خانه / دسته‌بندی نشده / کتاب نذر کنیم

کتاب نذر کنیمبه گزارش ایرنا، در ایام پایانی سال که بیشتر مردم به خانه تکانی مشغول می شوند، بهترین فرصت برای کسانی است که کتاب های زائد و قدیمی خود را از حبس گنجه ها بیرون آورده و فرصت خواندن مجدد آن را به کسانی که قادر به خرید کتاب نیستند، بدهند.
مدتی است برخی از دغدغه ‌مندان و فعالان فرهنگی مشهد به فکر نذری بزرگی افتاده‌ اند و قصد دارند با اجرای طرح یا پویش مردمی ‘کتاب نذری’ برکات آن را از شهر گرفته تا محروم ترین نقاط استان گسترش دهند.
راه اندازی پویش مردمی ‘کتاب نذری’ توسط یکی از نهادهای فرهنگی خراسان رضوی با هدف مشارکت مردم در تجهیز کتابخانه‌ های مناطق محروم و اهدای کتاب به فرزندان ایران انجام گرفته است.
مدیرعامل موسسه انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر) در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ملی بلکه یک واجب عینی است زیرا سرانه مطالعه در کشور پایین است و این ضعف فرهنگی مانع توسعه و پیشرفت می شود.
حسین سعیدی اظهار کرد: مقوله ‌های مختلفی در جامعه برای توسعه فرهنگی وجود دارد اما هیچ یک جای کتاب را نمی گیرد و به همین دلیل اولویت پویش مردمی ‘کتاب نذری’ افزایش توجه مردم به کتابخوانی و نذر کتاب است.
وی افزود: یکی از مهمترین موانع مطالعه کتاب، نبود امکانات و قدرت خرید به ویژه در مناطق محروم کشور است و بسیاری از افراد علاقه‌ مند به تحصیل و مطالعه یا توان خرید کتاب را ندارند یا از کتابخانه و مراکز فرهنگی دور هستند و وقت آزاد خود را به گونه‌ ای دیگر پر می ‌کنند لذا بخشی از این نیاز می تواند با اهدای کتاب و ایجاد کتابخانه تامین شود.
سعیدی ادامه داد: طرح یا پویش مردمی ‘کتاب نذری’ که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی اجرا شده است، تلاش می کند تا با جلب مشارکت مردم کتاب ‌های مطالعه شده و بیش از نیاز آنان را از سطح شهر جمع ‌آوری کرده و در نقاطی که با کمبود کتاب مواجهند، توزیع کند.
مدیرعامل به نشر گفت: در ایام پایانی سال که مردم مشغول خانه تکانی می شوند، می توانند کتابهای بلااستفاده خود را نذر کنند و با شعار ‘می بخشم، پس خواهم بود’ در پویش مردمی ‘کتاب نذری’ شرکت کنند.
سعیدی اظهار کرد: در این پویش مردمی، دوستداران مطالعه و کتابخوانی در قالب نذری فرهنگی کتاب‌ های خود را برای مصارفی مانند تجهیز کتابخانه‌ های مناطق محروم، اهدا به فرزندان ایران زمین و راه‌ اندازی کتابخانه‌ های سیار نذر می ‌کنند.
وی گفت: علاقه مندان می توانند با قرار دادن هشتگ‌ های # می_بخشم_پس_خواهم_بود، و # زیباترین_پویش_فرهنگی_شهر و #کتاب_هایم_هدیه_ای_برای_فرهنگ_شهر، در صفحات شخصی خود در فضای مجازی حامی این حرکت فرهنگی باشند.
سعیدی با تاکید بر این که هیچ محدودیتی برای اهدای کتاب از نظر موضوع و نوع وجود ندارد، افزود: تمام کتابها بعد از تجمیع به لحاظ تمیزی و فرسودگی، پالایش و براساس موضوعات استاندارد و قابل استفاده دسته ‌بندی می‌ شوند تا برای تجهیز هدفمند کتابخانه‌ های مناطق محروم، اهدا به دانش‌ آموزان نیازمند یا ایجاد کتابخانه سیار، آرشیو شوند.
مدیرعامل به نشر گفت: یک تیم فرهنگی در حال بررسی نیازها و محرومیت های موجود در سطح شهر است و درخواست‌ های مختلف را بررسی و اولویت ‎بندی می ‌کند تا در گام بعد به شکل مناسبی کتاب‌ ها مورد بهره ‌برداری قرار گیرد.
وی اظهار کرد: نذر فرهنگی و توسعه امکانات کتابخوانی علاوه بر اینکه یکی از راه های افزایش مطالعه در بین افراد جامعه است، می ‌تواند بستری را فراهم کند تا متخصصان و فعالان فرهنگی روش ‌های مختلف توسعه کتابخوانی را دنبال کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: نذر کتاب، اقدامی بسیار مناسب است که می تواند تا حدی برای فرهنگ سازی در خصوص ترویج مطالعه کتاب در جامعه موثر باشد.
حجت الاسلام علی اکبر سبزیان اظهار کرد: پویش ‘کتاب نذری’ مردم را ترغیب می کند تا کتابهایی که پیش از این مطالعه کرده اند و دیگر مورد استفاده آنان نیست یا کتابهایی که مایل به اهدای آنها هستند را در قالب سبد نذری به مناطق محروم اختصاص دهند.
وی اظهار کرد: هرچند سرانه پایین مطالعه در کشور را نمی توان با ۲ یا سه اقدام بالا برد اما راه اندازی پویش ‘نذری کتاب’ یکی از طرحهایی است که در حد خود می تواند موفقیت آمیز باشد، منوط به اینکه بتوانیم این فرهنگ نذر کتاب را در بین همه اقشار جامعه نهادینه کنیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: هم اکنون ۲۰۰ کتابخانه عمومی در قالب کتابخانه نهادی یا مشارکتی در این استان وجود دارد که از این تعداد ۱۱۰ کتابخانه نهادی هستند و بقیه با جلب مشارکت اشخاص حقیقی یا حقوقی ایجاد شده اند.
سبزیان با بیان اینکه طرح پویش ‘نذری کتاب’ می تواند تامین کننده بخشی از نیاز کتابخانه های نقاط محروم استان به کتاب باشد، افزود: هم اینک هشت شهر خراسان رضوی کتابخانه عمومی نهادی ندارند.
وی بیان کرد: سرانه استاندارد فضای مطالعه به ازای هر ۱۰۰ نفر هشت متر مربع است در حالی که در بیشتر شهرهای این استان این فضا بین چهار تا پنج مترمربع است و این در حالی است که در برنامه ششم توسعه افزایش ۳۰ هزار متر مربعی فضای کتابخانه ها پیش بینی شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: یکی از راههای جبران کمبود فضای کتابخانه ها، استفاده از ظرفیت کتابخانه های سیار است که به عنوان کتابخانه عمومی سیار، زودبازده و یک پایگاه فرهنگی متحرک و جذاب برای دانش آموزان و جوانان در مناطق مختلف خدمت کند.
سبزیان اضافه کرد: هم اکنون ۲ کتابخانه سیار در مشهد و تایباد به روستاییان خدمت رسانی می کنند و در شهرستان جوین نیز یک نیکوکار برای راه اندازی کتابخانه سیار اعلام آمادگی کرده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: برنامه های متنوعی در حوزه مطالعه، کتابخوانی و آشتی مردم با فضای کتابخانه ها از سوی این نهاد برای سال آینده پیش بینی شده است که یکی از این برنامه ها می تواند گسترش بحث ‘نذر کتاب’ باشد.
سبزیان اظهار کرد: اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی از هر طرحی که به کتابخوان شدن مردم کمک کند، استقبال می کند.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: کتابخوانی یک دغدغه جدی از سوی مدیران فرهنگی کشور است و تلاش می شود با حمایت از ایده ها و طرحهای جدید، ترویج کتابخوانی به سمت مردمی شدن پیش برود.
یوسف امینی اظهار کرد: شورای فرهنگ عمومی کشور اخیرا مصوبه ای را در بخش های مختلف فرهنگ سازی برای کتابخوانی، تجهیز کتابخانه ها و موضوعات مشابه گذرانده و برای ۳۰ دستگاه اجرایی در این زمینه وظایفی تعیین کرده است تا در درازمدت منجر به رونق کتابخوانی در کشور شود.
وی بیان کرد: در این راستا هر ایده یا ابتکاری که منجر به مشارکت مردم شود و به صورتی مردمی اجرا شود، ایده ای مطلوب و سزاوار حمایت است.
وی گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز با حفظ همان هویت مشارکت مردمی از پویش ‘نذری کتاب’ حمایت می کند.
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: اصحاب فرهنگ و هنر، هنرمندان، فرهیختگان و گروه های مختلف مردم که کتابهایی دارند و مطالعه کرده اند و دیگر بلااستفاده مانده، بهتر است این کتابها را از طریق نذر کتاب به دیگران هدیه کنند.
امینی اظهار کرد: کتاب را نباید محبوس کرد، کتاب برای خوانده شدن است، شاید برخی کتابهای مرجع را برای انجام پژوهش ها بتوان نزد خود برای همیشه نگه داشت، اما بسیاری از کتابها پس از خوانده شدن دیگر برای فرد استفاده ای ندارند و می توان با مشارکت در یک کار فرهنگی مانند ‘نذر کتاب’، کتاب را مبادله کرد تا هم به دیگران هدیه شود و هم خود کتابهای جدیدی را بدون پرداخت هزینه، به دست آورده و مطالعه کنیم.
۵۱۳۲/۷۴۸۹انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید