خانه / دسته‌بندی نشده / چند نکته طلایی برای گردشگران زمستانی مازندران

چند نکته طلایی برای گردشگران زمستانی مازندرانطی سالهای متمادی جنگل و دریا همواره مقاصد سفر مسافران به مازندران در فصول گرم سال و تعطیلات تابستانه به شمار می رفت اما در سالهای اخیر در فصل های پائیز و زمستان نیز مسافران زیادی برای کوهنوردی و یا طبیعت گردی به این استان سفر می کنند.
پیشتر که مازندران به داشته های طبیعی همچون ساحل دریا و طبیعت جنگلی مشهور بوده و مسافران زیادی را در آغوش داشته هایش میزبانی می کرد طی سالهای اخیر در منوی فضاهای گردشگری استان کوههای سر به فلک‌کشیده و برفی به عنوان مورد جدید مطرح شده است .
به طوریکه مسافران با شنیدن اوصاف زیبایی های کوههای برفی کوله بار سفر می بندند اما فغان از اینکه این کوله بار تهی از تجربه ، آموزش و تجهیزات کوهنوردی به تجربه گردشگری مبدل می شود که شاید به شیرینی هم نینجامد .
گم شدن گردشگران غیر بومی و حتی بومی در مسیرهای کوهنوردی و تلاش تیم های امدادی برای یافتن آنان نشانگر این است که این بسته گردشگری نیز می تواند اگر به دقت برنامه ریزی نشود همچون ساحل دریا تلفات رقم بزند .
**چند نکته طلایی برای گردشگران زمستانی مازندران
یکی از کوهنوردان مازندرانی به خبرنگار ایرنا گفت : علاوه بر مسیر جنگلی مملو از درختان با برگ های رنگارنگ ، کوههای برفگیر نیز بر زیبایی زمستانه مازندران می افزاید که مشتاقان به طبیعت را به سوی خود می خواند .
مونا احمدی که داشتن تجهیزات لازم را برای کوهنوردی و طبیعت گردی در زمستان بسیار مهم دانست ، ادامه داد : این تجهیزات شامل باتم (عصای کوهنوردی ) ، گتر(نوعی لباس کوهنوردی که بین کفش تا شلوار پوشیده می شود ) ، دستکش ، لباس زمستونه ،کوله ، پوتین و کت پر است .
وی ادامه داد : مسافران و گردشگرانی که بدنبال تجربه لمس گردشگری زمستانی در مازندران هستند بدون داشتن این امکانات و تجهیزات دل به کوه نزنند که مشکل ساز می شود .
این بانوی کوهنورد به حادثه کوهنوردی امسال در سوادکوه اشاره کرد و گفت که هشت نفر از اعضای یک خانواده تهرانی به دلیل ناآشنایی به منطقه ‘پروچشمه’ سوادکوه هنگام بازگشت از منطقه به دلیل مه آلودگی مسیر را گم کردند .
وی ادامه داد : سرگردانی چند ساعته این افراد در دل کوه و جنگل های منطقه که اضطراب نیز با خود به همراه داشت با تلاش و حضور امدادگران هلال احمر سوادکوه خاتمه یافت .
افشین احمدی که تا هفته گذشته ریاست هیات کوهنوردی استان مازندران را بر عهده داشت از حضور گردشگران و مسافران بدون امکانات و آشنایی به مسیرهای کوهنوردی با عنوان واژه ‘اقدام کلافه کننده ‘ آنان نام برد .
وی گفت : تورهای مسافرتی بدون آشنایی به شرایط آب و هوایی و همچنین تجهیزات کوهنوردی در مازندران مبادرت به برپایی تورهای طبیعت گردی و کوهنوردی می کنند .
احمدی که شالوده کوهنوردی ایمن را متکی بر داشتن اطلاعات و آگاهی در خصوص شرایط آب و هوایی و آشنایی به منطقه دانست ، ادامه داد : اما تورهای مسافرتی برای این منظور غالبا بدون شناخت از منطقه و شرایط ذکر شده ، بدنبال انجام چنین کاری هستند .
وی به زمین گیر شدن ۱۸ مسافر فاقد تجهیزات لازم کوهنوردی و آشنایی به محیط در منطقه ارفع کوه مازندران اشاره کرد وگفت که رعایت نشدن استانداردهای لازم برای صعود زمستانی باعث می شود تا طبیعت گردان و کوهنوردان غیر حرفه ای در میانه راه باقی بمانند و دردسرساز نیز شوند .
احمدی که امداد و نجات مصدومان و حادثه دیدگان کوهنوردی را جز وظایف هیات کوهنوردی ندانست ، ادامه داد : با این همه برای جلوگیری و کاهش بروز چنین حوادث ، این هیات از سال ۹۳ در فصول سرد سال و مسیرهای پرتردد کوهستانی ، ستادهای پیشگیری و اطلاع رسانی حوادث کوهستانی را ایجاد کرده است .
وی افزود : کوهنوردان متبحر و آشنا به منطقه در این ستادها مستقر هستند که با کنترل تجهیزات کوهنوردان آماتور و اطلاع رسانی مسیر به آنان بدنبال کاهش بروز حوادث هستند .
به گفته احمدی حتی کوهنوردان و طبیعت گردان فاقد تجهیزات استاندارد و لازم کوهنوردی نیز از مسیر بازگردانده می شوند تا از خطرات واتفاقات ناخوشایند برای آنها جلوگیری شود .
وی تاکید کرد : هرچند حضور و فعالیت این ستاد توانست در کاهش حوادث و صدمات ناشی از این مساله تاثیر بگذارد اما در این مهم دقت نظر مسافران برای داشتن آمادگی لازم تاثیر بسزایی را دارد .
*** جور جبران کوتاهی مسافران بردوش امدادگران هلال احمر
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان مازندران تعداد پایگاه های امداد و نجات استان را ۳۲ پایگاه اعلام کرد و گفت که از این تعداد هشت پایگاه تخصصی امداد و نجات کوهستان است .
غلامعلی فخاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ارائه خدمات به مصدومان حوادث جاده ای کوهستانی از جمله سقوط خودرو در دره و نجات در راه ماندگان برف و کولاک را از جمله وظایف تیم های امداد و نجات کوهستانی برشمرد .
وی افزود : پایگاه های امداد و نجات کوهستان براساس وسایل و تجهیزاتی که دارند خدمات رسانی به حادثه دیدگان را انجام می دهند .
معاون هلال احمر مازندران گفت : کوهنوردان آماتور که گردشگران و مسافران هستند بدون تجهیزات ، امکانات و ناآشنا به فنون به مناطق کوهستانی می روند .
وی ادامه داد : امدادگران هلال احمر خارج از حوزه کاری و تنها براساس حس انسان دوستانه برای نجات این افراد وارد عمل می شوند .
به گفته فخاری حتی در این میان برای کمک به این افراد استفاده از نیروهای بومی و محلی را به کار می گیریم تا جانی را نجات بدهیم .
وی که از این نوع فعالیت و کارهای گردشگران و مسافران ناآشنا به فن کوهنوردی و بدون امکانات به عنوان چالش پیش روی دستگاه های امدادگر مازندران نام برد، گفت که در فصول سرد سال بیشتر از ۱۰ مورد حادثه گم شدن مسافران در جنگل و کوه و حوادثی از این دست در مازندران رخ می دهد .
وی بخش عمده کنترل و پیشگیری حوادث کوهنوردی بویژه برای افراد آماتور را منوط به نظارت و سخت گیری فدراسیون و هیات های کوهنوردی دانست و افزود : داشتن مجوز از فدراسیون و هیات مورد نظر باید بیشتر جدی گرفته شود .
فخاری ادامه داد : دادن مجوز می تواند براساس دارا بودن تجهیزات ، امکانات و همچنین اطلاع رسانی لازم برای مسیرهای کوهنوردی باشد .
به گفته کارشناسان حال که تلاش برای رونق گرفتن گردشگری زمستانی در مازندران به بار نشسته است ضرورت دارد تا برای جلوگیری و پیشگیری از آسیب های احتمالی برنامه ریزان و مسئولان در این خصوص برنامه ریزی لازم را انجام دهند .
در این میان تشکیل ستاد و یا مجموعه ای به عنوان کنترل کننده و یاری کننده امداد و نجات کوهستان در مازندران با برنامه ریزی می تواند در کنترل بروز حوادث اینچنین تاثیربگذارد تا گردشگری زمستانی ایمن را رقم بزند .
بنابر امارهای رسمی هرساله مازندران میزبان ۳۰ میلیون مسافر است که براساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران تنها در ماههای مهر و آبان امسال بیشتر از سه میلیون نفر شب اقامت مسافر دراین استان ثبت شده است .
خبرنگار : فاطمه قنبری قادیکلایی ** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
/۱۸۹۹/۲۰۹۶انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید