خانه / دسته‌بندی نشده / وحدت ملی بیش از پیش باید تقویت شود

وحدت ملی بیش از پیش باید تقویت شود‘محمدعلی بصیری’ روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: رئیس جمهور آمریکا پیش از خروج از برجام با هدف ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران با بهانه های واهی از جمله ساخت موشک های بالستیک، دخالت ایران در کشورهای منطقه و مساله حقوق بشر تعهدات خود در برجام را عملی نکرد.
وی افزود: دولتمردان جدید آمریکا برای جلوگیری از آسیب دیدن این کشور در سیاست بین الملل قصد داشتند زمینه ای را فراهم کنند تا جمهوری اسلامی ایران برای خروج از برجام پیش دستی کند اما با تدابیر مسئولان نظام، این هدف آمریکا محقق نشد.
استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان بیان کرد: در چنین شرایطی دولتمردان جدید آمریکا برای ضربه زدن به ایران مجبور شدند تا این معاهده بین المللی که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده است را زیر پابگذارند و به طور شفاف اعلام کنند آمریکا به دلیل تامین نشدن خواسته اش از این معاهده بین المللی سر باز می زند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران اکنون برای خنثی کردن اهداف آمریکا در خروج از برجام به حمایت مردمی و وحدت ملی و فعالیت گسترده در عرصه دیپلماسی نیاز دارد.
بصیری ادامه داد: متاسفانه در مقطعی از زمان، برخی از افراد و جریان های سیاسی داخلی برای تضعیف رقیب، به تضعیف دولت در افکار عمومی روی آوردند و با انتشار اخباری مبنی بر اختلاس و یا حقوق های نجومی دولتمردان و مسائل دیگر سعی در ناکارآمدی دولت کردند.
وی افزود: از سوی دیگر نیز حامیان دولت در پاسخ به این اتهام ها، مسائلی را عنوان کردند که حاصل این تضاد، چیزی جز سوء استفاده دشمنان و ضد انقلاب نبود.
این استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان تصریح کرد: اکنون برای مقابله با کارشکنی های آمریکا، مهمترین راهبرد تقویت وحدت و همبستگی ملی است و جناح های سیاسی کشور باید برای پاکسازی ذهن مردم از بد اخلاقی های گذشته، تلاش کنند و مردم را به حمایت از نظام و دولت فرا بخوانند.
این کارشناس علوم سیاسی و روابط بین الملل ادامه داد: دومین راهبرد که مسئولیتی سنگین است مربوط به عرصه دیپلماسی کشور است و در این عرصه باید دیپلمات های کشور با تلاش های خود سعی کنند آثار تخریبی خروج آمریکا از برجام را کاهش و خنثی کنند.
بصیری افزود: در چنین شرایطی مسئولان سیاست خارجی کشور باید با انجام رایزنی های گسترده با کشورهای باقی مانده در برجام و طرف قرارداد با جمهوری اسلامی ایران، راه های ادامه همکاری ها را بررسی و راهبردهای لازم را به صورت مشترک اتخاذ کنند.
وی با اشاره به اینکه هدف آمریکا از خروج از برجام جلوگیری همکاری شرکت ها و بنگاه های بزرگ اقتصادی جهان بویژه اروپا با ایران است، بیان کرد: در نشست با مسئولان سیاست اتحادیه اروپا باید راه های ادامه همکاری این شرکت ها بدون اثرپذیری از تهدید و تحریم های آمریکا بررسی و راهبردهای مناسبی در این زمینه اتخاذ شود.
وی افزود: مسئولان سیاست خارجی کشور باید زمینه گسترش روابط ایران با کشورهایی که در موضوع برجام با آمریکا اختلاف نظر دارند را فراهم کنند و اجازه ندهند، آمریکا با خروج یک جانبه از برجام به اهداف خود دست یابد.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه گذشته با وجود مخالفت های جهانی با هر گونه تصمیم یکجانبه، از توافق هسته ای ایران و ۱+۵ خارج شد.
این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۰گزارش اعلام کرده که ایران به برجام پایبند است.
به دنبال این اقدام یک جانبه و غیر قانونی ترامپ، مقام ها و دیپلمات های شرکای برجام دور تازه ای از رایزنی ها برای حفظ این توافق را آغاز کرده اند.
آلمان، فرانسه و انگلیس گفته اند متعهد هستند که به توافق هسته ای پایبند باشند.
۲۰۹۳انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید