خانه / دسته‌بندی نشده / هنر هفتم در اردبیل جان می گیرد

هنر هفتم در اردبیل جان می گیرد«واقعا جای خوشحالی است، تا چندی پیش این سالن در سکوت و سردی تمام بود، حتی با پهن شدن بساط لباس فروشی در نیمی از راهروی ورودی سینما فراموش کرده بودیم که اینجا نیز سینمایی هم هست»؛ این را حمید از سینما دوستان اردبیلی در سالن انتظار سینما قدس اردبیل می گوید.
نقد و بحث سینمایی بین حمید و دوستانش در سالن سینما قدس محل نمایش فیلم های جشنواره فجر حسابی گرم است، سالن هم شلوغ است، جمعیتی به تعداد صندلی های سالن نمایش به انتظار شروع فیلم نشسته اند.
این تصاویر در مقایسه با وضعیت یک سال پیش بیشتر به خیال می ماند، سینما در اردبیل تا چندی پیش در حال احتضار بود و اگر چه هنوز به طور کامل بهبود نیافته اما جای امیدواری برای رونق هنر هفتم در استان وجود دارد.
برخی کارشناسان هنری می گویند که هنوز فاصله سینمای اردبیل از گذشته درخشان خود بسیار زیاد است، هنوز در بسیاری از مناطق استان سینمای تعطیل شده داریم و در خود مرکز استان نیز سینما با تزریق برخی کمک های مالی و اجرای برنامه هایی از سوی سمن های فرهنگی رونقی به خود گرفته است.
به اعتقا آنها ، سینما در استان اردبیل تا به فرهنگ تبدیل نشود و جایی برای خود در سبد هزینه های خانوارها نیابد، خطر همچنان باقی است؛ هر چند که گام های برداشته شده اخیر و تغییر مثبت در فضای سینماها و افزایش مشتریان آنها نیز غنیمتی است که باید قدرش را دانست.

* تنها در ۳ شهر اردبیل سینما وجود دارد/ کمپین با هم سینما برای آشتی با هنر هفتم
با وجود برخی اقدام های دلگرم کننده هنوز تنها در ۳ شهر اردبیل، خلخال و پارس آباد مغان ۴ سینما به فعالیت خود ادامه می دهند و همچنان هفت شهر استان فاقد سینمای فعال می باشند.
به گفته کارشناسان ، در شهر اردبیل با بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت تنها ۲ سالن سینما وجود دارد که هنوز مشتریان چندانی نداشته و تنها با ارایه برنامه های حمایتی و تخفیف بلیط قادر به فعالیت هستند.
‘کمپین با هم سینما طرحی است که از سوی سازمان های مردم نهاد برای آشتی مردم با هنر هفتم در اردبیل راه اندازی شده و در آن هفته ای یک روز با نیم بهای بلیط فیلم خاصی در سینما قدس اردبیل به نمایش درمی آید.
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل با اشاره به برگزاری این کمپین از یک سال گذشته در شهر اردبیل گفت: در جریان برگزاری این کمپین شاهد مشارکت و همراهی جوانان در برنامه های فرهنگی و هنری هستیم و این مشارکت مدیون توسعه سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالیت های آنها است.
شفیع شفیعی افزود: با توانمندسازی سازمان های مردم نهاد و ارتقای کمی و کیفی آنها در دولت تدبیر و امید تحولات قابل توجهی در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی استان اتفاق افتاده است.
وی بیان کرد: اجرای طرح‌های فرهنگی توسط سازمان های مردم نهاد و مشارکت در آنها در اردبیل از اقبال حضور جوانان و دانشجویان و خانواده‌های اردبیلی برخوردار است و علاوه بر اینکه به کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک می‌کند بلکه سبب ساز رشد فرهنگی و توسعه برنامه‌های فرهنگی و هنری در اردبیل نیز می‌شود.
شفیعی گفت: یکی از این طرح های موفق کمپین همه باهم سینما است که توسط سازمان مردم‌نهاد موسسه مطالعات عصر پژوهش با هدف فرهنگ سازی برای حضور مردم در سالن های سینما و توسعه فرهنگی راه اندازی شد.
وی ادامه داد : با این کمپین علاقمندان هر هفته با یک فیلم دریکی از سینماهای شهرستان اردبیل حضور می یابند که این طرح علاوه بر کمک به پرکردن اوقات فراغت جوانان، کمک به اقتصاد هنر و رونق سینماها، سبب ارتقای نشاط و سلامت اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
مدیر سینما قدس اردبیل هم که این طرح در آن اجرا می شود، گفت: اجرای کمپین ‘ همه با هم سینما’ باعث رونق حضور جوانان و نوجوانان در سینماها شده است.
ساسان ابی زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کمپین توسط گروهی از جوانان و سازمان های مردم نهاد راه اندازی شده و هفته ای یک بار و گاهی نیز دو بار در ماه برای مشاهده فیلم ها به صورت گروهی در سینماهای اردبیل حضور می یابند.
وی گفت: بلیط فیلم مورد نظر برای این کمپین به صورت نیم بها بوده که هدف آن نیز تشویق حضور مردم در سینماها می باشد.
ابی زاده بیان کرد: حضور جوانان و گروه های مختلف هنری در سینماها بیشتر شده و امید می رود با افزایش تعداد روزهای حضور در سینماها توسط گروه ‘کمپین ‘ استقبال بیش از پیش رونق یابد.
مدیر سینما انقلاب اردبیل نیز به خبرنگار ایرنا گفت: ‘کمپین همه با هم سینما’ گام مثبتی برای توسعه حضور در سینماها است که باید به صورت همه روزه اجرا شود.
بهنام شهبازی افزود: برگزاری این برنامه به میزان دو بار در ماه موفقیت چندانی در امر توسعه فرهنگ حضور در سینما نداشته و به صورت موقتی موفقیت آمیز خواهد بود.
وی با اشاره به اقدامات و نوسازی های انجام گرفته در سینما انقلاب اردبیل، برگزاری منظم کمپین ها و سایر برنامه های تشویقی از سوی مسئولان فرهنگی استان را در آشتی با سینما در بین مردم موثر دانست.
وی گفت: مراجعین ‘کمپین همه با هم سینما’ از تخفیف ۵۰ درصدی بلیط فیلم ها برخوردار می شوند و انتظار می رود این حضور همه روزه از سوی دستگاه های فرهنگی و نهاد های اجتماعی هدایت شود.

* حال سینما در اردبیل رو به خوب شدن است
سید ناصر اسحاقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل نیز گفت: وضعیت سینماهای اردبیل در سال‌های گذشته بسیار وخیم بود و به دلیل فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم از برگزاری برنامه‌ها و جشنواره‌های مناسب در این حوزه عاجز بودیم، اما خوشبختانه با رویکرد جدید شاهد تغییرات چشمگیر برای بهبود وضعیت موجود هستیم.
وی با بیان اینکه بازسازی و نوسازی سینما ها در استان اردبیل در حال انجام است افزود: وضعیت سینماهای اردبیل در گذشته بسیار نامطلوب بود ولی در سال های اخیر سینماها به لحاظ بازسازی و تجهیز لازم به استاندارد مورد نظر نزدیک شده اند.
اسحاقی از تجهیز ۲ سینما در استان خبر داد و گفت: سینما حافظ اردبیل و سینما آزادگان مشگین شهر در حال تجهیز هستند و در صورت تکمیل، شاهد راه اندازی دوباره این سینماها خواهیم بود .
او درباره فعالیت دوباره سینما لاله اردبیل افزود: این سینما متعلق به بخش خصوصی است و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بارها برای احیای آن تلاش کرده اما مالک این سینما با بانک دچار مشکل شده و امید است وضعیت این سینما هم بزودی تعیین تکلیف شود .
وی همچنین از تجهیز سینما آزادگان مشگین شهر خبر داد و بیان داشت: سینمای مجموعه پل معلق این شهرستان نیز در فصل گردشگری بازگشایی خواهد شد.
اسحاقی اضافه کرد: برای راه اندازی سینماهای سیار در شهر سرعین و نیر تفاهم نامه ای با سازمان امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا شده و پیگیر هستیم در شهرهای نمین و هیر هم سینما سیار راه اندازی کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل همچنین گفت: در نشست با رئیس سازمان سینما و معاون سینمای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تفاهمنامه ای برای اکران فیلم بلند تولیدی استان و پنج مستند تولیدی دیگر امضا شده است.
گزارش: مینا میرقاسمی / سیفعلی موسی زاده
/۶۰۱۶/۳۰۰۶انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید