خانه / دسته‌بندی نشده / ۲ هزار تشکل در حوزه جوانان ساماندهی شد

۲ هزار تشکل در حوزه جوانان ساماندهی شدبه گزارش ایرنا، محمد مهدی تندگویان روز چهارشنبه در دیدار با تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س)، در قم اظهار داشت: تشکل های مختلفی توسط جوانان فعال شده است که شامل تشکل زنان سرپرست خانوار و مباحث فرهنگی است.
وی افزود: ۲۰۰ دفتر رسمی مشاوره ازدواج توسط تشکل های دانشجویی زیر نظر وزارت ورزش و جوانان خدمات ارائه می کنند که شامل خدمات مشاوره ای قبل و بعد از ازدواج است.
وی با بیان این که دوره های آموزشی زوج ها در کشور باید اجباری شود گفت: اگر مهارت افزایی و آموزش به زوج ها ارائه شود، شاهد تحکیم هرچه بیشتر بنیان های خانواده خواهیم بود، در همین راستا با برگزاری دوره های مختلف در سال گذشته در حوزه جوانان شاهد کاهش ۱۰ درصدی آمار طلاق بودیم.
تندگویان گفت: ۳۷ درصد طلاق ها زیر یک سال و ۴۷ درصد زیر پنج سال بعد از ازدواج است که نشان می دهد زوجین نسبت به یکدیگر شناخت کافی و مهارت ندارند که اگر مراکز آموزشی زوجین توسعه پیدا کند این آمارها کاهش می یابد.
وی همچنین ادامه داد: سال گذشته یک میلیون زوج برای تسهیلات ازدواج ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۱۵۰ هزار تن هنوز موفق به دریافت تسهیلات نشده اند، ضمن این که شاهد هماهنگی بانک ها در اعطای تسهیلات بوده ایم.
معاون وزیر ورزش و جوانان در ادامه، غنی سازی اوقات فراغت جوانان را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید از ظرفیت های آموزشی، فرهنگی و اجتماعی برای پرکردن اوقات فراغت جوانان استفاده کرد.
تندگویان افزود: برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی با همکاری حوزه های علمیه باید به جوانان ارائه شود تا با تقویت باورهای فرهنگی و اعتقادی آسیب های اجتماعی کاهش پیدا کند.
وی بیان داشت: بسیاری از تشکل ها را طلاب تشکیل داده اند که نیازمند ایجاد شبکه گسترده استفاده از توان حوزه های علمیه هستیم تا پیوند جوانان با مراجع تقلید و مراکز حوزوی گسترش پیدا کند.
تندگویان تصریح کرد: یکی از مشکلات اساسی جوانان بحران هویتی است که به دنبال آن اعتقادات جوانان کمرنگ می شود، از این رو باید با ارتقای باورهای اعتقادی و دینی جوانان امید به زندگی و ایستادگی در مقابل مشکلات را در آنان افزایش دهیم.
وی با تاکید بر این که مساجد باید محور برنامه های فرهنگی باشد گفت: طی ۲۰ سال گذشته مساجد محوریت برنامه های فرهنگی در محله ها بود و برنامه های مختلف اجرا می شد که امروز باید این امر با همکاری نهادهای مربوطه، بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

** زمینه اشتغال جوانان فراهم شود
تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) نیز در این دیدار گفت: زمینه اشتغال برای جوانان بسترسازی شود تا با فعالیت در عرصه های مختلف سراغ هجمه های فرهنگی دشمنان نروند.
آیت الله سید محمد سعیدی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص توجه به قشر جوان تاکیدهای فراوانی کرده اند، چراکه دشمنان به شدت بر روی این قشر متمرکز شده اند و به دنبال هجمه های فرهنگی هستند.
وی افزود: جوانان به عنوان سرمایه های عظیم کشورمان به شمار می آیند که باید از ظرفیت آنان در حوزه های مختلف بهره برد.
وی ادامه داد: در حال حاضر شاهد حضور جوانان در برنامه های مختلف مناسبتی و فعالیت های جهادی در مناطق محروم هستیم که باید این روحیه در آنها تقویت شود.
امام جمعه موقت قم با بیان این که مساجد و هیات های مذهبی کانون های مختلف شکل گیری هویت جوانان هستند، گفت: باید با برنامه های فرهنگی و اجتماعی این حوزه تقویت شود، در همین راستا در حرم حضرت معصومه(س) آماده برگزاری برنامه های مختلف هستیم.
سعیدی تصریح کرد: سال گذشته در حرم حضرت معصومه(س)، ۱۲۰ هزار قرآن آموز تربیت شدند و قشرهای مختلف جامعه در برنامه های مختلف فرهنگی و معرفتی شرکت کردند، از این رو ظرفیت های خوبی برای فعالیت جوانان در این مکان مقدس وجود دارد.
وی با تاکید بر این که شناخت جوانان با سیره اهل بیت(ع) مورد توجه قرار گیرد گفت: جوانان باید دست پرورده مکتب اهل بیت(ع) باشند و برای اهداف بزرگ نظام بسیج شوند.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی، جوانان نقش خوبی در پیروزی انقلاب داشتند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون نیز از ظرفیت آنان در حوزه های مختلف استفاده شده است که باید هرچه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
معاون وزیر ورزش و جوانان در سفر ۲ روزه به استان قم، علاوه بر دیدار و گفت و گو با شماری از مراجع تقلید و علما، در برنامه ها و نشست های مختلف شرکت می کند.
۸۱۳۸ / ۱۱۷۵انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید