خانه / دسته‌بندی نشده / همدان میزبان مسابقات شطرنج جام ملت های آسیا شد

همدان میزبان مسابقات شطرنج جام ملت های آسیا شدرسول منعم روز یکشنبه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا افزود: با توجه به انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018، با همکاری فدراسیون شطرنج و پیگیری های صورت گرفته توانستیم امتیاز میزبانی جام ملت های آسیا را دریافت کنیم.
مدیرکل ورزش و جوانان همدان اضافه کرد: مسابقات جام ملت های آسیا از تاریخ چهارم تا سیزدهم مرداد ماه در شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018 برگزار می شود.
منعم بیان کرد: همدان سومین استان تاریخ شطرنج کشورمان است که موفق به کسب میزبانی این رقابت ها خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: کشورمان تاکنون در سال‌های 2006 و 2014 به ترتیب در شهرهای اصفهان و تبریز میزبان این رویداد بود.
منعم با قدردانی از هیات شطرنج همدان در پیگیری این میزبانی افزود: ارتباط بسیار خوبی بین فدراسیون و هیات شطرنج همدان وجود دارد.
نخستین دوره این مسابقات در سال 1974 به میزبانی کشور مالزی برگزار شد اما اولین حضور تیم ملی شطرنج ایران در مسابقات جام ملت های آسیا به سال 1991 باز می گردد که کشورمان با ترکیب خسرو هرندی، هادی مومنی، مهدی عفتیان، عباس خاکپور، حسین آریا نژاد و اسماعیل صفر زاده در بین 18 تیم، عنوان دهم آسیا را کسب کرد.
آخرین دوره این مسابقات هم در سال 2016 به میزبانی ابوظبی برگزار شد و تیم مردان کشورمان با ترکیب احسان قائم مقامی، پوریا درینی، پرهام مقصود لو، علیرضا فیروزجا و مسعود مصدق پور در بین 22 تیم، به مقام چهارم دست یافت و تیم بانوان با ترکیب سارا سادات خادم الشریعه، آتوسا پور کاشیان، میترا حجازی پور، آناهیتا زاهدی فر و هما علوی در بین 10 تیم، هفتم شد.
بهترین عنوان کسب شده برای تیم آقایان کشورمان، عنوان سوم مسابقات 2005 و 2009 است.
مسابقات بانوان نیز از سال 1995 برگزار می شود و بانوان ایران در سال های 2005، 2009 و 2014 عنوان سوم آسیا را به دست آوردند.
7520/2090انتهای پیام /*


درباره gohari