خانه / دسته‌بندی نشده / یک فُک دیگر در تور ماهیگیران گلستان گرفتار شد

یک فُک دیگر در تور ماهیگیران گلستان گرفتار شدامیر شیرازی صبح سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فاصله زمانی زیاد خارج کردن این فک نر از تور ماهیگیران و گرمای هوا باعث مشکلات جسمی برای این حیوان شد.
سرپرست گروه امداد و نجات این گونه با اشاره به انتقال این حیوان به پایگاه درمانی فک خزری در جزیره آشوراده، اضافه کرد: تلاش می کنیم که آسیب های گرما را بر روی این حیوان کاهش داده و جانش را نجات دهیم و پس از تیمار در دریا رها شود.
۱۵ مهرماه نیز درهمین منطقه یک فک در تور ماهیگیران گرفتار شده بود که پس از۲۴ ساعت در دریا رها شد.
این دومین فک گرفتار در دام صیادان در هفته جاری است.
به گزارش ایرنا فُک تنها گونه پستاندار خزر است و جمعیت آن به دلیل صید بی رویه در حوزه برخی کشورهای حاشیه دریا سیر نزولی دارد، هر چند به گفته شیرازی؛ در حوزه جنوب خزر و در محدوده استانهای شمالی ایران موردی از شکار و صید این گونه گزارش نشده است.
به گفته دکتر شیرازی؛ فُک خزری (نام علمی: Pusa caspica) یکی از کوچکترین فک های بدون گوش و از پستانداران کمیاب آبزی دنیا است، این گونه زندگی اجتماعی داشته و در دسته های بزرگ مشاهده می شود، مهمترین اندام حسی فک مانند سایر سگ های آبی سبیل های آن است که او را قادر می سازد بدون حس بینایی و شنوایی به شکار ماهی در زیر آب بپردازد.
فک در آب زندگی می کند و تنها برای زادآوری و گاهی استراحت به ساحل می آید، در خشکی بسیار کم تحرک، اما در آب فعال است، این گونه به دلیل صید بی‌رویه و به‌هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین‌المللی است.
فک خزری به‌طور میانگین ۱۵۰ سانتیمتر طول و ۶۸ کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک‌ترین انواع فک به شمار می‌رود.، در گذشته تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشت شکار می شدند، اکنون هم هر سال تعدادی از آنها در تورهای ماهیگیران گرفتار و یا کشته می شوند.
گروه امداد و نجات فک خزر در سال ۱۳۸۹ با کمک مرکز تحقیقاتی و درمانی سگ دریایی کشور هلند و با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست ایران شروع به کار کرد، رهایی فک های آسیب دیده و گرفتار در تورهای صیادی، تیمارداری، ثبت اطلاعات مربوط به فک های یافت شده، نمونه برداری از حیوانات زنده و جمع آوری نمونه های بافتی از لاشه های کشف شده با هدف کنترل سلامت زیستی اکوسیستم خزر ازفعالیت های این گروه است.
۷۳۳۳/۱۶۴۸
خبرنگار: علی قاسمی ** انتشار: پری سالارنیاانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *