خانه / دسته‌بندی نشده / ۴۰ میلیون مترمکعب از کسری آب های زیرزمینی استان مرکزی جبران شد

۴۰ میلیون مترمکعب از کسری آب های زیرزمینی استان مرکزی جبران شدعزت الله آمره ای روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بارندگی، بازگشایی سردهنه و بندها در مسیر رودخانه ها، جلوگیری از روشن شدن موتور چاه های آب، بستن چاه های غیرمجاز، جلوگیری از کشت محصولات پرآب از دلایل جبران کسری مخازن سفره های زیرزمینی استان مرکزی است.
وی اظهار کرد: پارسال متوسط کسری آب سفره های زیرزمینی در این استان ۲۳۰ میلیون مترمکعب بود که در سال آبی جدید به ۱۹۰ میلیون مترمکعب رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: اکنون رودخانه قره چای بعد از هشت سال، جاری است و دبی آن به ۵۰۰ لیتر در ثانیه یعنی حدود ۲ برابر رسیده است.
آمره ای افزود: با وجود کاهش بارش ها؛ آب در رودخانه اراک نیز جاری است و ۵۰۰ لیتر از حجم آب این رودخانه به تالاب میقان می ریزد.
وی بیان کرد: سال گذشته سد کمال صالح ۷۷ میلیون مترمکعب آب ذخیره داشت که در حال حاضر ۷۴ میلیون مترمکعب آب در پشت این سد وجود دارد.
وی اظهار کرد: پایش ها نشان می دهد که اکنون ۴۰ میلیون مترمکعب آب در سد ساوه وجود دارد که سال گذشته این میزان ۱۷ میلیون متر مکعب بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: سطح زیر کشت محصولات پرآب از جمله هندوانه در استان مرکزی از چهار هزارهکتار به یک هزار و ۵۰۰ هکتار کاهش یافته که این امر با همکاری جهاد کشاورزی محقق شده است.
آمره ای گفت: با وجود کاهش بارندگی، آب رودخانه شهرآب جاری است و آب به شهر میلاجرد رسیده است.
وی، حجم بارش های استان در سه ماهه پاییز سال جاری را ۱۱ میلیمتر اعلام کرد و گفت: میزان بارش های استان در مدت مشابه سال گذشته ۴۵ میلیمتر و در دوره آماری درازمدت ۷۶ میلیمتر بوده است.
وی اظهار کرد: میزان بارش های استان در سه ماهه پاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۷۵ درصد و نسبت به مدت مشابه در دوره آماری بلند مدت ۸۶ درصد کاهش یافته است.
۹۲ درصد از حجم آب مصرفی استان مرکزی در بخش کشاورزی، سه و نیم درصد در بخش صنعت و بقیه در بخش آشامیدنی مصرف می شود.
۶۹۹۱/۳۰۷۵/خبرنگار: معصومه ابراهیمی***انتشاردهنده: حسین مهدی زادهانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید