خانه / دسته‌بندی نشده / وزیر علوم: ۲۳۰ میلیون دلار صادرات فناوری های حاصل از دانش داشته ایم

وزیر علوم: ۲۳۰ میلیون دلار صادرات فناوری های حاصل از دانش داشته ایمبه گزارش ایرنا دکتر منصور غلامی دوشنبه در حاشیه بهره برداری از چند طرح دانشگاهی و عمرانی در اهواز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری یک گردش مالی خوبی را درتبدیل فناوری های جدید به صنعت و فروش کارهای حاصل از آن داشته اند که با توجه به قرارداد با صنعت، ارقام قابل توجهی در نمایشگاه ها فروخته اند پس افق خوبی پیش روی حضور علم و تکنولوژی در سطح جامعه و صنعت کشور وجود دارد.
وی افزود: در توسعه روابط بین المللی علمی دانشگاه ها که با عنوان تعاملات علمی بین المللی و یا دیپلماسی علمی مطرح شده، بیشتر دانشگاه ها علاقه مند هستند و توان و ظرفیت علمی ورود را دارند و وزارت علوم به صورت خاص حمایت می کند.

** بیش از ۱۵۰ طرح تحقیقاتی مشترک با کشورهای دیگر در حال انجام است
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم اکنون بیش از ۱۵۰ طرح تحقیقاتی مشترک با کشورهای دیگر در دانشگاه ها مختلف انجام می شود.
وی با اشاره به ماموریت های قانونی وزارت علوم گفت: اگر این ماموریت ها به خوبی انجام شود تحول صورت می گیرد؛ در ساماندهی مراکز آموزش عالی، موضوع کیفیت، اشتغال دانش آموختگان و کاربردی شدن تحقیقات مطرح است که در قالب طرح ساماندهی آموزش عالی باید به آن پرداخته شود.

** لزوم جلوگیری از افزایش تعداد مراکز آموزش عالی غیر ضروری
غلامی ادامه داد: باید از افزایش تعداد مراکز آموزش عالی غیر ضروری جلوگیری شود و مراکز آموزش عالی موجود از نظر استاد و تجهیزات ارتقا یافته و ماموریت گرا شوند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ماموریت گرا شدن یعنی لزومی نیست همه دانشگاه ها جامع با همه رشته ها فعالیت کنند بلکه بر اساس توانمندی خود و ظرفیت منطقه باید در زمینه های کار تخصصی فعال باشند.
وی اضافه کرد: در این صورت تحقیقات کاربردی می شود و آموزش کیفیت بیشتری پیدا می کند و چون منابع مالی دولت محدود است هرچقدر تعداد دریافت کننده ها بیشتر شود سهم کمتری به واحدهای مختلف می رسد.
غلامی بیان کرد: انتظار جامعه و بخش های مختلف این است که تحقیقات به سمت کاربردی شدن پیش برود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص پذیرش دانشجویان بومی اضافه کرد: سنجش و پذیرش دانشجو بر اساس آزمون، نمره و یا سوابق تحصیلی صورت می گیرد پس با وجود اینکه امتیازی برای دانشجویان و داوطلبان بومی لحاظ می شود اما امکان ندارد که همه ظرفیت های دانشگاه ها را به داوطلبان بومی اختصاص داد.
وی گفت: خوزستان از استان هایی است که تعداد مراکز آموزش عالی و دانشگاهی به نسبت زیادی دارد.
غلامی در خصوص حذف یا ایجاد رشته های دانشگاهی ادامه داد: برنامه راهبردی دانشگاه ها سال های گذشته در تمام دانشگاه ها اجرا شده و در اجرای این برنامه ایجاد رشته های جدید بر اساس نیاز روز و یا حذف و تغییر رشته های موجود در نظر گرفته شده است.

** آمادگی دانشگاه ها برای ورود به معضل گرد و غبار
وزیر علوم در خصوص تحقیقات صورت گرفته در خصوص گرد و غبار گفت: این یک مساله اقلیمی وسیع است و ما در منطقه ای با عوارض اقلیمی تحریک کننده این پدیده از جمله کم شدن آب، بسته شدن راه آب های جاری در کشورهای همسایه و وجود منابع گرد و غبار در این کشورها قرار داریم که این پدیده را ایجاد کرده است.
وی افزود: از آنجا که این پدیده بزرگ و وسیع است کنترل و مهار آن در زمان کوتاه میسر نیست.
غلامی بیان کرد: در این راستا مراکز مختلف دانشگاهی در حال کار هستند و سازمان محیط زیست کشور متولی مهم این پدیده است که امید است سال آینده همکاری نزدیکی بین محیط زیست و دانشگاه های کشور برای حل این معضل و کم کردن آثار آن شکل گیرد و انتظار داریم سازمان محیط زیست به صورت جدی با دانشگاه ها همکاری کند.
به گزارش ایرنا وزیر علوم تحقیقات و فناوری روز دوشنبه وارد خوزستان شد.شرکت در آیین غبارروبی
، عطرافشانی و تجدید میثاق با شهدای گمنام و بازدید از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و شرکت در جلسه شورای اداری خرمشهر،بازدید از پروژه ملی طراحی و ساخت پمپ‌های سرچاهی میله‌ای و کششی (SRP) دانشگاه شهید چمران، آغاز عملیات اجرایی مجموعه فرهنگی خیرساز، ادای احترام به شهدای گمنام دانشگاه شهید چمران اهواز، افتتاح مرکز آموزشی زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان، بهره برداری از دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، بخش توسعه شیمی، نشست با تشکل‌های دانشجویی، دیدار با نماینده ولی‌فقیه در خوزستان و شرکت در جلسه شورای دانشگاه شهید چمران اهواز از جمله برنامه های سفر وزیر علوم به اهواز است.
در دومین روز سفر وزیر علوم به خوزستان نیز دانشکده علوم دامی و صنایع غذایی و سرای پژوهش دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان سه‌شنبه به بهره برداری می رسند.
وزیر علوم سپس از دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان بازدید کرده و نشستی نیز با اعضای هیات ممیزه و شورای این دانشگاه خواهد داشت. دکتر غلامی در ادامه به شوشتر سفر خواهد کرد.
۳۰۰۴/ ۶۰۳۷انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید