خانه / دسته‌بندی نشده / ۱۰۷ میلیون متر مکعب آب در خراسان جنوبی صرفه جویی شد

۱۰۷ میلیون متر مکعب آب در خراسان جنوبی صرفه جویی شدحسین امامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این میان اقدامات صورت گرفته در زمینه انسداد چاه های غیرمجاز استان نیز قابل توجه بوده که مجموع صرفه جویی ناشی از این اقدام حدود ۵٫۹ میلیون مترمکعب گزارش شده است.
وی گفت: در سالیان گذشته به سبب برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی و همچنین خشکسالی های پیاپی سطح آب زیرزمینی با افت شدیدی مواجه شده است.
وی با اشاره به افت سطح آب در دشت های استان بیان کرد: بر اثر این افت برخی مناطق از جمله دشت های سرایان و فردوس با فرونشست زمین و ایجاد شکاف هایی در سطح زمین مواجه شده اند.

** زلزله ای خاموش در راه است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه فرونشست زمین پیام نابودی سفره آب زیرزمینی و وقوع زلزله ای خاموش را به همراه دارد عنوان کرد: ادامه این روند تبعات خطرناکی مانند نابودی سفره های آب زیرزمینی و در نتیجه نابودی حیات منطقه را در پی خواهد داشت.
به گزارش ایرنا وی اظهار کرد: بر اساس مصوبات شورای عالی آب کشور بررسی پدیده فرونشست آبخوان های ممنوعه کشور به عنوان یکی از پروژه های اصلی طرح تعادل بخشی منابع آبی، به عهده سازمان زمین شناسی کشور قرار گرفته است.
امامی گفت: شرکت آب منطقه ای استان در زمینه اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب و برای کنترل و جلوگیری از اضافه برداشت چاه های مجاز نسبت به استقرار و تقویت گروه های گشت و بازرسی منابع آب استان اقدام می کند.
وی افزود: تجهیز تمامی چاه های کشاورزی به کنتورهای هوشمند آب و برق، برگزاری مستمر جلسات اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و به موازات آن اقدامات لازم در زمینه انجام مطالعات تعیین سقف کف شکنی در دشت های بیرجند، سرایان و خضری از دیگر اقدامات است.

** ۱۶۹۷ چاه کشاورزی هوشمندسازی شد
امامی افزود: در حال حاضر ۲ هزار و ۴۷ حلقه چاه کشاورزی در استان فعال است که تاکنون یکهزار و ۶۹۷ چاه به کنتور هوشمند مجهز شده اند.
وی اظهار کرد: همچنین نصب ۶۲۵ کنتور هوشمند بر روی چاه های غیر کشاورزی استان و ۳۵۰ کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی که بیشترین آن مربوط به شهرستان طبس است، در برنامه های آتی این شرکت قرار دارد.
به گزارش ایرنا میزان بارندگی در خراسان جنوبی از ابتدای مهر امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته و میانگین ۲۵ سال کاهش داشته است.
بنابر اعلام سازمان هواشناسی وضعیت بارشی در پنج استان یزد، مرکزی، اصفهان، خراسان جنوبی و قم از سایر استانها شرایط دشوارتری داشته است.
سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasan
کانال تلگرام: irnabirjand@
*7557*3028*خبرنگار- رقیه محمدی * انتشار- رسول محمدحسنیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید