خانه / دسته‌بندی نشده / کمک شهرداری به سازمان‌ها و شرکت‌ها برای استقرار استاندارد نظام مدیریت محیط زیست

کمک شهرداری به سازمان‌ها و شرکت‌ها برای استقرار استاندارد نظام مدیریت محیط زیست

سعید احمری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه سال ۸۶ شورای اسلامی شهر، شهرداری تهران به عنوان یکی از مهمترین نهادهای درگیر با مسائل و مشکلات محیط‌ زیستی موظف به اجرای نظام مدیریت محیط‌ زیست است، گفت: شهرداری تهران از آن زمان تصمیم گرفت یکی از نظام‌های استانداردی که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد را استفاده کند. از این رو از سال ۸۶ نظام‌های استاندارد بین‌المللی یا (ایزو ۱۴۰۰۱) را مورد استفاده قرار داد و اکنون به‌روزترین استاندارد بین‌المللی نظام مدیریت محیط زیست (ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵) در حال پیاده‌سازی است.

وی ادامه داد: شهرداری تهران از سال‌های گذشته تصمیم به پیاده‌سازی نظام استانداردمدیریت محیط زیست (ایزو ۱۴۰۰۱) را گرفت تا کیفیت حفاظت از محیط زیست در شهرداری تهران هم‌سو و یکپارچه باشد.

احمری با بیان اینکه در سال‌های اخیر مناطق مختلف شهرداری تهران و سازمان‌های مختلف راسا نسبت به انتخاب مشاور برای استقرار نظام استاندارد (ایزو ۱۴۰۰۱) اقدام می‌کردند، اظهار کرد: پس از اینکه استاندارد (ایزو ۱۴۰۰۱) را مستقر می کردند از مشاوران و پیمانکاران اعطاکننده گواهی (ایزو ۱۴۰۰۱) این گواهی را دریافت می‌کردند.

وی در ادامه گفت: در گذشته مشاوران و پیمانکارانی که گواهی  اعطا می کردند شرکت‌هایی بودند که نمایندگی‌های خارجی، داخل ایران بودند اما اکنون شرکت‌هایی هستند که با سیستم‌های بین‌المللی کار می‌کنند.

معاون توسعه و پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره هدف از پیاده‌سازی نظام مدیریت استاندارد محیط زیست گفت: هدف از پیاده‌سازی استاندارد مدیریت محیط زیست در نظر گرفتن یک چارچوب برای سازمان شهرداری تهران به‌منظور حفاظت از محیط زیست است تا شهرداری تهران نسبت به وضعیت اجتماعی و اقتصادی واکنش‌های مناسبی در رابطه با مسائل محیط زیستی که هر روز در حال تغییر است، داشته باشد.

وی ادامه داد: فرایند استقرار نیز فرایندی است که در آن سازمان شهرداری باید به نوعی حداقل‌های استانداردهای کشوری را لحاظ کند. چه در زمینه‌ مسائلی که شهرداری به‌صورت مستقیم متولی آن است و چه پیمانکارانی که با شهرداری همکاری می‌کنند همگی زیر چتر یک نظام مدیریتی قرار می‌گیرند.

احمری با اشاره به اینکه نظام استقرار مدیریتی از قبل هم در شهرداری تهران وجود داشته است، اظهار کرد: اکنون حدود ۹ منطقه مختلف شهرداری تهران نسبت به استقرار و اخذ گواهی‌نامه (ISO ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵)  اقدام کردند و مدت زمان اعتبار این گواهی‌ها یک تا دو سال است که پس از دو سال یک بار دیگر ممیزی می‌َشوند و اگر دارای شرایط لازم باشند این گواهی را اخذ می‌کنند.

وی ادامه داد: به‌منظور برابری نظام اعطای گواهی (ISO ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵) به مناطق مختلف شهرداری تهران، اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری پیاده‌سازی نظام مدیریت محیط زیست را از ۵ منطقه آغاز کرد تا خود به‌بصورت ممیزی بر استقرار صحیح نظام مدیریت محیط زیست نظارت داشته باشد همچنین برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی که از قبل گواهی نداشتند یا گواهی (ISO ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵) داشته‌اند و اکنون منقضی شده است اقدام و کمک می‌کنیم تا هم بتوانند نظام مدیریت محیط زیست را استقرار دهند و هم گواهی اخذ کنند.

احمری در پایان گفت: اقدام دیگر اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری حرکت به سمتی است که یک نظام مدیریت محیط زیست مختص شهرداری تهران اجرا و استقرار کند چراکه شهرداری تهران فعالیت‌های ویژه‌ای دارد بنابراین لازم است تا یک نظام داخلی طراحی و اجرا شود و استقرار یابد تا از شرکت‌های خارجی و شرکت‌های مشاور داخلی مستقل شود.

به گزارش ایسنا، در ماده واحده مصوبه سال ۸۶ مبنی بر “الزام شهرداری تهران به اجرای نظام مدیریت محیط‌ زیست” آمده است که «شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران در اجرای تکالیف قانونی به‌ ویژه ماده شصت و ششم (۶۶) و بند “ب” ماده شصت و یکم (۶۱) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موظفند ضمن اعمال سیاست‌های مصرف بهینه منابع، حفاظت از منابع پایه و محیط‌ زیست و کاهش هزینه‌های جاری در کلیه واحدهای تابعه، نظام مدیریت، محیط‌ زیست را در زمینه‌های ذیل معمول نموده و گزارش حسن اجرای این مصوبه را سالیانه به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نمایند.»

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

برنامه های اراضی عباس آباد در ماه رمضان

به گزارش ایسنا، پخش مناجات با صدای محمد معتمدی و علیرضا افتخاری، پخش مناجات تصویری …

پاسخی بگذارید