خانه / دسته‌بندی نشده / ۲ میلیون و ۵۰ هزار هکتار طرح آبخیزداری در کشور اجرا می شود/اختصاص ۱۰هزار میلیارد ریال برای مقابله با بیابان زایی و ریزگردها

۲ میلیون و ۵۰ هزار هکتار طرح آبخیزداری در کشور اجرا می شود/اختصاص ۱۰هزار میلیارد ریال برای مقابله با بیابان زایی و ریزگردهاپرویز گرشاسبی روز سه شنبه در دوازدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران در دانشگاه ملی ملایر استان همدان در جمع خبرنگاران، افزود: از این میزان ۸۰۰ هزار هکتار از محل اعتبارات دولتی و یک میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار با مشارکت مردم و دیگر دستگاه ها اجرا می شود.
وی با بیان اینکه آبخیزداری، امروز یک موضوع دولتی نیست و باید از مشارکت مردم، دستگاه ها و ظرفیت خیران در این زمینه بهره گرفت، اظهار کرد: سال گذشته ۱۴۰ هزار هکتار طرح آبخیزداری توسط خیران در سراسر کشور اجرا شد و طرح هایی که وجود دارد با مشارکت مردم و به صورت ۶۰ به ۴۰ انجام می شود.
گرشاسبی با بیان اینکه در هشت استان کشور خیران در زمینه آبخیزداری هزینه و مشارکت می کنند، بیان کرد: در حال حاضر فضا را برای اجرای طرح های آبخیزداری باز کرده ایم و تمام کانون ها در حوزه های پهنه بندی سیل، فرسایش، زمین لغزش و گرد و غبار مشخص و بر اساس آنها کار انجام می شود.
وی با اشاره به ۱۶۴ میلیون هکتار مساحت کشور، گفت: از این میزان ۱۲۵ میلیون هکتار در معرض فرسایش آبی و ۳۲ میلیون در معرض فرسایش بادی و مابقی هم در بستر شهرها و هوای صنعتی و دریاچه ها است.
وی ادامه داد: از ۱۲۵ میلیون هکتار یاد شده، برای ۴۲ میلیون هکتار در حوزه آبخیزداری مطالعه انجام داده ایم و در ۲۷ میلیون هکتار هم عملیات اجرایی آبخیزداری صورت گرفته است.
معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرد: اگر بخواهیم عوامل احیا و تخریب را در کنار هم قرار دهیم و جلوی روند تخریب را بگیریم، باید سالانه سه میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام دهیم.
گرشاسبی بیان کرد: در همین راستا در برنامه ششم توسعه اجرا ۱۰ میلیون هکتار طرح آبخیزداری پیش بینی شده است که سالی ۲ میلیون هکتار در دستور کار و از طرح های اقتصاد مقاومتی است.

***اختصاص ۱۰هزار میلیارد ریال برای مقابله با بیابان زایی و ریزگردها
وی ادامه داد: امسال حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال برای کنترل و مقابله با بیابان زایی و ریزگردها و هفت هزار میلیارد ریال هم برای آبخیزداری اعتبار اختصاص یافته است.
گرشاسبی همچنین به وجود ۱۴ ایستگاه معرف نمایشی در سطح کشور براساس منطقه بندی و ارزیابی ۲۵ طرح بزرگ طی سه سال اخیر اشاره کرد و گفت: به طور متوسط با اجرای عملیات آبخیزداری، در هر هکتار ۵۲۰ مترمکعب آب استحصال شده است که از متوسط ۱۶ تن فرسایش خاک کشور، حدود ۱۰ الی ۱۲ تن در هکتار فرسایش خاک را کاهش داده ایم.
وی اظهار کرد: در این راستا ۱۲۰ کیلوگرم توان تولیدی علوفه در هکتار افزایش و حدود پنج تن کاهش رسوب داشتیم که در بحث آبخوان داری نیز متوسط هر هکتار یک هزار مترمکعب در سال است.
معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه یک پنجم اقدامات آبخیزداری ارزانتر از روش های سنتی آب تولید می کند، گفت: وضعیت فرسایش ایران با ۱۶ تن، نسبت به میانگین جهانی هفت تن بالاتر است که واقع شدن ایران در کمربند خشکی کره زمین و بهره برداری غیراصولی و سنتی، از عوامل فرسایش خاک در کشور به شمار می رود.
دوازدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران با رویکرد آبخیزداری و بحران های محیطی با حضور مسئولان کشوری و استانی، پژوهشگران و محققان علوم آبخیزداری و منابع طبیعی از ۱۸ مهرماه در دانشگاه ملی ملایر آغاز شده و به مدت ۲ روز در حال برگزاری است.
دانشگاه ملایر با بیش از ۶ هزار دانشجو در چهار کیلومتری محور ملایر به اراک واقع شده و شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر در ۷۵ کیلومتری شهر همدان واقع شده است.
۷۵۲۸/۲۰۸۷ ۲۰۹۰
خبرنگار: معصومه موسوی**تنظیم کننده: زهرا پیرنیا** انتشار دهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید