خانه / دسته‌بندی نشده / کلافگی مردم بندرعباس از جولان سگ های ولگرد

کلافگی مردم بندرعباس از جولان سگ های ولگردبه گزارش ایرنا، مردم این شهر مهم اقتصادی و گردشگری از رها بودن سگهای ولگرد در خیابان ها، کنار ساحل، مراکز تفریحی و دیگر نقاط شهر گله مند بوده و خواستار رسیدگی مسئولان شهری به این موضوع هستند.
کارشناسان بهداشتی، دامپزشکی و صاحب نظران وجود سگ های ولگرد و بدون صاحب را منشاء بسیاری از بیماری های خطرناک و تهدید کننده سلامت انسان می دانند.
آن چه به ویژه در شهرهایی همانند بندرعباس مورد توجه قرار نگرفته دلایل رشد نجومی و پلکانی جمعیت سگ‌ ها در این شهر است.
کارشناسان معتقدند باید ابتدا دلیل ازدیاد جمعیت حیوانات ولگرد به ویژه سگ ها بررسی شده و سپس نسبت به رفع این معضل در محیط های شهری و روستایی با توجه به تهدیدهای ناشی از حضور آن ها اقدام کرد.

** وجود بیش از ۳۵۰۰ قلاده سگ ولگرد در شهر بندرعباس
طبق آمار اعلام شده از سوی معاونت خدمات شهرداری بندرعباس، در حال حاضر تخمین زده می شود که بیش از سه هزار و ۵۰۰ قلاده سگ ولگرد در گوشه و کنار این شهر زندگی می کنند.
به اعتقاد بسیاری، به دلیل توسعه شهرنشینی غیراصولی و فراهم نبودن زیرساخت های لازم برای زندگی شهری سالم در یک دهه اخیر در بندرعباس و گسترش ساخت و سازها به سمت حاشیه شهر پدیده حیوانات ولگرد به ویژه سگ ها در این شهر ساحلی بروز پیدا کرده است.
به گفته بسیاری از مردم شهر، شیوه مدیریت جمع ‌آوری زباله و نظافت شهر، وجود اماکن متروکه و خورهای همیشه پر از گنداب سطح شهر از جمله مهم ترین دلایلی است که چرخه زیستی حیوانات را در این شهر ساحلی برقرار نگه داشته و امروز شهر را با معضل همه گیر و در سطوح بالا به نام حضور پر رنگ سگ‌ ها مواجه کرده است.
معضلی که به نظر می ‌آید اگر شهرداری بندرعباس بخواهد به قوانین موجود حقوق حیوانات در این باب پایبند بماند دهه‌ ها میهمان خیابان ‌های بندرعباس خواهد ماند.
البته این معضل تنها اختصاص به شهر بندرعباس نداشته و در حقیقت مدیریت حضور و زیست حیوانات موذی، گربه‌ها و سگ‌ها امروزه به یکی از چالش ‌‌های بزرگ شهرها و کلانشهرها تبدیل شده و رفع آن برای مدیریت شهرها دارای پیچیدگی ‌است.

** تعبیه سه پناهگاه برای سگ های ولگرد در حاشیه بندرعباس
معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس با بیان این که تخمین زده می شود سه هزار و ۵۰۰ قلاده سگ ولگرد در این شهر زندگی می کنند، گفت: تعداد سه پناهگاه یا فنس در بخش شمالی حومه بندرعباس برای نگهداری سگ های ولگرد در نظر گرفته شده و اقدام هایی جهت تجهیز آن انجام شده است.
اسماعیل موحدی نژاد در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این سه فنس با هدف تفکیک سگ ‌های ماده بالغ، سگ ‌های نر بالغ و توله ‌ها تعبیه شده است.
وی اضافه کرد:‌ این سگ‌ها با همکاری و تفاهم ‌نامه‌ای که با دامپزشکی بسته شده عقیم می ‌شوند و برای نگهداری آن ها نیز غذای مورد نظر دیده شده است.
موحدی نژاد با بیان این که سگ های عقیم شده پس از چند سال به مرگ طبیعی دچار می شوند، گفت: برای گرفتن، انتقال، عقیم‌سازی و تغذیه هر قلاده سگ، دو میلیون ریال باید هزینه شود.
وی خاطرنشان کرد: به کمک تیم دامپزشکی و طبق اختیارات قانونی، از ورود سگ‌های بیمار و دارای مشکل سلامتی به این فنس‌ها با غربالگری جلوگیری می‌شود و آن ها طبق قانون برای معدوم سازی به بخشی دیگر منتقل می ‌شوند.
موحدی نژاد با بیان این که با شرکتی برای جمع ‌آوری سگ ‌ها از سطح شهر قرارداد بسته شده است گفت: نباید فراموش کرد برای حل این معضل تمام دستگاه ها و بخش‌ ها از جمله شبکه بهداشت، فرمانداری و دامپزشکی و سایر دستگاه های مربوطه باید دخیل باشند.
وی تاکید کرد: اگرچه مسئولیت جمع آوری و نگهداری سگ های ولگرد با هدف ساماندهی این حیوانات در حوزه شهری و روستایی برعهده شهرداری و بخشداری ها است، منتهی دستیابی به این هدف نیازمند عزم جدی همه است.

** بیش از ۱۴۰۰مورد گاز گرفتگی سگ در هرمزگان
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به وقوع بیش از یک هزار و ۴۰۰ مورد گاز گرفتگی سگ در هرمزگان از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه، گفت: حدود ۷۰۰ مورد از این گاز گرفتگی ها مربوط به بندرعباس است.
فاطمه نوروزیان بیان داشت: واکسیناسیون و درمان پیشگیری هاری جهت تمام مصدومان صورت گرفته است.
وی ادامه داد: برخی از گازگرفتگی ها در مورد کودکان اتفاق افتاده که این مساله به غیر از صرف هزینه جهت واکسیناسیون، آسیب های روحی و جسمی بسیاری برای مصدومان به همراه داشته است.

** مسئولان شهرداری باید تهدید جولان سگ ها را جدی بگیرند
طبق نظر کارشناسان بهداشتی با توجه به این که حیوانات ولگرد به ویژه سگ ها قادر به انتقال بیماری هایی همانند کیست هیداتیک ، سالک ،تب مالت و مواردی از این قبیل هستند، توجه به جمع آوری و کنترل آنها لازم و ضروری و بی توجهی به این موضوع تهدید علیه سلامتی و امنیت مردم است.
طبق ماده ۱۵ قانون شهرداری ها، دفع حیوانات بلاصاحب مزاحمی که سبب بروز بیماری های خطرناک به جمعیت دامی و انسانی شود در سطح شهرها بر عهده شهرداری ها و خارج از آن نیز برعهده بخشداری ها است و همچنین برحسب وفق ماده ۹ دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد مربوط به بهمن ماه سال ۱۳۸۷ تصدی واحد کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان زیر پوشش معاونت خدمات شهری شهرداری ها قرار گرفته است.
۷۱۹۸/۷۴۰۸
گزارش: فاطمه حسینی ** انتشار دهنده: محمد جهانگیریانانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید