خانه / دسته‌بندی نشده / 40 میلیون مترمکعب از کسری آب های زیرزمینی استان مرکزی جبران شد

40 میلیون مترمکعب از کسری آب های زیرزمینی استان مرکزی جبران شدعزت الله آمره ای روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بارندگی، بازگشایی سردهنه و بندها در مسیر رودخانه ها، جلوگیری از روشن شدن موتور چاه های آب، بستن چاه های غیرمجاز، جلوگیری از کشت محصولات پرآب از دلایل جبران کسری مخازن سفره های زیرزمینی استان مرکزی است.
وی اظهار کرد: پارسال متوسط کسری آب سفره های زیرزمینی در این استان 230 میلیون مترمکعب بود که در سال آبی جدید به 190 میلیون مترمکعب رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: اکنون رودخانه قره چای بعد از هشت سال، جاری است و دبی آن به 500 لیتر در ثانیه یعنی حدود 2 برابر رسیده است.
آمره ای افزود: با وجود کاهش بارش ها؛ آب در رودخانه اراک نیز جاری است و 500 لیتر از حجم آب این رودخانه به تالاب میقان می ریزد.
وی بیان کرد: سال گذشته سد کمال صالح 77 میلیون مترمکعب آب ذخیره داشت که در حال حاضر 74 میلیون مترمکعب آب در پشت این سد وجود دارد.
وی اظهار کرد: پایش ها نشان می دهد که اکنون 40 میلیون مترمکعب آب در سد ساوه وجود دارد که سال گذشته این میزان 17 میلیون متر مکعب بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: سطح زیر کشت محصولات پرآب از جمله هندوانه در استان مرکزی از چهار هزارهکتار به یک هزار و 500 هکتار کاهش یافته که این امر با همکاری جهاد کشاورزی محقق شده است.
آمره ای گفت: با وجود کاهش بارندگی، آب رودخانه شهرآب جاری است و آب به شهر میلاجرد رسیده است.
وی، حجم بارش های استان در سه ماهه پاییز سال جاری را 11 میلیمتر اعلام کرد و گفت: میزان بارش های استان در مدت مشابه سال گذشته 45 میلیمتر و در دوره آماری درازمدت 76 میلیمتر بوده است.
وی اظهار کرد: میزان بارش های استان در سه ماهه پاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 75 درصد و نسبت به مدت مشابه در دوره آماری بلند مدت 86 درصد کاهش یافته است.
92 درصد از حجم آب مصرفی استان مرکزی در بخش کشاورزی، سه و نیم درصد در بخش صنعت و بقیه در بخش آشامیدنی مصرف می شود.
6991/3075/خبرنگار: معصومه ابراهیمی***انتشاردهنده: حسین مهدی زادهانتهای پیام /*


درباره gohari