خانه / دسته‌بندی نشده / کانون های وکلا خروج آمریکا از برجام را محکوم کردند

کانون های وکلا خروج آمریکا از برجام را محکوم کردندبه گزارش ایرنا، در سی امین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) که پنجشنبه شب در چهارمحال و بختیاری پایان یافت، اعضا این اتحادیه با صدور بیانیه ای این خروج آمریکا را یک پیمان شکنی آشکار در سطح بین المللی دانستند.
در این بیانیه آمده است: این اتحادیه با عنایت به جایگاه پیمان ۱+۵ مربوط به فعالیت های مشروع و مسالمت آمیز هسته ای ایران موسوم به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) که متکی و مبتنی به مصوبه شورای امنیت و منشور سازمان ملل بوده، اقدامات غیر حقوقی و عهد شکنانه از سوی دولت آمریکا که منجر به خروج از برجام گردیده را رفتاری خلاف قواعد مسلم حقوق بین الملل و تهدید صلح و امنیت بین المللی تلقی کرده و به شدت محکوم می نماید و آمادگی کامل خود را در راستای حفظ و حمایت از منافع ملی و مصالح عالیه کشور اعلام می دارد.
این بیانیه می افزاید: با تاکید بر اینکه کانون های وکلا سرمایه های علمی و حقوقی کشور هستند و نقش آنان در فرایند قانون گذاری غیر قابل انکار است، لذا بر اساس اصول حقوقی و مقررات بین المللی، خصوصاً سند هاوانا، سزاوار ترین نهاد برای تنظیم و تدوین مقررات حرفه ای خود می باشد. بنابراین نادیده گرفتن نقش این نهاد در تهیه و تنظیم هرگونه طرح و لایحه مرتبط با حوزه تخصصی خود، ناقض حقوق اساسی و شهروندی می باشد.
در ادامه این بیانیه آمده است: کانون های وکلای دادگستری بر این باور است که دخالت در حوزه وکالت و مشاوره حقوقی مانند سایر حوزه های تخصصی و علمی، باید مبتنی بر صلاحیت علمی و توانایی های اشخاص و متناسب با نیازهای جامعه باشد.
این بیانیه می افزاید: دخالت اشخاص غیر متخصص در این حوزه به شکل فردی یا موسسه حقوقی، مصداق بارز جرم تظاهر به امر وکالت بوده و چنین امری مغایر با امنیت قضایی و حقوق اساسی ملت است و جلوگیری از ثبت و برخورد قضایی با اینگونه اشخاص مورد مطالبه می باشد.
در بخش دیگر این بیانیه آمده است: این اتحادیه تاکید و انتظار دارد مفاد مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان قانون حاکم مبنی بر برابری شأن وکیل و قاضی و تأمینات شغلی در مقام دفاع با رعایت اصل تساوی وکلای دادگستری در دستگاه عدالت معمول و مجری گردد، لذا اتحادیه استدعا دارد با توسل به ساز و کارهای قانونی نسبت به رفع مشکل از وکلایی که به مناسبت دفاع از موکلین خود گرفتار شده اند، اقدام مقتضی و عاجل بعمل آید.
این بیانیه می افزاید: تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ حق دسترسی آزاد مردم به وکیل را محدود می کند و خلاف اصل ۳۵ قانون اساسی و قواعد بین المللی و مغایر میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که به تصویب مجلسین نیز رسیده و همچنین مغایر حقوق شهروندی بوده و این نشست به لحاظ در شرف انقضاء بودن دوره آزمایشی این قانون، به حذف تبصره مذکور در مصوبات آتی مجلس تاکید دارد.
در این بیانیه آمده است: هیأت عمومی بر گردش آزاد اطلاعات و دسترسی اختیاری آحاد ملت در جهت نظارت بهتر و شفافیت هر چه تمام تر، به عنوان یکی از مظاهر حقوق شهروندی تاکید و اصرار دارد
این بیانیه ادامه می دهد: اتحادیه تاکید دارد که کانون های وکلای دادگستری از شمول قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که مبتنی بر مبانی اقتصادی است خارج بوده و تصمیم هیات مقررات زدایی و تسهیل مجوزهای کسب وکار که کانونهای وکلا را مکلف به ثبت نام در سامانه کسب و کار وزارت اقتصاد و دارایی نموده است، مخالف قوانین و ماهیت حرفه مستقل وکالت است و ملازمه با دخالت دولت در این امر دارد.
به گزارش ایرنا، سی امین همایش اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران از ۱۹ اردیبهشت ماه به مدت دو روز به میزبانی چهارمحال و بختیاری برگزار شد.
در آیین گشایش این همایش معاون حقوقی رئیس جمهوری، چهره های سرشناس رشته حقوق کشور،وکلای دادگستری استان های کشور، استاندار چهارمحال و بختیاری و نماینده مردم شهرستان های اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار در مجلس شورای اسلامی و رئیس کل دادگستری استان حضور داشتند.
۷۳۶۰/۲۰۹۷انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید