خانه / دسته‌بندی نشده / گنج نهفته گواتر و رودیک چابهار آماده واگذاری به سرمایه گذاران

گنج نهفته گواتر و رودیک چابهار آماده واگذاری به سرمایه گذارانبه گزارش ایرنا، شهرستان چابهار به بهشت آبزی پروری به ویژه میگو و ماهی شهرت دارد و یکی از بهترین نقاط پرورش میگو در منطقه مرزی و ساحلی گواتر در ۱۲۰ کیلومتری مرکز این شهرستان و در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان قرار دارد که از قطب های مهم پرورش میگو در سواحل زیبای مکران است.
منطقه گواتر چابهار از قطب های مهم پرورش میگو در سواحل مکران است و این منطقه با ساحلی پاکیزه و بدور از آلودگی های صنعتی و شهری، درجه حرارت آن مناسب برای پرورش میگو است.
چابهار به دلیل نزدیکی به خط استوا نسبتا گرم و مرطوب و بخاطر بادهای موسمی مونسون متعادل است و درجه حرارت سواحل این شهرستان در هشت ماه از سال مناسب برای پرورش میگو است و این امر سبب شده تا کارشناسان، این منطقه را به بهشت آبزی پروری تشبیه کنند.
۲۰ سایت مستعد پرورش میگو با مساحت حدود ۴۲ هزار هکتار در ۳۲۰ کیلومتر مرز آبی و ۵۰۰ کیلومتر سواحل جنوب استان سیستان وبلوچستان شناسایی شده است.
سایت پرورش میگو گواتر با چهار هزار هکتار مساحت ۶۶۰ هکتار تاسیسات زیربنایی دارد و به ۲ فاز شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است و هم اینک هزار و ۸۵۰ هکتار از اراضی این محدوده به بهره برداری رسیده و آماده واگذاری است.
فاز شمالی ۱۰۷ مزرعه با تیپ ۲۰ هکتاری طراحی شده که در حال حاضر ۹۲ مزرعه با سطح مفید حدود هزار و ۴۱۰ هکتار راه اندازی است.
۶ مزرعه ۲۰۰ هکتاری در فاز جنوبی نیز طراحی شده که هم اینک ۳ مزرعه کامل و یک مزرعه تا ۵۰ درصد با سطح مفید ۴۳۰ هکتار به بهره برداری رسیده است.

مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار و کنارک از مناطق مهم و مستعد برای پرورش میگو و فعالیت های شیلاتی محسوب می شوند.
هدایت الله میرمرادزهی افزود: تکثیر، توسعه و پرورش آبزیان از برنامه های اصلی اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان به ویژه در محدوده چابهار و کنارک است.
وی بیان کرد: هر هکتار از مزارع پرورش میگو بصورت مستقیم برای حدود ۲ نفر شغل ایجاد می کند.
وی با بیان اینکه تمامی زیرساخت ها برای سرمایه گذاری در بخش پرورش میگو در سایت گواتر چابهار فراهم شده است، خاطرنشان کرد: ۴۷ کیلومتر جاده دسترسی آسفالته، ۱۹ کیلومتر دایک حفاظتی به ارتفاع بیش از پنج متر، ۳۳ کیلومتر کانال آبرسانی، ۳۹ کیلومتر کانال زهکش و ۵۰ کیلومتر شبکه برق در سایت گواتر اجرا شده است.
وی ادامه داد: بدون سیستم هوا دهی در هر هکتار سه تن میگو در یک دوره برداشت می شود.
مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان گفت: تولید هفت هزار تن میگو و اشتغال ۲ هزار و ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و چهار هزار و ۶۰۰ نفر غیر مستقیم در سایت پرورش میگوی گواتر با بهره برداری کامل مساحت چهار هزار هکتاری پیش بینی شده است.
میرمرادزهی تصریح کرد: سایت پرورش میگو در رودیک واقع در مسیر ساحلی چابهار- گواتر نیز که در حال ساخت است برای هزار و ۵۰ هکتار آن ۳ هزار تن تولید میگو و هزار و ۵۰ نفر اشتغال مستقیم و ۲ هزار و ۱۰۰ نفر بصورت غیر مستقیم در آینده پیش بینی شده است.
وی بیان کرد: علاوه بر گواتر و رودیک در طول سواحل چابهار و کنارک ۳۶ هزار هکتار با ۶۰هزار تن تولید میگو و اشتغال ۲۵ هزار نفر بطور مستقیم و ۵۰ هزار نفر بصورت غیرمستقیم برای پرورش میگو شناسایی شده و آماده سرمایه گذاری است.
سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای ۲ اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از ۳ شهر به نام های چابهار، پلان و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و ۴۳۸ روستا تشکیل شده است.
۳۰۴۳ **۶۰۸۱انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید