خانه / دسته‌بندی نشده / ۳۵میلیون قطعه طیور مبتلا به آنفلوانزا در کشور معدوم شد

۳۵میلیون قطعه طیور مبتلا به آنفلوانزا در کشور معدوم شددکتر علی رضا رفیعی پور روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در قزوین افزود: در این راستا یکهزارو ۳۰۰ کانون آلوده به این بیماری در کشور شناسایی و اقدامات قرنطینه ای، بهداشتی و معدوم سازی در واحدهای طیور کشور صورت گرفته است .
وی میزان خسارت وارد شده به پرورش دهندگان طیور به دلیل بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را بیش از ۱۰هزار میلیارد ریال عنوان کرد.
دکتر رفیعی پور اظهار داشت : به منظور جبران خسارت به پرورش دهندگان طیور درگیر بیماری در سال گذشته ۱۰هزار میلیارد ریال از سوی صندوق توسعه بیمه کشاورزی به واحدهای بیمه شده و ۷۵۰میلیارد ریال نیز از سوی سازمان دامپزشکی به واحدهای دامداری صنعتی و سنتی خسارت دیده پرداخت شد.
وی با بیان اینکه بیماری آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که مبارزه و کنترل آن سخت است، اضافه کرد: در دو سال گذشته ۶۰کشور دنیا درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور در تیپ های مختلف بیماری بودند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در سالهای گذشته این بیماری از طیور وحشی به طیور روستایی و از آنجا به طیور صنعتی منتقل شده است.
رفیعی پور با اشاره به اینکه سرعت انتشار این بیماری بالا است افزود: برای جلوگیری از بروز این بیماری در سال آینده در سطح کشور باید تمامی دستگاههای ذیربط و مرغداران همکاری های لازم را داشته باشند.
وی یکی از مهمترین عامل اصلی بروز این بیماری را حمل و نقل و جابجایی طیور دانست و گفت : تردد و حمل ونقل طیور در کشور بیش از حد استاندارد است که با هماهنگی و همکاری های صورت گرفته با نیروی انتظامی در صدد کنترل بیشتر این حمل و نقل و برخورد با متخلفین هستیم .
وی از تشکیل ستاد اجرایی مبارزه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور در کشور خبر داد و گفت:طبق رایزنی های صورت گرفته با سازمان جنگلها، مقرر شده تا زمینی را در اختیار سرمایه گذاران صنعت طیور قرار دهند تا از تجمع تراکم این صنعت جلوگیری شود چرا که جلوگیری از تراکم فعالیت قرنطینه ای و بهداشتی را تسهیل می کند.
وی افزود: همچنین با همکاری و هماهنگی های صورت گرفته با سازمان محیط زیست به منظور جلوگیری از بروز این بیماری در سال جاری، مقرر شده تا در شعاع ۵۰کیلومتری تالابها، سدها و آبگیرها کار کنترل و پایش از سوی دامپزشکی صورت گیرد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: تمام تلاش سازمان در جهت جلوگیری از انتشار مجدد بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور در سطح کشور است چرا که با بروز این بیماری چرخه صنعت مرغ کشور به خطر افتاده و متحمل خسارت های فراروان و جبران ناپذیری خواهیم بود.
رفیعی پورازآزمایشگاه مرجع کنترل کیفی فرآورده های خام دامی دامپزشکی استان قزوین به عنوان مجهزترین آزمایشگاه درکشوریاد کرد و افزود: نظارت دامپزشکی از مزرعه تا سفره توسط این سازمان به خوبی انجام می شود که این امر به منظور حفظ امنیت غذایی، سلامت و اشتغال است.
معاون آزمایشگاه مرجع کنترل کیفی فرآورده های خام دامی استان قزوین نیز گفت : در این آزمایشگاه تمامی پارامترهای مربوط به کنترل کیفی مواد غذایی شامل میکروب شناسی، شیمی، مواد غذایی ، تشخیص بقایای دارویی و سموم و همچنین تشخیص های مولکولی انجام می شود.
رضا نوریان افزود: با انجام آزمایش های مربوطه میزان بقایای دارویی و سموم و مواد غذایی تشخیص داده می شود و قزوین از جمله استان‌های پیشرو در انجام طرح ملی پایش باقیمانده‌های دارویی(NRP) است .
وی ادامه داد: این آزمایشگاه سعی دارد نقش پررنگی در عرصه توسعه نظارت کیفی بر مواد غذایی با منشأ دامی و خوراک دام ایفا کند.
نوریان افزود:با اجرای طرح ملی پایش باقیمانده‌های دارویی(NRP)، فلزات سنگین، سموم و هورمون‌ها در سازمان دامپزشکی کشور در سالیان گذشته، استان قزوین از جمله استان‌های پیشرو در همکاری با مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی کشور در انجام این طرح بوده است.
۶۰۱۲/۷۳۹۰انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید