خانه / دسته‌بندی نشده / کمیته عملیاتی رفع مشکلات ریزگردهای سیستان تشکیل می شود

کمیته عملیاتی رفع مشکلات ریزگردهای سیستان تشکیل می شودبه گزارش ایرنا علی محمد لطیفی روز پنجشنبه در جلسه بررسی مشکلات زیست محیطی و کانون ریزگردهای شهرهای شمالی سیستان وبلوچستان در سرسرای فرمانداری زابل افزود: مسائل خاص استان سیستان وبلوچستان به راحتی با راهکار و نسخه های کارآمد حل می شود به طوری که دانشگاهها باید ذهن خلاق نخبگان علمی، هیات علمی، دانشجویان و محققان این استان را درگیر این موضوعات کنند.
وی اظهارداشت: معضل ریزگردها و گرد غبار در خوزستان بدلیل خاک شور، زه آب و دیگر موضوعات دارای پیچیدگی خاص خود است در حالی که در منطقه سیستان این پیچیدگی وجود ندارد و خاک حاصل خیز و پوشش گیاهی آن می توان این تهدید را به فرصت تبدیل کند.
رئیس کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: در طرح پایلوت کانون یک خوزستان در پنج هزار و ۷۰۰ هکتار افزون بر ۸۰۰ شغل ایجاد شده است.
وی گفت: برنامه جامع تحقیقاتی با محوریت دانشگاههای استان سیستان و بلوچستان طراحی و تکالیف سازمان های اجرایی مشخص شود.
لطیفی تاکید کرد: مردم دیگر از سخن گفتن خسته شدند و بدنبال کار عملیاتی هستند.
نماینده شهرهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تقدیر کرد و گفت: حضور هیاتی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حل مشکلات مردم را امیدوار می کند.
حبیب الله دهمرده اظهار داشت: اجرای طرح آب های ژرف تا عمق ۲ هزار متر، ایجاد پنل های خورشیدی در بستر چاه نیمه ها برای تولید انرژی و جلوگیری از تبخیر و اجرای وسیع کنترل ریزگردها در سیستان می تواند این منطقه را بعنوان الگو در ایران و جهان معرفی کند.
وی اقدامات علمی و کارشناسی را در مهار ریزگردهای شهرهای شمالی سیستان وبلوچستان خواستار شد و افزود: مردم این منطقه استحقاق بهترین خدمات را دارند و هیچ کار غیرممکنی در این منطقه وجود ندارد.
نماینده حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دانشگاه زابل، پژوهشکده تالاب بین المللی هامون و دانشگاه سیستان وبلوچستان باید یک نسخه نهایی تمام عیار برای تالاب بین المللی هامون تدوین کنند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان وبلوچستان نیز با بیان اینکه تاکنون دستورالعمل جامعی در خصوص تالاب بین الملل هامون تدوین نشده است گفت: تاکنون برای حل مشکلات تالاب بین المللی هامون به یک جمع بندی جامع دست پیدا نکرده ایم.
رضا اربابی اظهارداشت: با شروع بکار دولت تدبیر و امید و وضعیت خاص شهرهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز اجرای طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری نوین به دشت سیستان، کاهش تعرفه برق در پایین ترین سطح، افزایش اعتبارات بیابان زدایی، احداث بیمارستان تنفسی و مرکز سل، چاهک های کشاورزی و توسعه استخرهای پرورش ماهی به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، هیاتی متشکل از ۲۵ نفر از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روز گذشته برای بازدید میدانی از شرایط منطقه و دریاچه هامون وارد سیستان شد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
هامون به عنوان هفتمین تالاب بین المللی از حدود ۲ دهه پیش تاکنون به علت بروز پدیده خشکسالی و قطع آب رودخانه هیرمند از افغانستان خشکیده و بستر آن به کانون ریزگردها تبدیل شده است.
وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه سیستان که در سالهای اخیر به علت خشکسالی های مداوم به ۱۶۰ تا ۱۸۰ روز در سال افزایش یافته، مشکلات زیادی برای ساکنان شهرستانهای پنجگانه سیستان ایجاد کرده بطوریکه این منطقه را در صدر جدول ابتلا به بیماری سل قرار داده است.
۷۳۱۷ **۶۰۸۱انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید