خانه / دسته‌بندی نشده / پایان مرحله نخست مطالعات کریدور گردشگری بیستون – طاق بستان

پایان مرحله نخست مطالعات کریدور گردشگری بیستون – طاق بستانبه گزارش خبرنگار ایرنا؛ این طرح در دهه های قبل هم مطرح اما به دلایلی اجرایی نشد تا اینکه با رویکردهای حمایتی دولت تدبیر و امید به صنعت گردشگری، این طرح وارد مرحله اجرا شد.
محوطه تاریخی طاق بستان در دامنه کوهی به همین نام و در کنار چشمه ای در شمال شرقی شهر کرمانشاه واقع شده است، در این محوطه آثاری از دوره ساسانی وجود دارد که شامل سنگ نگاره اردشیر دوم و ۲ ایوان سنگی به نام های ایوان کوچک و بزرگ است.
طاق بستان در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ به شمارهٔ ۱۷۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و مقدمات تشکیل پرونده برای ثبت جهانی آن نیز از چند سال قبل آغاز شد.
مجموعه تاریخی بیستون به عنوان تنها اثر ثبت جهانی شده استان کرمانشاه در جنوب غربی شهر بیستون واقع شده و در ۲۲ تیر ماه سال ۱۳۸۵ به شماره ۱۲۲۲ در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.
در عرصه محوطه تاریخی، فرهنگی و طبیعی بیستون ۲۸ اثر ثبت شده ملی وجود دارد و تاکنون در حریم آن نیز بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده که از این تعداد ۸۸ اثر آن در فهرست میراث ملی ثبت شده است.
بیستون شهری در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه با حدود پنج هزار نفر جمعیت است.

** پایان مرحله نخست مطالعات کریدور
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، از اتمام مرحله نخست مطالعات کریدور گردشگری بیستون – طاق بستان خبر داد و گفت: این طرح در دهه های مختلف مطرح و سپس بدون نتیجه مسکوت مانده بود اما در دولت تدبیر و امید فعال شده است.
جلیل بالایی افزود: سال ۹۰ و در سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه موضوع عقب نشینی پادگان های مسیر این کریدور از ایشان درخواست شد و پس از موافقت معظم له طرح قوت گرفت.
او اظهار کرد: اداره کل راه و شهرسازی به عنوان متولی اجرای این طرح، در زمان استاندار سابق گزارش مرحله صفر مطالعات طرح را در کارگروه گردشگری مطرح کرد و به تصویب رسید.
بالایی اضافه کرد: اکنون کار نقشه برداری طرح به اتمام رسیده و مطالعات مرحله یک نیز ۷۰ درصد پیشرفت دارد که پس از آماده شدن در کارگروه گردشگری استان مطرح خواهد شد.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، این طرح دارای ۲ بخش است که بخش عمده آن شامل ساخت اقامتگاه ها و ظرفیت‌های گردشگری توسط سرمایه گذاران و با ارائه تسهیلات ارزان قیمت به آنان انجام می گیرد و بخش زیرساختی مانند ایجاد زیرگذر در ورودی بیستون و ساماندهی میدان امام (ره) تا سه راهی جاده قدیم توسط اداره راه و شهرسازی و شهرداری انجام خواهد گرفت.
وی در ادامه گفت: منتظر هستیم که این طرح در کارگروه گردشگری استان مطرح و به تصویب رسد و بعد از آن به سمت اجرایی کردن پیش می رویم.
وی با بیان اینکه این طرح را با سرمایه گذاری بخش خصوصی از طریق اعطای تسهیلات ارزان قیمت اجرا می کنیم، گفت: برای اجرای این طرح ابتدا نظام بهره برداری را تعریف می کنیم و در این راستا نیز اولویت با مالکان کاربری های مجاور کریدور است.
وی یکی از اقدام های انجام شده در این طرح را درختکاری ۱۰۰ هکتار از زمین های مسیر اعلام کرد و افزود: همچنین اداره کل راه و شهرسازی است قرار است روبروی کاروانسرای شاه عباسی زیرگذری برای رفاه بازدیدکنندگان ایجاد کند.
بالایی با بیان اینکه دولت در این طرح زیرساخت های لازم را ایجاد می کند و از بخش خصوصی برای بهره برداری دعوت می کنیم، گفت: باید به دنبال جذب سرمایه گذاری در این طرح باشیم.

**بازدید ۶۰۰ هزار نفر از محوطه های تاریخی استان کرمانشاه
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در ادامه به آمار گردشگران استان در ۹ ماه امسال نیز اشاره کرد و گفت: براساس بلیط های صادر شده، در این مدت ۶۰۰ هزار نفر از محوطه های تاریخی استان بازدید کرده اند که نسبت به سال ۹۵ بیش از ۱۸ درصد رشد داشته است.
بالایی افزود: تعداد گردشگران خارجی ورودی به استان نیز در این مدت ۱۲ هزار نفر بوده است که یک رشد سه تا چهار درصدی را نشان می دهد.
وی با اشاره به اهمیت محرک های بخش گردشگری در جذب گردشگر و توسعه و تقویت این صنعت، اظهار کرد: حدود ۴۷ دفتر خدمات سفر گردشگری در استان فعال بود که در سال ۹۶ با افزایش ۲۵ درصدی ۱۵ دفتر جدید تاسیس شده و شمار این دفاتر به ۶۲ مورد افزایش یافته است.
استان کرمانشاه با حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۱ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.
در استان کرمانشاه تاکنون بیش از چهار هزار اثر تاریخی شناسایی شده که بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ اثر آن ثبت ملی شده است.
تنها اثر جهانی استان کرمانشاه کتیبه داریوش هخامنشی در بیستون است.
۳۰۳۳/۸۰۶۶ خبرنگار:فرزاد نویدی ** انتشار دهنده:علی مولویانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید