خانه / دسته‌بندی نشده / کهگیلویه وبویراحمد رنگین کمانی از زیبایی های آفرینش

کهگیلویه وبویراحمد رنگین کمانی از زیبایی های آفرینشبه گزارش ایرنا، طبیعت بکر وزیبای دامنه‌های سترگ دنا، اماکن تاریخی، چشمه ها و تفرجگاه‌های بکر، آبشارهای مفرح و رودخانه های خروشان درکنار پوشش انبوه جنگل های سرسبز بلوط و رایحه خوش بوته های کوهساران از جلوه های بدیع و زیبایی های خداوندی در این دیار رویایی به نمایش گذاشته شده است.
در این روزهای نوازشگر بهاری شمیم عطرگل های رنگارنگ در دشت ها و تپه ها و جویبارهای خروشان و مناظر بکرو سرسبز این دیار جلوه ای مصفا، دل انگیز و با نشاط را در زیر سایه انبوه درختان کهنسال بلوطش به مهمانان هدیه می دهد.
اینجا زیر هر درخت کهنسال بلوط در این روزهای خوش بهاری شقایقی می روید تا خستگی از تن بزداید و بوی چویل و عطر ریواسش مست کنان بهشت را برای هر مسافری تداعی می‌کند.
اینجا آهنگ زنگوله های آویزان برگردن بزغاله ها و گوسفندان عشایر همراه با نوای موسیقی و دلنشین چوپانان در حرکت آرام گله و در مسیر کوچ و حتی غذاهای بومی و سنتی اش در کنار صفا و صمیمیت مردمانش نویدبخش ثبت لحظه های خوش و به یادماندنی برای هر خسته دل و رهگذری به این دیار است.

** استانی برای چهار فصل
دیار گرمسیری کهگیلویه و بویر احمد همچون شهرستان های گچساران، بهمئی، چرام و کهگیلویه مناطقی هستند که بهار را از همان روزهای نخست اسفند تجربه می کنند.
جاذبه ها، مناظر بکر، طبیعی و گردشگری در کنار امام زاده های متعدد و اماکن تاریخی و مذهبی درمناطق گرمسیری، این دیار را به سرزمینی زیبا با جاذبه های حیرت انگیز تبدیل کرده است.
سرزمین زیبای کهگیلویه وبویراحمد با داشتن ۲۸۰ تفرجگاه طبیعی، ۲۶۰۰ اثر تاریخی، ۷۵۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب و ظرفیت‌های بکر به عنوان یکی از مناطق هدف گردشگری در ایران زمین تبدیل شده و سالانه به ویژه در ایام بهار میزبان خیل عظیمی از مسافران و گردشگران است.
کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای ۱۴منطقه نمونه و ۱۱روستای هدف گردشگری، ۱۷ اردوگاه رفاهی، یک شهر هدف منطقه ویژه گردشگری و چهار کمپینگ اقامتی است.
دشتک دیل، قلات گناوه، پادوک و سد کوثر در گچساران، برم الوان شهرستان بهمئی، موگرمون لنده، طسوج در شهرستان چرام، قلعه دیشموک، کمر دوغ درکهگیلویه، شلال دان باشت، ماه پرویز، کاکان و سقاوه بویراحمد از جمله مناطق نمونه گردشگری تعریف شده در کهگیلویه وبویراحمد هستند.
این مناطق نمونه گردشگری با وجود آنکه بیش از یک دهه از تصویب آنها از دولت قبل می گذرد اما همچنان در ایستگاه کمبود اعتبار و برخی بروکراسی های اضافی اداری و معارض های اجتماعی ایستاده اند.

** سرزمین برف و آفتاب
کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی است که برف و آفتاب را در کنار هم دارد در حالی که نیمه سردسیر آن پوشیده از برف است، لطافت شقایق های بهار در نیمه گرمسیر آن دامن سبز گسترانیده است.
جاذبه‌ها، مناظر بکر، طبیعی و گردشگری در کنار امام‌زاده‌های متعدد و اماکن تاریخی و مذهبی درمناطق گرمسیری، این دیار را به سرزمینی زیبا با جاذبه های حیرت انگیز تبدیل کرده است.
در مناطق گرمسیری این استان وجود جلوه زیبایی از طبیعت، چشمه‌سارهای متعدد و خروشان، آبشارها، تالاب‌ها و شمیم عطر گل‌های بهاری فضایی دل انگیز و بانشاط را برای آسایش و آرامش خاطر گردشگران به ارمغان آورده است.

** کهگیلویه قدیم (بلادشاپور)
در قلب بلندی‌های زاگرس، پهنه‌ای زیبا به قدمت تاریخ آرمیده است، شهرستان کهگیلویه را می‌توان مهد فرهنگ و تمدن استان چهارفصل کهگیلویه ‌و بویراحمد دانست که وجود آثار فرهنگی و باستانی متعدد گواه این ادعاست.
بافت تاریخی شهر دهدشت که براساس ‌نوشته‌های تاریخی به‌ دستور اردشیر بابکان و به ‌یاد فرزندش «شاپور» به نام «بلاد شاپور» شهرت یافت، در حوزه مرکزی شهر کنونی دهدشت قرار گرفته‌، این شهر تاریخی به‌سبب وجود بارگاه هفت‌امامزاده در آن به شهر «هفت گنبد» نیز مشهور است.
لذت تماشای زیبایی خالق خلقت در چاروسا را می‌توان با مشاهده هنرنمایی طبیعت در روستای «المور» ادامه داد تا پس از گذر از المور، به «تنگه الگن» رسید و با طی مسافتی کوتاه روستای پلکانی «شوتاور» را نیز به تماشا نشست.
قلعه تاریخی قلعه رئیسی، پل قلعه دختر، محوطه طولیان، قلعه ضرغام‌آباد، قلعه سرپری، بافت تاریخی روستای چنگلوا، آبشار توف‌خیمه، چشمه کورسار، سد مارون، سد کوثر و کوه خائیز از دیگر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهرستان کهگیلویه هستند.

** «چرام» از آب حیات تا چشمه بلقیس
چرام را همه با «چشمه‌بلقیس» می‌شناسند، گلچینی از بهترین و خوش منظرترین جلوه های آفرینش در باغ بلقیس هویداست منظره ای زیبا در آغوش حصارهای کوتاه سنگی که چشمه‌های پرآب همراه با درختان سیب، انار، سرو، بیدمجنون و نخل‌های سربه‌فلک کشیده‌اش او را احاطه کرده است.
این باغ که در ورودی دشت شالیزارهای چرام واقع شده زیبایی طبیعی این منطقه سیاحتی را دوچندان کرده است.
باغ بلقیس چرام چشمه آبی است که کلان باغی از انواع درختان مثمر و کاج های سربفلک کشیده با منظرگاهی چشم نواز چشم هر رهگذری از مسیر گچساران به دهدشت را به تماشای این همه زیبایی و سرمستی طبیعت آن بویژه در این ایام وا می دارد.
چرام را البته سرزمین چشمه‎های جوشان نیز باید دانست، چشمه‌های جوشانی که «باغ عمران» را به جاذبه‌ای بکر و بی‌بدیل تبدیل کرده‌اند، تا در کنار «آب‌حیات» و «جوخانه» بتوان از سفر به یکی از زیباترین خطه‌های ایران لذت برد.
مسافران خسته‌ای که به چرام سفر می‌کنند همچنان لذت تماشای «پهنای لیلی» را از یاد نخواهند برد، آنجا که به‌سبب دارا بودن بیش از ۲۰ چشمه‌سار و برخورداری از گونه‌های گیاهی کمیاب و باغ‌های سرسبز ییلاقی اعجاز طبیعت در دل کوه را به رخ می‌کشد.

** گچساران و باشت/ از بی بی حکیمه (س) تا لاله‌های واژگون شلال دون
آستان مقدس حضرت بی بی حکیمه (س)، خواهر امام رضا (ع) در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار آبی دریای خلیج فارس برکتی است که به سرزمین نفت خیز گچساران شکوه و عشق می‌بخشد.
بقعه متبرکه حضرت بی بی حکیمه(س) که طبق اسناد و روایات مختلف، از دختران حضرت امام موسی بن جعفر(ع) است در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شهرستان گچساران در موقعیت خاص جغرافیایی در میان کوههایی صعب‌العبور و درکنار چشمه ای جوشان قرار دارد.
روستای مارین یکی از روستاهای تاریخی ایران است و راه سلطنتی شوش به تخت جمشید و بیشاپور (در دوره هخامنشیان) از هفت کیلومتری این روستا عبور می‌کرده است.
روستای مارین در شمال شهرستان گچساران با رنگین کمانی از جاذبه های طبیعی، تاریخی، مذهبی و مردم شناسی پنجره ای رو به بهشت است.
در جوار شهرستان گچساران و در پنج کیلومتری شهر باشت منطقه‌ای گردشگری با جاذبه‌های طبیعی بی‎نظیر به نام «شلالدون» وجود دارد که همواره مورد توجه گردشگران از سراسر نقاط ایران است.
از شلالدون که بگذریم به اثر تاریخی «دوگور دوپا» در هفت کیلومتری باشت می‌رسیم جایی که ۲ ستون سفیدرنگ متعلق به دوره ساسانی در طی قرن‌ها راهنمای کاروان‌هایی بوده‌اند که در تاریکی شب مسیر خود را گم می‌کردند.
منطقه گردشگری «قلات گناوه»، «آبشار رودبال»، «آبشار موگ»، «روستای مارین»، «پل تاریخی پریم»، «گنبد لیشتر»، منطقه گردشگری «دشتک دیل» و «دژ سلیمان» از دیگر جاذبه‌های گچساران و باشت هستند.

** یاسوج و سی سخت ۲شهر آرمیده بر دامنه سترگ دنا
شهرهای یاسوج و سی سخت کهگیلویه و بویراحمد نیز ۲ شهر زیبا با جلوه های ناب و سحرانگیز طبیعی، دشت ها و جویبارها، شقایق های رنگارنگ، تپه ماهورها و رودخانه های همیشه جاری نیز جز مناطق سردسیری استان چهار فصل این استان به شمار می روند که بهار دلنشین این دیار نیز به طور نسبی از اواخر اردیبهشت است.
آمیختگی طبیعت اسرار آمیز مناطق سردسیری سی سخت و یاسوج با افسانه های کهن، این مناطق را بیش از پیش برای گردشگران جذاب کرده است.

** شهر توریستی «سی سخت»
این شهر درفاصله ۳۵ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با مناظر بدیع ستیغ های برفی دنا، چشمه میشی و دریاچه کوه گل در ایام پرفروغ نوروز و تابستان آماده استقبال از مهمانان و مسافران از اقصی نقاط ایران است.
پیرامون دریاچه کوه گل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شکاف دره ها می توان یافت که گویای تنوع جاذبه های طبیعت غنی و پربار منطقه دنا است.
در این نقطه و در ادامه راه کوهستانی که راهی شوسه است به تدریج بر سنگلاخی آن افزوده می شود، چشمه دیگری از زمین می جوشد.
در بالادست این نقطه و بر بلندی های جنوب جاده، آبگیر زیبایی در دامنه کوه های برف پوش شکل گرفته که دریاچه کوه گل نامیده می شود.
این آبگیر زیبا و بکر که در گویش محلی برم سبز گفته می شود در دل کوهستان و بر بستر پر آب و علف آن چشم انداز زیبایی دارد که تنها با ره سپردن به این منطقه کوهستانی و قدری کوهپیمایی می توان به آن رسید.
دریاچه «کوه گل» در یک گودال طبیعی نشسته بر دامان کوهستان پدید آمده و با جای گرفتن قله های برفگیر در پس آن و علفزار طبیعی پیرامون آن منظره ای کم نظیر از یک دریاچه کوهستانی در پیش چشم جلوه گر می کند.
بالاتر از دریاچه کوه گل آبگیر کوهستانی دیگری نیز شکل گرفته که تا اندازه ای کوچکتر است.
این ۲ آبگیر طبیعی و کوهستانی بخشی از زیبایی های بکر طبیعت کوه گل سی سخت است که بویژه در تابستان جذابیت های ویژه ای دارند.
دریاچه کوه گل از آب شدن برف قله های بالادست آن و از چشمه های طبیعی آبگیری می شود و سرریز آب آن از سمت باختر به صورت جویباری از دره ای گذر می کند که سر انجام به رودخانه مسیر راه می پیوندد.
پیرامون دریاچه کوه گل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شکاف دره ها می توان یافت که گویای طبیعت غنی و پربار منطقه دنا است.

** غار ده‌شیخ پاتاوه
این غار یکی از جاذبه های توریستی و جذاب در کهگیلویه وبویراحمد است که در ۲ کیلومتری روستای ده‌شیخ و در ۳۵ کیلومتری شهر توریستی سی‌سخت و ۵۵کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد قرار دارد.
بر اساس بررسی‌های زمین‌شناسی، شکل‌گیری این غار مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی بوده که در سالیان طولانی، بر اثر ریزش نزولات جوی، حفره‌هایی در غار ایجاد شده و آب درون حفره‌ها به بیرون راه یافته و به این ترتیب سبب ایجاد قندیل‌های اعجاب‌انگیز و دالان‌های زیبا شده است.
این غار یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای شناخته‌شده در کشور است که دهانه این غار در ارتفاع ۱۶۷۰ متری از سطح دریا واقع شده و بسیار تنگ و باریک است.
غارنوردان این غار را به دلیل قرار گرفتن در همسایگی و بالادست روستای ده شیخ، به نام همین روستا نامگذاری و سرشار از جذابیت های بدیع و شگفتی های حیرت آور توصیف کرده اند.
انبوه درختان و جنگل های زیبای بلوط، بشار زیبا و خروشان و دره های عمیق بکر و دست نخورده بر عظمت و زیبایی این پدیده شگفت طبیعی افزوده است.

**شهر توریستی یاسوج
این شهر با زیبایی های چشم نواز همچون قطعه حریری سبز در دامنه های دنا قرار گرفته و به واسطه این زیباییها و آب و هوای مطبوعش، هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران وعلاقه مندان به طبیعت است.
گرداگرد این شهر را رودخانه های خروشان بشار و مهریان و کوه های سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگلهای بلوط، بنه و کیکم فرا گرفته است به طوری که برخی این منطقه را شمالی در جنوب کشور می نامند.

** آبشار یاسوج
این آبشار زیبا در پنج کیلومتری شمال شهر یاسوج قراردارد و دارای هوایی مطبوع و آبی خنک و گواراست که سالانه مسافران زیادی را به خصوص در بهار و تابستان پذیراست.

** منطقه گردشگری تنگ گنجه‌ای
تنگ گنجه ای با آب‌ و هوای مطلوب و با رودخانه‌ای زلال در ۱۰ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد، منطقه‌ای بکر با رودخانه‌ای زلال و پوشیده از جنگل که از دل کوه‌های دنا می‌جوشد و نوازشگر چشمان گردشگران در بهار و تابستان است.
این تنگه در جاده یاسوج به سی سخت قرار دارد و با داشتن امکانات رفاهی مکان مناسبی برای مسافران نوروزی است.

**دریاچه سد شاه قاسم
این دریاچه تابلویی زیبا از آبی آسمان و سبزی درختان و آبی رودخانه‌هاست که در پنج کیلومتری جنوب شهر یاسوج بر دامنه کوه نقش بسته است.

**تل «خسرو»
یکی از مکان‌های باستانی در پنج کیلومتری جنوب یاسوج است که بومیان آن را به «کی خسرو» فرزند «سیاوش» از پادشاهان کیانی نسبت می‌دهند و افسانه این تل، قرن‌ها سینه‌به‌سینه نقل‌شده و اکنون نیز در بین مردم بومی ساری و جاری است.
بومیان معتقدند پس‌ازآنکه به کی خسرو سروش الهی می‌رسد، به دشت یاسوج می‌آید و به سوارانش دستور می‌دهد هرکدام توبره‌ای خاک بر روی‌هم بریزند تا تپه‌ای شکل بگیرد.
**پارک جنگلی یاسوج
این پارک جنگلی با ۸۰ هکتار وسعت بزرگترین پارک جنگلی درجنوب کشور است و در شمال شهر یاسوج قرار دارد و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی، ارزن، کیکم و بنه است.

**تنگ مهریان
این تنگه که رودخانه زیبای مهریان از آن می گذرد نیز درشمال شهر یاسوج قرار دارد که آب و هوای مطبوع آن جان هر رهگذری را تازگی می بخشد.

**پیست اسکی کاکان یاسوج
این پیست واقع در «گردنه باباحسن» با ارتفاع برفی حدود ۲متر در ۱۵ کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد و مکانی دل انگیز برای ورزشهای زمستانی است.
کهگیلویه وبویراحمد با آب و هوایی مفرح و متنوع، چشمه سارها، آبشارها، طبیعت سبز و کوهپایه های رویایی در فصول مختلف مقصد گردشگران پرشماری است اما کمبود زیرساخت های گردشگری استان نیازمند توجه مسئولان برای رونق این صنعت پردرآمد است.
این استان از معدود نقاط ایران است که مناطق طبیعی گردشگری، بناهای تاریخی و جاذبه های مردم شناسی را در خود جمع کرده است.

**یک میلیون و ۴۵۳ هزار نفر از کهگیلویه و بویراحمد دیدن کردند
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک میلیون و ۴۵۳ هزار نفر از ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ تاکنون از جاذبه های گردشگری و مناظر طبیعی و تاریخی این استان دیدن کردند.
محمود باقری اظهار داشت: همچنین در این مدت ۹۴۵ هزار و ۳۶۷ نفر در مدارس ، هتل ها، پارک ها، کمپ های گردشگری و سایر اماکن اقامتی در سطح استان اسکان داده شدند.
وی بیان کرد: بیش از ۱۵۹ هزار و ۶۷۱نفر از این تعداد گردشگر روز گذشته از مناطق ومناظر گردشگری استان دیدن کردند.
باقری گفت: میزان گردشگران اسکان یافته در هتل ها، و اماکن اقامتی استان در نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل تاکنون حدود ۶ درصد رشد داشته است.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد افزود: به منظور ارائه خدمات رفاهی بهتر به مسافران نوروزی کهگیلویه و بویراحمد تاکنون یکهزار و۴۳ مورد بازدید نظارتی از مکان های گردشگری این استان انجام شده است.
وی گفت: ۱۲ جشن با عنوان نوروز همدلی برای تعطیلات امسال در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد به ‌جز شهرهای یاسوج، دهدشت و دوگنبدان پیش بینی شده است.
برای معرفی هر چه بیشتر جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد ۹ نمایشگاه سوغات محلی و صنایع دستی با بیش از ۱۰۰ غرفه در مبادی ورودی شهرهای این استان و برخی مناطق گردشگری آن دایر شده است.
۱۲۰ هزار عدد انواع اقلام تبلیغاتی از جمله بروشور، نقشه، پوستر و سی.دی در راستای معرفی ظرفیت‌ های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در حال توزیع بین گردشگران نوروزی این استان است.
کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی بیش از ۷۱۳ هزار نفر در جنوب غربی ایران واقع شده و با استان های فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و بوشهر همسایه است.
این استان با داشتن ۲۸۰ تفرجگاه طبیعی، ۳۰۰ بقعه متبرکه، ۷۵۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب طبیعی چشم نواز مکانی مناسب برای استقبال از مسافران نوروزی است.
حرم بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع)، آبشار یاسوج، چشمه بلقیس چرام، گردنه شلالدان، رود رونه، آبشار کمردوغ، برم الوان، بافت تاریخی دهدشت و سد کوثر از جمله جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد است.
ایام تعطیلات نوروز سال گذشته بیش از یک و نیم میلیون نفر از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد دیدن کردند.
گزارش از حمید جهان
۳۰۱۳/۶۱۱۰انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید