خانه / دسته‌بندی نشده / کشت جایگزین برای حل مشکل کم آبی در اولویت قرار گیرد

کشت جایگزین برای حل مشکل کم آبی در اولویت قرار گیردبه گزارش ایرنا، رضا اردکانیان شامگاه پنجشنبه در نشست کارشناسی و سیاستگذاری آب و انرژی استان فارس در شیراز افزود: اگر ما شیوه مصرف خود را اصلاح نکنیم، تامین آب‌های جدید هم مشکلی از ما حل نخواهد کرد.
وی اظهار کرد: پرداختن به تامین آب‌های جدید، زمان را از ما خواهد گرفت و با افزایش جمعیت و تقاضا مشکلات ما در آینده نزدیک پیچیده تر خواهد شد.
وزیر نیرو گفت: با افزایش سطح آگاهی مصرف کنندگان در بخش شرب، بهداشت، کشاورزی و صنعت به سمتی خواهیم رفت که بتوانیم حقابه‌های زیست محیطی را به میزان کافی تدارک ببینیم و وظایف قانونی خود را انجام دهیم.
وی ادامه داد: تلاش خواهیم کرد تا با استفاده از فناوری‌های موجود و روش‌های علمی بتوانیم ضمن اینکه کشاورزانمان توانمند بمانند با محدویت منابع آبی تامین مواد غذایی را هم دنبال کنیم.
اردکانیان با اشاره به برخی از چالش های موجود در حوزه تأمین آب بیان کرد: تلاش برای حل پایدار مشکلات آب استان‌ها بدون باز تعریف راهکارهای جدید دسترسی به آب در اولویت است.
وزیر نیرو گفت: خشکسالی و کم آبی در کشور مشهود است ولی اینکه شخصاً از واژه بحران و شرایط بحرانی استفاده نمی‌کنم، به‌خاطر تلقی جامعه از این موضوع است.
وی افزود: تلقی جامعه از اینکه بگوییم شرایط بحرانی است صرفاً معطوف به کم بارشی می‌شود و اینکه چون بارش کم است، شرایط بحرانی است ولی دلایل مهم دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد شرایط ما قبلاً نیز بحرانی بوده و الان نیز بحرانی است و به فرض افزایش بارش‌ها، اگر تغییر رویه ندهیم این بحران ادامه خواهد یافت.
وی بیان کرد: اینکه کشاورز ما در استان‌هایی مثل فارس از آب شیرین برای کشت برنج برخلاف سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی استفاده کند ، اینکه کم آبی به ما این مجال را بدهد که به مشکلات بد مصرفی خود توجه کنیم و بپردازیم ولی در یک قرارداد نانوشته، ذهن ما و جامعه به سراغ راه‌های تأمین آب برود ولی به این مسائل توجه جدی نکنیم همگی علامت بحران است.
اردکانیان با بیان اینکه وزارت نیرو مسئول تأمین آب است و بایستی هم به باروری ابرها، هم به آب‌های ژرف و هم به شیرین کردن آب دریا بپردازد و هرجا اقتضا کرد و ضرورت داشت به بحث‌های کلان انتقال آب نیز بپردازد، گفت: با طرح این مسائل نباید ذهن ما از توجه جدی به بخش سخت مساله که بد مصرفی آب و برق است دور بماند.
وی به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در کشور اشاره و اضافه کرد: اگر از واژه بحران استفاده نمی‌کنم و اسم این کارگروه ملی را که خیلی هم جدی هست کارگروه سازگاری با کم آبی گذاشته‌ایم به این خاطر است که بایستی کار فرهنگی نیز در این زمینه انجام شود.
وزیر نیرو کرد: در نخستین گام در حال تأمین ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیارد تومان منابع مالی از خارج دولت هستیم و این اعتبار از محل صنایع فولاد کشور برای حل مشکل کشاورزان منطقه اصفهان و حل پایدار مسئله کم آبی در شرق این منطقه با همین فرایند تأمین می‌شود.
اردکانیان به کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته اشاره کرد و گفت شیوه مصرف ما نیاز به بازنگری جدی دارد تامین آب‌های جدید بدون اصلاح شیوه‌های مصرف کارساز نخواهد بود ادامه این روند مشکلات ما را در آینده نزدیک پیچیده‌تر خواهد کرد
وزیر نیرو اظهار کرد: میزان بارندگی‌های فعلی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۴۰ درصدی داشته است. ما حتی اگر همین میزان کاهش را هم نداشتیم باز مشکل باقی بود چرا که شیوه مصرف ما نیاز به یک بازنگری جدی دارد. ما از حیث استفاده از منابع زیست محیطی به ویژه آب بدمصرف هستیم و باید از این فرصت خشکسالی استفاده کنیم تا از این بد مصرفی فاصله بگیریم.
استاندار فارس نیز در این نشست با بیان این که هم اینک چهار سد در این استان نیازمند تکمیل است، کمک وزارت نیرو در زمینه اختصاص منابع اعتباری این طرح ها را خواستار شد.
اسماعیل تبادار افزود: در صورت تکمیل این طرح های سدسازی، دست کم ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب به حجم ذخایر آبی استان افزوده می شود.
استاندار فارس گفت: با وجود همه مشکلات مالی فراروی دولت، انتظار داریم با تخصیص به موقع اعتبارات تنگناهای فراروی سازمان های تامین آب و انرژی در فارس برطرف شود.
تبادار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات استان فارس در زمینه کم آبی و خشکسالی گفت: اهداف بزرگی در زمینه اصلاح روند مصرف آب در فارس دنبال می‌شود؛ ما اگر سال آینده ۳۰۰ میلیون متر مکعب هم کمتر از امسال مصرف کنیم معتقدیم سیاستگذاری ها رو به اصلاح بوده است.
وی شمار چاههای مجاز فارس را ۷۵ هزار حلقه اعلام کرد و گفت: باید در این زمینه سیاستگذاری شود و با کنتورهای حجمی مصرف و استحصال آب کنترل شود.
استاندار فارس با اشاره به اینکه فارس استان کشاورزی است اظهار کرد: همه تلاش‌ها معطوف به آن است که ۱۰ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی شود؛ در این صورت ۷۰۰ میلیون متر مکعب در مصرف صرفه جویی می‌شود.
رضا اردکانیان وزیر نیرو روز پنجشنبه در آغاز سفری ۲ روزه به استان فارس، طرح های آب و فاضلاب ، برق و انرژی در شهرستان های استهبان، داراب و جهرم را افتتاح و از روند ساخت سد هایقر فیروزآباد بازدید کرد.
وزیر نیرو روز جمعه در دومین روز سفر به استان فارس طرح های آب و فاضلاب در شهرستان های سپیدان و آباده را افتتاح خواهد کرد.
۶۱۱۳ / ۲۰۲۷انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید