خانه / دسته‌بندی نشده / پیامدها و راهکارهای مقابله با رشد پائین جمعیت

پیامدها و راهکارهای مقابله با رشد پائین جمعیتبه گزارش ایرنا، درپی ابلاغ سیاست های کلی مربوط به جمعیت از سوی مقام معظم رهبری و تعیین ۳۰ اردیبهشت به عنوان روز ملی جمعیت، دولت سیاست هایی چون افزایش نرخ وام ازدواج و یا تسهیلات دیگر را در دستور کار خود قرار داد که اگرچه به ارتقای نرخ جمعیت کمک کرده اما هنوز تا رسیدن به اهداف ترسیم شده در این خصوص فاصله زیادی وجود دارد.
رفع موانع ازدواج، ارتقای پویایی و بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران باردار و شیرده، تامین سلامت و تغذیه سالم، حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مناطق مرزی، تکریم سالمندان، مدیریت مهاجرت به داخل و خارج از کشور، بازتوزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت و آموزش های عمومی درباره خانواده و فرزندآوری از جمله سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در رابطه با موضوع جمعیت است که اجرای هر یک کمک بزرگی به بهبود وضع نرخ جمعیت خواهد کرد.

**نرخ رشد جمعیت در قزوین ۱٫۱۷ درصد
براساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در سال ۱۳۹۵ انجام شد، جمعیت استان قزوین یک میلیون و ۲۷۳ هزار و ۷۶۱ نفر با نرخ رشد ۱٫۱۷ درصد اعلام شد که از این تعداد ۵۱ درصد مردان و ۴۹ را زنان تشکیل می دهند.
میزان خانوارهای استان قزوین نیز براساس این سرشماری ۳۹۷ هزار و ۱۶۵ نفر بوده است که ۷۴٫۳ درصد آنان در شهرها و ۲۵٫۷ درصد در روستاها زندگی می کنند.

**پرداخت ۱۸ هزار فقره تسهیلات ازدواج در قزوین
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار قزوین در خصوص پیشبردهای سیاست های جمعیتی کشور در استان در گفت و گو با ایرنا گفت: اجرای سیاست های تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری در مورد جمعیت در چند حوزه دنبال و پیگیری می شود.
منوچهر حبیبی افزود: ارایه تسهیلات ازدواج به زوج های جوان در کنار وام های روستایی به منظور ایجاد اشتغال برای روستاییان به منظور کمک به حفظ و ماندگاری آنان در روستا و پیشگیری از مهاجرت بی رویه به شهرها، بسته های حمایتی از مادران باردار از جمله مرخصی به شاغلان، اجرای طرح تحول سلامت در جهت حفظ تندرستی و سلامت افراد جامعه بخشی از این برنامه هاست که در استان قزوین نیز با جدیت دنبال می شود.
وی اظهار کرد: در راستای حمایت از ازدواج جوانان علاوه بر وام های معمول، بدنبال سفر رییس جمهوری در سال ۹۵ به قزوین ۱۰ هزار فقره تسهیلات در این زمینه در استان به متقاضیان ارایه شد.
وی با اشاره به افزایش میزان تسهیلات ازدواج در جهت تشویق جوانان به این مهم،گفت: سال گذشته نیز ۱۸ هزار فقره تسهیلات ازدواج معادل ۱۸۰۰ میلیارد ریال در استان به متقاضیان پرداخت شد که کمک خوبی به اجرای سیاست های کلی کشور در حوزه جمعیت در قزوین بود.
حبیبی اظهار کرد: با ارایه تسهیلات ارزان قیمت روستایی به سرمایه گذاران خرد و کوچک توسط دولت فرصت مناسب و ایده الی به منظور اجرای طرح های اقتصادی در این مناطق داده شده است که این مهم رونق اشتغال و اقتصاد را بدنبال خواهد داشت و بدون شک جلوی مهاجرت از روستا به شهر را گرفته و حتی منجر به بازگشت روستاییان به روستاهای خود نیز می شود که این مهم نیز جزو سیاست های جمعیتی کشور محسوب می شود.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر ارایه آموزش های پیش از ازدواج، اجرای طرح تحول سلامت و غربالگری های مربوط به این حوزه در کنار خدمات درمانی بسیار مطلوب که در دنیا کم نظیر می باشد نیز به پیشبرد سیاست های جمعیتی کشور کمک کرده است.
حبیبی ضمن اشاره به آسیب های ناشی از نرخ پایین جمعیت، با بیان اینکه با وجود مشکلات اقتصادی کشورمان از ظرفیت های بالایی برخوردار است که نباید از ان غافل شد،اظهار کرد: با اتکا به این ظرفیت ها و فعال سازی آنها می توانیم نرخ رشد جمعیت بیشتری داشته باشیم.

**کاهش ۳٫۵ درصدی ولادت در قزوین
مدیرکل ثبت احوال قزوین نیزدر گفت و گو با ایرنا با اشاره به ثبت ۲۰ هزار و ۷۲۷ ولادت طی سال گذشته در استان،گفت: این رقم نسبت به سال قبل از آن ۳٫۵ درصد کاهش داشته که علت آن به عوامل مختلف بازمی گردد.
حسن وفایی اضافه کرد: تعداد متوفیان سال گذشته در استان نیز پنج هزار و ۸۵۹ مورد بوده که نسبت به سال ۹۵ با پنج هزار و ۸۷۶ مورد، سه دهم درصد کاهش نشان می دهد.
مدیرکل ثبت احوال استان قزوین همچنین یادآور شد: سال گذشته همچنین ۹ هزار و ۱۰۸ واقعه ازدواج و ۲ هزار و ۹۲۲ واقعه طلاق در استان به ثبت رسید.

**تمایل به تک فرزندی مهم ترین عامل کاهش نرخ باروری در قزوین
رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین چندی پیش گفته بود: نرخ باروری و رشد جمعیت در استان روند نگران کننده ای دارد.
منوچهر مهرام اتخاذ سیاست تک فرزندی را مهم ترین عامل در کاهش نرخ رشد جمعیت در قزوین دانسته و گفته بود: وجود زوجین نابارور و افزایش طلاق نیز به این موضوع کمک کرده است.
وی اظهار کرد: پیری جمعیت و کاهش نیروی کار جوان از مسایلی است که بدنبال تداوم کاهش نرخ جمعیت ما را تهدید خواهد کرد.
۳۰۱۳/۶۰۱۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید