خانه / دسته‌بندی نشده / گزارشی از وضعیت خدمت رسانی به زائران بازگشته از کربلا در چذابه

گزارشی از وضعیت خدمت رسانی به زائران بازگشته از کربلا در چذابهبه گزارش ایرنا روند بازگشت زائران اربعین حسینی از گذرگاه چذابه در 2 روز اخیر شتاب گرفته و بخش های مختلف در حوزه درمان ، حمل و نقل ، گذرنامه و جابه جایی زائران و انتقال به این سوی پایانه فعال شده است.
ستاد اربعین حسینی خوزستان از مدت ها قبل برنامه خدمت رسانی به زائران را در 2 بخش اعزام و بازگشت به وطن تقسیم کرد و بخش مهمی از برنامه های استقبال و خدمت رسانی از زائران را به کمیته جذب مشارکت های مردمی ، اسکان و تغذیه محول نمود.
جانشین کمیته جذب مشارکت های مردمی ، اسکان و تغذیه ستاد اربعین حسینی در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت:مهمترین اولویت ما در زمان بازگشت زائران ،اسکان موقت آنان به منطور رفع خستگی ، استحمام و مساله رسیدگی درمانی به آنان است.
امیدوار آقایی افزود: موکبهای مردمی بخش مهمی از کارهای مربوط به بازگشت زائران در اطراف پایانه چذابه را انجام می دهند این کارها از رفوی لباس گرفته تا اسکان موقت ، واکس ، تغذیه ، محل استراحت و … است که به صورت شبانه روزی انجام می شود.

* توان اسکان موقت 100هزار زائر با استفاده از ظرفیت های مردمی
مهمترین نیاز و اولویت نخست زائران بازگشته از پایانه چذابه اسکان موقت و بازیابی انرژی لازم برای بازگشت به شهر و دیار است.
جانشین کمیته جذب مشارکت های مردمی ، اسکان و تغذیه ستاد اربعین خوزستان می گوید: برنامه ریزی برای اسکان 100هزار در یک شب در مسیر تردد زائران انجام شده است.
وی گفت: بجز موکبهای مردمی اطراف پایانه چذابه که تعداد آنان به 265 موکب می رسد بیش از 400منزل شناسنامه دار در شهر سوسنگرد در 60کیلومتری جنوب شرق چذابه توسط خود مردم تجهیز شده تا در خدمت زائران اربعین قرار گیرد.
به گفته آقایی در شهرهای بستان و حمیدیه نیز کمیته مردمی اسکان زائران تشکیل شده و روستاهای مسیر طریق الحسین (ع) آمادگی خود را برای پذیرش رایگان زائران اربعین اعلام کرده اند.
دهها حسینیه نیز برای اسکان خواهران زائر در مسیر اصلی بازگشت زائران درنظر گرفته شده و زائرسرای بستان نیز به صورت شبانه روزی برای پذیرش زائران آماده است.
وی گفت: این آمادگی مردمی برای پذیرش زائران تا 25 صفر یعنی پنج روز پس از روز اربعین وجود دارد بنابراین ما هیچ نگرانی بابت اسکان موقت(یک تا سه روز) نداریم.
به گفته آقایی هم اکنون پخت نان محلی و تازه در چند واحد مردمی در بستان ، سوسنگرد و محل مواکب برای زائران بازگشته از عراق در حال فعالیت هستند.

* در تغذیه زائران هیچ مشکلی وجود ندارد
شاید مهمترین نیاز زائران پس از ورود به کشور ، مساله تغذیه و اطعام آنان است که در این خصوص نیز تمهیدات ویژه در مواکب مردمی اندیشیده شده است.
رئیس ستاد عتبات عالیات خوزستان و مسئول کمیته جذب مشارکت های مردمی ، اسکان و تغذیه ستاد اربعین استان می گوید: تامین آب معدنی ، نان تازه ، یخ و میوه به اندازه همه زائران توسط مواکب مردمی تدارک دیده شده است.
حجت الاسلام سیدمحمود موسوی افزود: ذخیره مواد غذایی مورد نیاز برای تامین نیاز زائران بازگشته از عتبات عالیات در مواردی که مواکب مردمی از عهده آن برنیایند نیز پیش بینی شده است.
کنسرو ، نان بسته بندی ، خشکبار و انواع بیسکویت که از محل کمک های خیرین تهیه شده از جمله اقلامی است که در موقع نیاز در اختیار زائران خسته از راه قرار می گیرد.
وی گفت: به هرحال ما آمادگی داریم همه نیازهای ضروری زائران تا زمان بازگشت آخرین زائر را تامین و در اختیار آنان قرار دهیم.

* تامین 130دستگاه اتوبوس برای جا به جایی زائران از پایانه تا توقفگاه خودرو
شهردار معنوی چذابه می گوید: 150دستگاه اتوبوس برای جابه جایی زائران از پایانه تا توقفگاه خودرو در 10کیلومتری پایانه چذابه تدارک دیده شد است.
محمد رستم منش افزود: چنانچه نیاز باشد می توان تعداد بیشتری اتوبوس برای انتقال زائران از پایانه چذابه تا توقفگاه خودرو به منطقه گسیل کرد ولی تاکنون چنین نیازی احساس نشده است.
وی گفت: با هماهنگی به عمل آمده با مدیریت پایانه های استان ، بیش از 100دستگاه اتوبوس برون شهری برای انتقال زائران به شهرهای خود درنظر گرفته شده است.
شهردار معنوی چذابه از فعالیت 2 مرکز فنی تعمیرات خودرو توسط 2 شرکت ایران خودرو و سایپا در محل توقفگاه چذابه به منظور رفع ایرادات فنی خودروهای سواری زائران خبر داد.

* تامین امنیت جاده ای در مسیر بازگشت زائران
رئیس پلیس راه خوزستان گفت: بیش از 100اکیپ راهور با استقرار در مسیر بازگشت زائران مشغول خدمت رسانی به زائران هستند.
سرهنگ رضا دولتشاهی می گوید: همه تهمیدات لازم برای بازگشت زائران از مرز چذابه اندیشیده شده و تا بازگشت کامل زائران خدمت رسانی به زائران با همه توان و ظرفیت ادامه خواهد داشت.
پیش بینی شده تا 25صفر یعنی پنج روز پس از روز اربعین بازگشت زائران اربعین از مرز چذابه به اتمام برسد.
به گزارش ایرنا 2 گذرگاه مرزی چذابه و شلمچه 2 کانون اصلی تردد زائران اربعین حسینی هستند.
بر اساس آمار رسمی تاکنون بیش از 92هزار زائر اربعین حسینی از گذرگاه مرزی چذابه در 110کیلومتری شمال غرب اهواز وارد کشور شده اند ضمن آنکه 365هزار زائر از این گذرگاه به عتبات عالیات مشرف شده اند.
6064/ 6065
خبرنگار:محمدرضا بنوره**انتشار :محسن بهاروندانتهای پیام /*


درباره gohari