خانه / دسته‌بندی نشده / کارخانه خزرخز تنکابن ، از برند سازی تا برند سوزی

کارخانه خزرخز تنکابن ، از برند سازی تا برند سوزیکارخانه خزرخز در سال ۱۳۵۴ در زمینی به مساحت ۹۳ هزار متر مربع واقع در منطقه خشکه داران بخش نشتا از توابع شهرستان تنکابن احداث شد و در سال ۱۳۶۰ با ۲۰۰ کارگر کار خود را آغاز نمود.
این کارخانه که در خاورمیانه کم نظیر بود به تولید منسوجات چرمی اعم از مانتو چرم، کاپشن و کیف چرم پرداخت و به دلیل کیفیت بالای محصولات آن خیلی زوددر بازار های داخلی و خارجی مطرح گردید به طوری که از بسیاری از کشورهای اروپایی از قبیل ایتالیا ، اسپانیا و فرانسه ثبت سفارش داشت.
کارخانه خزرخز در بخش تولید شامل واحد تولید پوشاک، چرم و کراست ، جیر ، خز و نابالان و در بخش خدمات شامل واحدهایی همچون اداری ، فروش، تاسیسات و برق ، نجاری و تراشکاری ، تعمیر ماشین آلات صنعتی، تعمیر خودرو ، مخابرات ، انتظامات ، تصفیه فاضلاب ، شیرخوارگاه بود که تولید همگی در چهار سالن خیس ، خشک ، پرداخت ، فینیش و دوخت انجام می گرفت.
این کارخانه در سال ۱۳۷۳ با یک هزار و ۲۰۰ نیروی کار به اوج فروش خود رسیده بود تا اینکه در سال ۱۳۷۶ به دلیل برخی سوء مدیریت ها ۴۰۰ نفر از نیروی کار خود را بازخرید کرد و پس از آن دیگر نتوانست به فعالیت خود همچون گذشته ادامه دهد سرانجام در سال ۱۳۷۸ کارخانه تعطیل شد و تمامی نیروی کار آن بیکار شدند.
در طول این سال ها پیگیری های زیادی از سوی مدیران اجرایی در شهرستان و استان صورت گرفت تا بار دیگر کارخانه خزرخز کار خود را از سر بگیرد و این برند ملی به فراموشی سپرده نشود اما به دلیل مشکلات فراوانی که این کارخانه داشت تمامی تلاش ها بی نتیجه بود.
یکی از سرمایه گذارانی که در سال ۹۴ برای بازدید به خزرخز آمده بود این کارخانه را الماسی نتراشیده توصیف کرد و معتقد بود که اگر این الماس تراشیده شود بسیار ارزشمند و گرانبها خواهد شد.
مسعود بنابیان معتقد بود که بیشتر دستگاههای این کارخانه قدیمی شده و دیگر توجیه اقتصادی ندارد که با بازسازی بعضی از آنها و جایگزین کردن بعضی دیگر با دستگاه های جدید می توانیم این کارخانه را دوباره احیا نماییم.
وی این مسئله را عنوان کرده بود که اگر همه دستگاههای اجرایی همکاری کنند در مدت ۳۰ ماه می توانیم این کارخانه را به حالت اولیه برگردانیم.
پس از این سخنان بود که نماینده مردم شهرستان های تنکابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی از رفع توقیف کارخانه خزرخز و راه اندازی مجدد آن در آینده نزدیک خبر داد و گفت که با پرداخت نیمی از مطالبات ۴ میلیارد ریالی شرکت بیمه البرز، مشکلات این کارخانه برطرف شد و به زودی فعالیت خود را از سر می گیرد.
شمس اله شریعت نژاد افزود : تعطیلی این کارخانه که به دلیل سوء مدیریت بود ضربه سنگینی از نظر اشتغال به غرب مازندران وارد کرد اما با راه اندازی فاز نخست این کارخانه برای ۴۰۰ نفر شغل ایجاد می شود.
فرماندار ویژه شهرستان تنکابن هم در مصاحبه های مختلف از راه اندازی مجدد این کارخانه خبر می داد و معتقد بود که باید از سرمایه گذارانی که برای راه اندازی این کارخانه اعلام آمادگی کرده اند حمایت شود.
لازم به ذکر است که نخستین کارخانه چرم سازی ایران در سال ۱۳۰۸ شمسی در شهر تبریز بنا شد و پس از آن در همدان، تهران و اصفهان نیز کارخانه‌هایی تأسیس گردید.
یکی از شهروندان تنکابنی که چند سالی را در کارخانه خزر خز مشغول به فعالیت بود با ابراز تاسف از عدم راه اندازی مجدد این کارخانه گفت : خزر خز در زمان فعالیتش آبروی استان بود و بسیاری از آن به عنوان نگین درخشان کارخانه های شمال کشور یاد می کردند.
حمید اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : یادم هست درست در زمانی که این کارخانه تعطیل شد ، از کشور ایتالیا ثبت سفارش داشتیم اما چه فایده که نتوانستیم این اعتبار را حفظ کنیم.
وی اظهار داشت : به جرات می توانم بگویم که سوء مدیریت و عدم استفاده از نیروهای متخصص باعث شد تا این کارخانه دچار ورشکستگی شود و کسی هم برای نجات آن تلاش نکرد.
به گفته اسماعیلی ، اگر در همان زمان مدیران کارآمد وارد عرصه می شدند و دولت نقدینگی به این کارخانه تزریق می کرد شاید این کارخانه جان دوباره ای می گرفت و به فعالیتش ادامه می داد.
وی یادآور شد : اکنون دیگر از خزرخز برای ما تنها خاطراتش باقی مانده و یک آلبوم عکس یادگاری که باید آن را به فراموشی سپرد.
یک کارشناس اقتصادی درباره علت عدم رغبت سرمایه گذاران به تولید محصولات چرمی گفت : در سالهای اخیر با رونق گرفتن واردات محصولات تولیدی از چرم طبیعی به کشور و گران شدن هزینه تولید محصولات چرمی در ایران ، تولید این محصول دیگر رونق سابق را ندارد.
حبیب رمضان زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با کم شدن قدرت خرید مردم تقاضا برای بسیاری از محصولات کاهش یافته که این موضوع در بازار عرضه محصولات چرمی هم نمود پیدا کرده است.
وی اظهار داشت : برای بسیاری از کسانی که تولید چرم خام دارند عرضه چرم به واحدهای تولیدی مقرون به صرفه نیست چرا که با ارائه محصول خود به این واحدها می بایست چک های طولانی مدت دریافت کنند اما با صادرات چرم های نیمه فراوری شده به کشور ترکیه می توانند پول خود را به دلار دریافت کنند و به همین دلیل بسیاری ترجیح می دهند صادرات چرم را به این شکل انجام دهند و در این میان واحدهای تولیدی چرم یکی پس از دیگری مجبور به تعطیلی می شوند.
رمضان زاده خاطرنشان کرد : باید پذیرفت چرم تولیدی کشور در واحدهایی استحصال می شود که ماشین آلات قدیمی و ناکارآمدی دارند و در این زمینه می توان با حضور سرمایه گذارن خارجی و واردات تکنولوژی روز به گونه ای عمل کرد که تولید بومی چرم قدرت بدست گرفتن بازارهای منطقه ای و جهانی را بدست آورد.
وی تعطیلی کارخانه خزرخز را نوعی برند سوزی دانست و یادآور شد : هدف از راه اندازی این کارخانه یا کارخانه های دیگر ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در جامعه است و اکنون که این کارخانه تغییر کاربری داده و به یک کارخانه دیگر تبدیل شده باید به فال نیک گرفت چرا که بسیاری از جوانان این منطقه در آن مشغول به کار خواهند شد.
سرانجام زمانی که همگان منتظر جذب سرمایه گذار و راه اندازی مجدد کارخانه خزرخز بودند ، نماینده مردم شهرستان های تنکابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی در روز پنجشنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۶ در جلسه شورای اداری شهرستان تنکابن خبر از تغییر کاربری این کارخانه داد .
شمس اله شریعت نژاد افزود : در طول این سال ها یکی از دغدغه های کاری بنده راه اندازی مجدد کارخانه خزر خز بود و برای این منظور جلسات متعددی برگزار شد و رایزنی های فراوانی صورت گرفت تا اینکه سرانجام تصمیم گرفته شد تا با تغییر کاربری این کارخانه ، بار دیگر زمینه اشتغال را برای مردم منطقه فراهم آوریم.
وی اظهار داشت : ۲ سرمایه گذار که در استان گیلان کارخانه ذوب فلزات دارند پس از بازدید از کارخانه خزر خز تصمیم به خرید آن گرفتند تا لوله فولادی مانیسمان (بدون درز) تولید کنند.
به گفته این نماینده مجلس ، هم اکنون ایران جزء یکی از کشور های واردکننده لوله مانیسمان است و با راه اندازی این کارخانه بخش قابل توجهی از نیاز داخلی تامین خواهد شد.
شریعت نژاد با بیان اینکه هم اکنون ۲۷ نفر از نیروهای منطقه در این کارخانه مشغول به فعالیت هستند ، خاطرنشان کرد : با نصب دستگاه های جدید تعداد کارگران این کارخانه تا ۳۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.
وی از دستگاه های اجرایی که خدمات چهارگانه ارائه می دهند خواست تا نهایت همکاری را با مدیریت این کارخانه داشته باشند.
هادی منصور کیا رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان تنکابن هم به ایرنا گفت : تاکنون هیچ درخواستی برای استعلام محیط زیستی از این زمین دریافت نشده است.
رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان تنکابن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : هر واحد صنعتی که فعالیت نداشته باشد خود به خود پروانه فعالیتش باطل می شود .
علی رحیمی اظهار داشت: از آنجا که بیش از ۲۰سال از تعطیلی کارخانه خزر خز می گذرد پروانه فعالیتش ابطال شده و هیچ مشکلی برای راه اندازی کارخانه دیگر وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد : سرمایه گذاران این مجموعه درخواستی برای صدور پروانه فعالیت لوله فولادی مانیسمان داده اند که در دست بررسی قرار دارد.
شهرستان ۱۶۶ هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.
گزارش : علیرضا پورعلم **انتشار دهنده: محسن حسن نیا
/۱۶۰۲/۷۵۱۳/۱۸۹۹انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید