خانه / دسته‌بندی نشده / چابهار و کنارک، مستعد کشت انواع میوه های گرمسیری پرکالری

چابهار و کنارک، مستعد کشت انواع میوه های گرمسیری پرکالریبه گزارش ایرنا شهرستان های ساحلی چابهار وکنارک همجوار با آب های اقیانوسی دریای عمان و سواحل مکران استعدادهای خارق العاده ای در بخش کشاورزی بویژه کاشت و تولید انواع میوه های گرمسیری پرکالری نظیر موز، مرکبات، چیکو، انبه، نارگیل، گواوا، کنار، پاپایا، تمرهندی و خرما دارند.
تولید محصولات زراعی به روش نیمه دیمکاری از طریق روان آبهای فصلی نیز در شهرستان چابهار و به ویژه منطقه دشتیاری مرسوم است و در سالهایی که بارندگی و آب وجود داشته باشد حبوبات و به ویژه ماش کشت می شود.
توسعه صنایع بخش کشاورزی از دیگر زمینه های مهم کار آفرینی، تولید صنایع جانبی، عمل آوری، فرآوری و بسته بندی محصولات و ایجاد ارزش افزوده است که درصورت توجه دولت و سرمایه گذاری بخش خصوصی ضمن فراهم کردن بخشی از نیاز بازارهای داخلی و خارجی، توسعه بیش از پیش منطقه را رقم خواهد زد.
ساخت سدهای میانی و تاخیری در پایین دست سدپیشین و بندانحرافی شیرگواز از نیازهای مهم و اساسی توسعه بخش کشاورزی شهرستان چابهار است که بعنوان یک ضرورت انکار ناپذیر در دستور کار قرار گیرد.
کشاورزی پایدار در گرو تامین و مدیریت صحیح و کارآمد آب و منابع تأمین کننده آن است و هرگونه توسعه و برنامه ریزی و سرمایه گذاری در این بخش منهای تأمین آب مطمئن به نتایج مطلوبی نخواهد رسید.
اقلیم خاص سیستان و بلوچستان بگونه ایست که همزمان واقعه خشکسالی و سیل را در جنوب این استان شاهدیم و هر دو خسارات هنگفتی به منابع، تأسیسات و اراضی کشاورزی وارد می کنند.
جبران خسارت های سیل و خشکسالی برای سازندگی و تامین نیاز اصلی بخش کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوان روز به روز بر تعداد اشتغال کشاورزی افزود و با افزایش زیر کشت محصولات توسعه ایجاد کرد.
چابهار همچنین توانمندی های بالقوه و استثنایی در بخش دام و طیور از جمله پرورش گاو دشتیاری، مرغ بومی، گوسفند و بز، شتر و گاو میش دارد.
وجود صنایع تبدیلی وتکمیلی و فرآوری محصولات کشاورزی از جمله کشتارگاه صنعتی دام، مراکزبسته بندی گوشت قرمز می تواند اشتغال زیادی ایجاد کند.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار به دلیل همجواری با آب های آزاد اقیانوس هند از اثرات جانبی بادهای موسمی واثر تعدیل کننده دریای عمان و آب و هوایی معتدل در تمام فصول سال برخوردار است.
غلامحسین بامبری افزود: وجه تسمیه چابهار همان چهار بهار است و به لحاظ موقعیت جغرافیایی از ظرفیت ها و توانمندیهای بالقوه ای در زمینه صید وصیادی، کشاورزی و اقتصادی برخوردار است و از نظر مختصات جغرافیایی نزدیک به مدار راس السرطان است.
وی ادامه داد: بیش از ۲ هزار هکتار از زمین های شهرستان چابهار به کشت میوه های گرمسیری اختصاص دارد که سالانه بیش از ۲۹ هزار تن انواع محصول برداشت و روانه بازار مصرف می شود.
مدیر جهادکشاورزی چابهار گفت: در سالهای آبی با زیرکشت رفتن ۱۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی باغی و زراعی بیش از ۲۴ هزار نفر در بخش کشاورزی شهرستان چابهار مشغول بکار می شوند.
وی برداشت ۹۰۰ تن محصولات زراعی و سبزی و صیفی فصلی و خارج از فصل و افزون بر ۸۰ هزار تن انواع محصولات پرارزش و متنوع باغی را بخشی از ظرفیت های کشاورزی چابهار عنوان کرد.
به گزارش ایرنا، شهرستان چابهار با وسعت ۹ هزار و ۷۳۹ کیلومتر مربع در منتهی الیه جنوب شرقی ایران واستان سیستان وبلوچستان و همجوار با آب های آزاد اقیانوس هند واقع شده است.
۳۰۴۳ **۶۰۸۱انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید