خانه / دسته‌بندی نشده / پنج اثر میراث ناملموس در سه شهرستان استان مرکزی ثبت ملی شد

پنج اثر میراث ناملموس در سه شهرستان استان مرکزی ثبت ملی شداسماعیل شراهی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پرونده های مهارت بافت قالی بند ریحان خمین، آیین علم بندان نیم ور، آش اسفندی دلیجان، باسلق و کاچی سنتی نیم ور، پس از بررسی نهایی در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیدند.
وی ادامه داد: ثبت آثار تاریخی گویای هویت ملی مردمان هر منطقه است و در دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به شناسایی و ثبت آثار ملموس و ناملموس می شود.
وی در ارتباط با اثر قالی بند ریحان خمین اظهارکرد: قالی بندِ ریحان به عنوان نمایی از کهن ترین اسطوره ایران همانند یک کتاب تصویری از آیین ها و اسرار فراوان در قالب نمادها و علایم تصویری است.
وی افزود: بافندگان قالی بند ریحان بدون هیچ نقش و طرحی، تنها بر اساس آموخته های ذهنی اقدام به بافت این قالی می کنند و این هنراصیل و کهن سینه به سینه حفظ شده و استادان قالیباف روستایی که بیشتر آنها پیرزنان بودند، این هنر را به دختران نوآموز با شوق و ذوق آموزش می دهند.
شراهی ادامه داد: در این نوع قالی، پنج تا هفت رنگ شامل قرمز که در اصطلاح محلی دوغی، قرمز کم رنگ یا به اصطلاح ریحانی ها پس دوغی، شتری، سرمه ای، سبز، سفید و سیاه مورد استفاده این زنان قالی باف بود.
وی در ارتباط با آش اسفندی دلیجان نیز گفت: مردم دلیجان پختن آش اسفندی در آخرین ماه زمستان را نمادی از سرآغاز تحول در طبیعت و آمادگی برای ورود به فصل بهار می دانند.
شراهی افزود: آش اسفندی یکی از آئین های باستانی دلیجان است که به پاس شکرگزاری از نعمات خداوند، نزولات آسمانی و نوید بهار پخته می شود.
وی گفت: باسلق نوعی شیرینی مقوی و سنتی در نیم ور محلات است که برای تهیه آن از آرد گندم ، شیره انگور، شکر، زعفران، گلاب و هل استفاده می شود.
شراهی ادامه داد: برای پخت کاچی نیز از روغن محلی، آرد گندم، آرد کاچی، نبات و آب استفاده می شود.
وی در خصوص علم بندان نیم ور محلات نیز گفت: همزمان با هفتمین روز ماه محرم، آیین سنتی علم بندان در بافت های قدیمی و سنتی محلات برگزار می شود.
وی گفت: در این آیین سنتی مردم با حضور در محل حسینیه ها و امامزاده ها در آیین علم بندان که همان ساخت علم ماه محرم است شرکت و به عزاداری می‌پردازند.
۴۷ اثر تاریخی در دلیجان ، ۲۷ اثر در خمین و ۲۵ اثر در شهرستان محلات ثبت ملی شده اند.
۷۲۷۷/۳۰۷۵/ خبرنگار: افسانه آروند *** انتشار دهنده: حسین مهدی زادهانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید