خانه / دسته‌بندی نشده / پس لرزه های قوی تر از زلزله – سید محمد باقر نوربخش*

پس لرزه های قوی تر از زلزله – سید محمد باقر نوربخش*زخم هایی برجای می گذارد که شاید از حافظه تاریخی مردم که از این دست مصایب کم ندیده اند ، پاک نشود و ملت ما آن را هرگز فراموش نکند.
هنوز شمار زیادی از مردم ما زلزله ۲/ ۷ ریشتری بویین زهرا که حدود ساعت ۱۱ شامگاه ۱۰ شهریور ۱۳۴۱ رخ داد و گفته می شود که ۱۰ هزار نفر را به کام مرگ برد و را ه افتادن جهان پهلوان تختی برای جمع اوری کمک های مردمی را از یاد نبرده ا ند.
هنوز زمین لرزه رودبار و منجیل در سال ۱۳۶۹ با شدت ۷،۴ ریشتر با ۳۵ هزار کشته و زلزله بم در سال ۱۳۸۲ با قدرت ۶،۵ ریشتر که موجب مرگ ۴۱ هزار نفر شد، و این شهر را با خاک یکسان کرد، از خاطر نبرده اند.
زخم هایی از این دست در تاریخ ایران فراوانند اما گاه این زخم ها با همدلی و هم زبانی التیام می بخشد و گاه زخم ها با زخم زبان ها ، شایعات و افترا و تهمت زدن آماس می شود و تلخی فاجعه را چندین برابر می کند.
هفت روز از زمین لرزه بیش از ۷ ریشتری کرمانشاه می گذرد ، زمین لرزه ای که همه مردم ایران زمین را رنجور کرد و با یاری رساندن به زلزله زدگان بی خانمان و داغدار منطقه سرد و کوهستانی یک صدا به همدلی برخاستند. اما در کنار همه مهربانی ها و کمک رسانی ها زخم زبان ها و شایعاتی ، بی اخلاقی ها نیز در فضای رسانه ای و مجازی در جریان است.
بر کسی پوشیده نیست مدیریت بحران و روند کمک رسانی در منطقه زلزله زده با مشکلات ، کمبودها ، کاستی ها و انتقادهای زیادی روبه رو است، اما بسیاری از حملات و افتراها ناشی از اختلافات سیاسی و جناحی بوده و تلاش می شود در فضای مجازی دولت را در نوک حمله خود قرار دهند.
تازه ترین زخم زبان و افترا در فضای مجازی ، درباره زنگ زدن استاندار کرمانشاه به اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری درباره زمین لرزه بوده است .
روابط عمومی و امور بین الملل استانداری کرمانشاه باانتشار اطلاعیه ای در پی درج‌ یک خبر در برخی کانال های مجازی مبنی بر نقل قولی از استاندار کرمانشاه که «شب زلزله به جهانگیری زنگ زدم گفت تو جشن تولد رئیس جمهور هستیم فردا پیگیر می شویم»، اعلام کرد: به اطلاع عموم ملت شریف ایران و به ویژه هم استانی های عزیز و سوگوار می رساند که این خبر کذب بوده و دلیل شکسته شدن بغض استاندار کرمانشاه روایت رنج‌های مردم زلزله زده استان و به ویژه جان ‌باختن هم استانی های عزیز بوده است.
انتشار این خبر جعلی و کذب به دور از انسانیت، مروت و حب میهن بوده و بی تردید انتشاردهندگان این خبر وقیحانه، آشکارا در پی دلسرد کردن ملت وفادار از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، و ایجاد تنش در استان و کشور بوده اند.
در همین راستا پرویز اسماعیلی معاون اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری در توئیتی به گفت و گوی خود با استاندار کرمانشاه اشاره کرده و نوشته است؛ «آقای بازوند استاندار پرتلاش کرمانشاه از لحظه اول میان مردم زلزله زده، هماهنگ با رئیس جمهور و همراه سایر نیروهای خدوم امدادی، سپاه، ارتش، اورژانس و هلال احمر و …بوده است.
صبح با ایشان تماس گرفتم سرپل ذهاب بود. دروغ را شنیده بود اما گفت رسیدگی به مردم مهمتر از پاسخگویی است.
شایعات و افتراهایی از این دست در شرایطی که مردم زخم خورده اند و غمیگن و ماتم زده چه دستاوردی جز نفرت و خشم به ارمغان می آورد ، در قاموس کدام رقابت سیاسی در چنین شرایطی افراد در پی انتقام گیری سیاسی بر می آیند.
زلزله اسیب های زیادی را در پی دارد مردم استان کرمانشاه اکنون با مشکلات زیادی روبه رو هستند، زخم روحی ناشی از دست دادن عزیزان ، ویرانی خانه ها، از دست دادن تمام دارایی که شاید شماری دام ( گوسفند ) باشد، و صدها مشکلات دیگر با همدلی و همراهی اندکی درمان می شود.
در شرایطی که مردم حتی آنان که خانه و کاشانه شان اسیبی ندیده ، هر لحظه نگران پس لرزه ها ی پس از زلزله هستند و در خیابان ها شب را سپری می کنند ، پس لرزه های شایعات و افترا ، دروغ نگرانی بیشتری را در پی دارد .
اگرچه مالک صفحه توییتری که این دروغ را انتشار داده بود از دولت عذرخواهی کرده است، اما نمی توان پیامدهای منفی انتشار آن را انکار کرد.
پیامدهایی که همدلی را نشانه می گیرد ، روند کمک رسانی را کند می کند، دیوار بی اعتمادی را می سازد ، اشفتگی خیال و پریشانی روح و ملالت ببار می اورد . این سخنان هرگز به معنای دوری از انتقاد ، تطهیر برخی دستگاه ها در کمک رسانی به مردم، و پرهیز از طرح مشکلات و کمبودها در مناطق زلزله زده نیست بلکه برعکس رسانه ها به عنوان رکن مهم بیداری و آگاهی جامعه نقش حساسی را برعهده دارند و باید با رصد لحظه به لحظه شرایط زلزله زدگان و وضعیت مناطق زلزله زده به یاری مردم بشتابند و با ارایه گزارشات دقیق و سنجیده نیروهای امداد رسانه را به سمت مناطقی که کمک به آنان نرسیده و یا کمتر مورد توجه قرار گرفته اند ؛ سوق دهند.
پایبندی به اخلاق و اعتراف به اشتباه و عذر خواهی کردن از مردم ، یکی از شاخص های مهم رشد یافتگی و فرهنگ یک جامعه است مسوولان نیز باید جرات اعتراف داشته باشند و در صورت بروز اشتباه ، ضعف در مدیریت بحران ، وجود کاستی ها و مشکلات از مردم عذر خواهی کنند و پس از فروکش کردن بحران در اولین اقدام به بررسی و اسیب شناسی کاستی ها بپردازند و با استفاده از نیروهای کارشناس و کار بلد برای آینده برنامه ریز کنند.
در این شرایط مردم داغدیده و زخم خورده استان کرمانشاه بیش از هر چیز به کمک در تامین نیازها ، رفع کمبودها و کاستی ها نیاز دارند و دامن زدن به شایعات ،افترا ، سرگرم شدن به مسائل فرعی درد آنان را دوا نمی کند و استفاده ابزاری از آنان برای انتقام گیری سیاسی و جمع اوری آرا برای روز مبادا را دور از اخلاق و تحقیر کننده می دانند.
—————————————————————————————–
* کارشناس خبر- ایرناانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *