خانه / دسته‌بندی نشده / پیام، ظرفیتی ویژه نهفته در دل البرز

پیام، ظرفیتی ویژه نهفته در دل البرز



به گزارش ایرنا، این منطقه ویژه اقتصادی، با قابلیت های بسیاری که دارد، می تواند زمینه ساز رشد و توسعه هر چه بیشتر البرز و کشور باشد.
شرکت خدمات هوایی پیام در سال ۱۳۶۹ تحت عنوان مرکز خدمات هوایی جهت ارائه خدمات هوایی و حمل ونقل و توزیع بار کالاهای پستی و ارائه خدمات هلیکوپتری به نقاط صعب العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تائید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خودرا آغاز کرد.
با توجه به موقعیت و جایگاه این شرکت و همجواری آن با استان تهران بنا به مصوب تیرماه ۱۳۸۲ هیات دولت، ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی فرودگاه پیام به عنوان منطقه ویژه اقتصادی تعیین شد.
نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی کشور به تهران، قرار داشتن فرودگاه در داخل اراضی منطقه ویژه و امکان بهره گیری از کلیه تأسیسات، تجهیزات و تسهیلات آن، قرارگرفتن در مجاورت مرکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، قرارگرفتن در مجاورت راه آهن سراسری، متروی تهران – کرج و شاهراه های ارتباطی کشور و دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب از جمله مزیت های این منطقه است.
همچنین برخورداری از امکانات زیربنایی، برخورداری از گمرک، گذرنامه اختصاصی و بانک، وجود نیروی کار ارزان در منطقه، قرار گرفتن در مسیر تلاقی ۵ استان اقتصادی کشور، نزدیک بودن به مراکز تحقیقاتی و نیروهای تحصیل کرده و متخصص منطقه، نزدیک بودن به مراکز تولید میوه، سبزیجات و گل و گیاه بدون محدودیت سقف زمانی و نزدیکی به مراکز عمده تولید و مصرف کالاها و خدمات، وجود هاب پستی و گمرک در فرودگاه بین المللی پیام، داشتن انبارهای متعدد روباز، وجود ترمینال های کانتینری و امکانات تخلیه و بارگیری با دستگاه های پیشرفته را از دیگر ظرفیت های منطقه ویژه اقتصادی پیام می توان برشمرد.
یکی دیگر از مهم ترین قابلیت های منطقه ویژه اقتصادی پیام، دارا بودن فرودگاه بین المللی پیام به عنوان بزرگترین و تنها فرودگاه کارگو (پایانه بار هوایی) کشور است.
یکی دیگر از مزیت هایی که طی ماه های آینده منطقه ویژه اقتصادی پیام از آن برخوردار می شود، مسافربری شدن فرودگاه پیام البرز است.
با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفر خود به استان البرز در منطقه ویژه اقتصادی پیام عملیات احداث و راه اندازی همزمان ۸شرکت فعال در حوزه آی.سی.تی در منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز نیز آغاز شد.
محمد جواد آذری جهرمی با اشاره به ظرفیت های منطقه ویژه اقتصادی پیام، اظهار داشت: این منطقه بنا بر برنامه ای که در ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات ارایه شده، قرار است یکی از کریدورهای اصلی توسعه فناوری اطلاعات در کشور باشد که در این زمینه سرمایه گذاری بزرگی در این بخش صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: در صورت تحقق این برنامه ۱۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد می شود.
آذری جهرمی گفت: بنای ما در منطقه ویژه اقتصادی پیام با توجه به ظرفیت هایی که در آن وجود دارد، از جمله نزدیکی به پایتخت و مقررات ویژه ای که در مناطق ویژه استقرار دارند، نیروی انسانی و زیرساخت های منظم، این است که عرضه تولیدات در حوزه فناوری اطلاعات در این منطقه باشد.
وی بیان داشت: یکی از پروژه های مهم اقتصاد ملی در این منطقه در حال اجرا است که فاز اول کار مطالعاتی آن به پایان رسیده و فاز دوم در حال اجرا و پس از اجرای فاز سوم به مرحله اجرا وارد خواهیم شد.
آذری جهرمی با اشاره به مسافربری شدن فرودگاه پیام افزود: سازمان هواپیمایی برای مسافربری کردن این فرودگاه ۲ ایراد عمده دارد که یکی از آنها انباشت زباله در منطقه ویژه پیام است، به طوری که براثر وزش باد، پلاستیک مانع پرواز می شود.
وی ادامه داد: اجتماع پرندگان مانع استاندارد سازی آن شده و از سال گذشته تا کنون ۱۷ میلیارد تومان در فرودگاه پیام هزینه شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت که یکی دیگر از مشکلات معارضان این منطقه اقتصادی است و برای توسعه فرودگاه بودجه ای نداریم و باید از دارایی های خود فرودگاه هزینه کنیم.
استاندار البرز نیز در این دیدار با بیان اینکه موضوع مسافربری شدن فرودگاه پیام از طریق رسانه های اطلاع رسانی و به مطالبه مردمی تبدیل شده است ، گفت: انتظار می رود با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این امر محقق شود.
محمد علی نجفی افزود: این امر مهم در تحقق اشتغال استان البرز تاثیر گذار است و بنابراین نیازمند مساعدت هرچه بیشتر وزارتخانه هستیم.
رئیس کل دادگستری البرز نیز گفت: مجموعه قابلیت‌های خوبی برای توسعه استان را در خود جای داده ، این فرودگاه مجهز به باندی است که غول پیکرترین هواپیماهای باری و تجاری می‌توانند فرود بیایند که کمتر فرودگاه کشور چنین قابلیتی وجود دارد، یا در منطقه ویژه اقتصادی ظرفیت‌هایی وجود دارد که می‌تواند به رشد و توسعه سریع استان کمک کند.
احمد فاضلیان در گفتگو با ایرنا، افزود: این ثروت‌های عظیم بلااستفاده مانده‌اند بنابراین ضرورت دارد مسئولان از هر تلاش و کوششی که به رشد این مجموعه منجر می‌شود دریغ نکنند.
وی به مشکل تملک اراضی و تعیین تکلیف وضعیت سند ملکی فرودگاه پیام اشاره و اظهار داشت: دستگاه‌های مسئول، حساسیت و همکاری لازم را داشته باشند چرا که حل این موضوع آثار خوبی برای استان دارد، تاکنون زمان زیادی از دست رفته و گام‌های موثری برداشته نشده است.
فاضلیان به حمایت دستگاه قضایی برای حل مشکلات فرودگاه پیام تاکید و گفت: باید کمک بیشتری شود تا این مجموعه با جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و رفع موانع موجود فعال‌تر شود، از استانداری این انتظار وجود دارد تا حمایت از توسعه فرودگاه پیام را در اولویت قرار دهند تا این ثروت استانی فعال شود.
مدیرعامل شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام نیز گفت: فرودگاه برای شرکت پیام یک فرصت و سرمایه استثنایی است که باید توسط بخش خصوصی مدیریت و راهبری شود.
سعید زرندی به خبرنگار ایرنا گفت: نگاه ما به فرودگاه پیام نگاه به یک فرصت استثنایی برای رونق و توسعه منطقه است ولی با توجه به این که شرکت پیام زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده و تمرکز ما بر حوزه ICT کشور است باید امور مربوط به فرودگاه را به بخش خصوصی واگذار کنیم.
وی اضافه کرد: شرکت پیام علاوه بر داشتن فرودگاه که باید تحت قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه ها فعالیت کند، دارای ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار منطقه ویژه اقتصادی است که تابع قوانین مناطق ویژه و آزاد اقتصادی کشور است و زیر مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است .
زرندی گفت: این تنوع ماموریت ها نیازمند تغییر ساختار پیام و ایجاد یک هولدینگ بزرگ برای مدیریت صحیح همه اهداف و ماموریت ها است.
وی ادامه داد: استراتژی مجموعه پیام نسبت به آینده، جذب سرمایه گذاری در حوزه ICT و صنایع مرتبط است و در همین خصوص مشوق های حمایتی در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام به برنامه های بیست گانه توسعه ای شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام اشاره و افزود: یکی از اصلی ترین برنامه هایی که در قالب این طرح به صورت هدفمند پیگیری می شود، تدوین طرح جامع شرکت خدمات هوایی پیام است که بر مبنای آن چشم انداز ۲۰ ساله مجموعه پیام ترسیم شده است.
زرندی گفت: بر مبنای طرح جامع تدوین شده اگر بخواهیم مجموعه پیام را به یک موقعیت مطلوب در کشور برسانیم باید در یک بازه ۱۰ ساله ۶ میلیارد دلار سرمایه جذب کنیم و این امر با تسهیل شرایط برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی امکان پذیر است.
وی با اشاره به سیر مراحل اخذ مجوز برای راه اندازی پروازهای مسافری فرودگاه پیام خاطر نشان کرد: راه اندازی فرودگاه مسافری در استان البرز یکی از درخواست های قدیمی مردم این استان بوده که محقق نشده بود و برای اولین بار است که موافقت همه ذینفعان اخذ شده و هماهنگی خوبی برای تحقق این امر وجود دارد.
مدیرعامل فرودگاه بین المللی پیام با اشاره به دلایل توجیه اقتصادی این پروژه گفت: بخش عمده ای از زیرساخت های یک فرودگاه بین المللی در این فرودگاه مهیا بوده و ظرفیت بزرگی برای منطقه محسوب می شود، بر مبنای یک تحلیل علمی-اقتصادی آغاز پروازهای مسافری باعث رونق اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده چشمگیر برای کل منطقه ویژه اقتصادی پیام و استان البرز می شود.
زرندی با اشاره به ضرورت مساعدت دستگاه های استانی و انجام تعهدات سایر دستگاه های استان البرز اظهار داشت: اتصال زیرگذر آیت الله هاشمی به فرودگاه پیام که دسترسی مستقیم فرودگاه به اتوبان تهران کرج را محقق می کند، پایان دفن زباله های شهر کرج در اراضی مجاور باند فرودگاه پیام و همراهی دستگاه های استانی برای محصور نمودن اراضی منطقه ویژه اقتصادی پیام از الزامات ضروری برای آغاز پروازهای مسافری در کرج است و توقع داریم همه متولیان استان تلاش کنند تا تعهدات استانی با سرعت محقق گردد.
زرندی با بیان اینکه مجموعه پیام تنها منطقه ویژه اقتصادی است که از فرودگاه بین‌المللی بهره می‌برد، گفت: تنها دانشگاه صنعت هوانوردی کشور نیز در این مجموعه واقع شده است.
وی دربخش دیگری از سخنان خود از پیش بینی جذب ۳۰۰ میلیارد سرمایه خبر داد و افزود: تا پایان سال جاری ۱۰۰ شرکت جدید باید در این مجموعه جذب و با جواز تاسیس‌ هایی که تاکنون صادر شده پیش بینی می‌شود ۱ هزار و ۱۷ شغل ایجاد و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه در حوزه صنعت نیز جذب شود.
مدیر عامل شرکت خدمات هوایی پیام در بخشی دیگر از سخنان خود به مشکلات تامین آب این مجموعه اشاره و
گفت: برای حل این مشکل ۲ پروژه تعریف شده که اصلاح ۹ کیلومتر از شبکه انتقال آب از قزل حصار و مطالعات طرح جامع آب است که تا انتهای ۹۶ به پایان می‌رسند.
در ادامه مدیرکل امور گمرکی و ترانزیت کالا شرکت خدمات هوایی پیام ضمن تشریح آخرین وضعیت پیشرفت پروژه اتصال اولین کریدور ICT کشور به راه آهن سراسری که جزو برنامه های بیست گانه توسعه ای شرکت با زمان بندی میان مدت محسوب می شود گفت: طرح اولیه اتصال منطقه ویژه اقتصادی پیام به شبکه ریلی در اوایل سال ۹۶ به راه آهن جمهوری اسلامی ایران ارسال که پس از بررسی های اقتصادی اولیه از سوی آن شرکت، موافقت اولیه با اجرای این پروژه صورت و تهیه طرح توجیهی شرکت به مشاور سپرده شده است.
محمد رضا واعظی پور در خصوص مزیت های اجرای این پروژه اظهار داشت: مجموعه پیام اولین نقطه تلاقی شبکه ریلی کشور با مرز بین المللی هوایی است و بعنوان اولین کریدور ریلی-هوایی کشور شناخته شده که این یک مزیت بی نظیر برای منطقه ویژه اقتصادی پیام محسوب می شود.
وی ضمن تاکید براین نکته که حمل و نقل ریلی ایمن ترین نوع حمل بار در کشور محسوب می شود گفت: با اتصال راه آهن به فرودگاه پیام اولین پایانه حمل ترکیبی سه وجهی زمینی، ریلی و هوایی کشور در پیام تاسیس می شود.
واعظی پور از دیگر مزایای اجرای این پروژه را اتصال اولین کریدور ICT کشور به اولین کریدور ریلی-هوایی کشور عنوان و خاطر نشان کرد: با ایجاد این مسیر شاهد رشد چشمگیر فعالیت و سرمایه گذاری بویژه در حوزه صنایع ICT و دانش بنیان در منطقه پیام خواهیم بود.
استان البرز به مرکزیت کلانشهر کرج با جمعیتی حدود ۳ میلیون نفر ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت .
۷۴۱۴/۱۵۳۵خبرنگار:وحیده عسکری**انتشار دهنده:داریوش غفاری



انتهای پیام /*










درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید