ روز هوای ناسالم ایام تعطیلات نوروز در شهر تهران بی سابقه است.
براساس آمارهای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هوای پایتخت در ۱۱ روز ابتدایی سال ۹۶ شامل ۷ روز پاک و ۴ روز سالم بوده که این شرایط در مدت مشابه امسال تنها یک روز پاک با ۵ روز سالم همراه با ۵ روز ناسالم بوده است.
«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».
شاخص کیفیت هوای تهران امروز (شنبه) برای سومین روز متوالی با عدد ۱۰۹ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت.
کیفیت هوای تهران در ۲ روز گذشته (جمعه ۱۰ و پنجشنبه ۹ فروردین) نیز به ترتیب با شاخص ۱۰۴ و ۱۱۵ برای گروه های حساس ناسالم بود.
کیفیت هوای تهران در روزهای چهارم و پنجم فروردین نیز با شاخص ۱۳۱ و ۱۰۳ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.
درهمین حال و براساس آمارهای ثبت شده شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هوای پایتخت در ۱۱ روز نخست سال گذشته(۱۳۹۶)، ۷ روز پاک و ۴ روز سالم بوده است.
کیفیت هوای تهران در ۱۱ روز ابتدایی سال ۹۶ در روز سه شنبه هشتم فروردین با بیشترین میزان آلایندگی با شاخص ۶۷ در شرایط سالم بوده است.
شاخص کیفی هوای تهران طی ۱۱ روز نخست سال گذشته در ۷ روز کمتر از ۵۰(شرایط پاک) و در ۴ روز نیز کمتر از ۱۰۰(شرایط سالم) قرار داشته که این وضعیت در مقایسه با مدت مشابه امسال نشاندهنده افزایش محسوس میزان آلودگی هوای پایتخت است.
همچنین کیفیت هوای تهران طی ۱۱ روز نخست سال ۹۵ نیز در ۵ روز پاک و در ۶ روز سالم بوده است.
درهمین حال، شاخص کیفی هوای تهران در ۱۱ روز نخست امسال شامل یک روز کمتر از ۵۰(شرایط پاک)، ۵ روز کمتر از ۱۰۰(شرایط سالم) و در ۵ روز نیز با عددی بیشتر از ۱۰۰(ناسالم برای گروه های حساس) قرار داشته است.
شرکت کنترل کیفیت هوای تهران امروز(شنبه) اعلام کرد که ثبت پنجمین روز هوای آلوده پایتخت در ایام نوروز طی ۱۰ سال اخیر بی سابقه است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شاخص کیفی هوای پایتخت در روزهای اخیر، گفت: ورود گرد و غبار به فضای استان تهران یکی از عوامل اصلی افزایش غلظت آلاینده های جوی پایتخت
در روزهای اخیر است.
وحید حسینی افزود: در روزهای اخیر با پدیده گرد و غبار و سامانه آلوده ناشی از آن در پایتخت مواجه بودیم که همین امر تاثیر مستقیمی در ا فزایش غلظت آلاینده های شهر در روزهای تعطیل نوروز داشت.
وی اظهار کرد: البته حجم ترافیک معابر سطح شهر تهران نیز در ۷ روز نخست سال جدید بیش از حد انتظار بود که همین امر نیز منجر به افزایش شاخص آلایندگی هوای تهران در ر وزهای نخست تعطیلات نوروز شد.
به گفته این مقام مسئول، به همین دلیل امسال شاهد افزایش آلودگی هوا و تعداد روزهای ناسالم شهر تهران در ایام نوروز بودیم که نسبت به سال های گذشته چشمگیر بود.
حسینی با بیان اینکه ۵ روز هوای ناسالم تهران طی ایام نوروز در ۱۰ سال اخیر بی سابقه است، افزود: وجود گرد و غبار در سطح استان و همچنین حجم تردد خودروها و ترافیک دور از انتظار معابر پایتخت(با توجه به تعطیلات نوروز) از دلایل اصلی بروز این پدیده است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: به نظر می رسد امسال شرایط کیفی هوای تهران در مقایسه با سال های گذشته مطلوب نباشد و شاهد افزایش روزهای آلوده و ناسالم هوای شهر در طول سال در مقایسه با سال گذشته باشیم.
به گفته حسینی، به طور متوسط هوای شهر تهران در ۱۵ روز از سال پاک است که بیشتر این روزهای پاک نیز مربوط به فروردین ماه هستند.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط کیفی هوای تهران در ۱۱ روز نخست سال جاری و آلوده بودن ۵ روز طی این مدت، پیش بینی می کنیم امسال تعداد روزهای آلوده هوای شهر تهران نسبت به سال گذشته بیشتر باشد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بخش عمده پدیده گرد و غبار به عنوان یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای شهر تهران منشا داخلی دارد، اظهار کرد: راهکار اصلی مقابله با این پدیده، مدیریت منابع آبی کشور با هدف مقابله با ریزگردها است.
تهرام ۱۶۲۵انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید