خانه / دسته‌بندی نشده / ۴۵۲ میلیون دلار کالای غیرنفتی از مرزهای استان کردستان صادر شد

۴۵۲ میلیون دلار کالای غیرنفتی از مرزهای استان کردستان صادر شدصادق صمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ۱۷۵ میلیون دلار از این میزان به صورت مستقیم و ۲۷۷ میلیون دلار نیز به صورت غیر مستقیم از مرزهای کردستان به خارج از کشور صادر شده است.
به گفته وی، در صادرات مستقیم تمامی اقدامات از جمله اظهار و تشریفات گمرگی در استان انجام می شود که این نوع صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته خود از افزایش ۱۱ درصدی برخوردار است.
وی افزود: صادرات غیر مستقیم نیز در این مدت از افزایش ۴۳ درصدی برخوردار است که در این نوع صادرات اظهارنامه ها در سایر استان ها انجام می شود و تنها تشریفات گمرکی در استان کردستان صورت می گیرد.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ادامه داد: صادرات مستقیم از استان کردستان در این مدت شامل ۲۵۲ هزار تن انواع کالای غیر نفتی بوده است.
به گفته صمدی، مقصد ۹۷ درصد از صادرات مستقیم کردستان کشور عراق بوده و افغانستان، فدراسیون روسیه، سودان و پاکستان دیگر کشورهای مقصد این کالاها در این مدت هستند.
وی اضافه کرد: میزان صادرات سایر گمرکات استان (صادرات غیرمستقیم) نیز شامل بیش از ۳۱۵ هزار تن کالای غیر نفتی است که این صادرات از نظر وزنی ۱۳ درصد و از نظر ارزش مالی ۳۴ درصد نسبت به مدت مشابه خود افزایش دارد.
به گفته رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، میزان واردات کالا از گمرکات این استان در نیمه نخست سال جاری نیز به ۳۲ هزار تن معادل ۳۹ میلیون دلار رسیده است.
صمدی یادآور شد: عراق ۸۱ درصد از مبدا وارادات کالاها به استان کردستان را تشکیل می دهد و ۱۹ درصد کالاهای وارداتی نیز از ایتالیا، آلمان، پاکستان و هلند و دیگر کشورهای طرف معامله استان در زمینه واردات است.
وی حجم ترانزیت داخلی و خارجی در کردستان طی ۶ ماهه نخست سال جاری را ۸۷۵ هزار تن معادل ۲ میلیارد و ۳۱۹ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: بخش ترانزیت نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۲۱ درصد و به لحاظ ارزش مالی ۴۶ درصد افزایش داشته است.
به گفته وی، حجم کل مبادلات کردستان در نیمه نخست سال جاری، یک میلیون و ۴۷۴ هزار تن معادل ۲ میلیارد و ۸۱۰ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵، به لحاظ وزنی ۱۳ درصد و به لحاظ ارزش مالی ۴۳ درصد رشد یافته است.
حسین زاده, [۰۵.۱۰.۱۷ ۰۸:۲۱]میوه، سبزی ها و نباتات (خربزه، هندوانه، گوجه‌ فرنگی، خیار)، مواد معدنی، محصولات سرامیکی، مواد پلاستیکی و سایر مواد غذایی عمده ترین کالاهای صادراتی از مرزهای استان کردستان است.
مصنوعات آلومینیوم، ضایعات باطر‌ی‌، برنج، وسایل نقلیه موتوری نیز عمده ترین کالاهای وارداتی از مرزهای این استان است.
گمرکات استان کردستان با چهار شعبه فعال در سنندج، باشماق، سیرانبند بانه و بانه خدمات گمرکی به فعالان اقتصادی ارائه می کند.
گمرک سیرانبند بانه و گمرک باشماق از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرکات بانه و مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است.
استان کردستان با ۲۹ هزار و ۱۳۷ کیلومتر مربع طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ دارای یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است.
خبرنگار: حسن حسین زاده ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
۳۰۳۴/۹۱۰۲
** برای آگاهی از آخرین اخبار استان کردستان در کانال زیر عضو شوید:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvgانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید