خانه / دسته‌بندی نشده / کسری مخزن دشت های استان مرکزی ۲۵۰ میلیون متر مکعب در سال است

کسری مخزن دشت های استان مرکزی ۲۵۰ میلیون متر مکعب در سال استمحمود قدبیگی روز پنجشنبه به مناسبت روز جهانی آب ۲۲ مارس با شعار ‘ طبیعت برای آب’ در گفت و گو با ایرنا افزود: بیشترین میزان افت سطح آب های زیرزمینی در دشت های استان مرکزی مربوط به دشت ساوه با ۱۸۵سانتیمتر در سال و کمترین میزان در دشت تفرش با ۲۶ سانتیمتر در سال گزارش شده است.
وی اظهار کرد: پنج دشت از مجموع ۱۵ دشت استان مرکزی، به علت برداشت بیش از اندازه، وضعیت بحرانی دارند.
معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان مرکزی گفت: اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی با ۱۵ طرح سازه ای و غیرسازه ای به عنوان بزرگترین طرح کشور به منظور کنترل میزان برداشت از منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از افت بیشتر سطح آبخوان ها در دستور کار وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای است.
قدبیگی افزود: مهمترین طرح های در دست اجرا، شامل مسدود کردن چاه های غیرمجاز، حذف اضافه برداشت در چاه های پروانه دار، نصب کنتور هوشمند، ایجاد تشکل های حقابه و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است.
وی اظهار کرد: مدیرت توزیع آب و مصرف بهینه و استفاده از ظرفیت آحاد مردمی از جمله راهبردهای حفظ منابع آب زیر زمینی است.
معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان مرکزی گفت: وضعیت منابع زیرزمینی در دشت‌های این استان به دلیل اجرای طرح احیا و تعادل بخشی، تا حدودی بهبود نسبی پیدا کرده که ادامه این روند نیازمند همراهی و هماهنگی مردم و کشاورزان منطقه است.
۹۲ درصد از حجم آب مصرفی استان مرکزی در بخش کشاورزی، سه و نیم درصد در بخش صنعت و مابقی در بخش آشامیدنی مصرف می شود.
۶۹۹۱/۳۰۷۵انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید