خانه / دسته‌بندی نشده / هشدار دبیرکل سازمان ملل برای شدت یافتن مدرن سازی زرادخانه های هسته ای

هشدار دبیرکل سازمان ملل برای شدت یافتن مدرن سازی زرادخانه های هسته ایبه گزارش خبرنگار ایرنا، «آنتونیو گوترش» روز سه شنبه در نشست بزرگداشت روز بین المللی امحای کامل سلاح های هسته ای افزود: می دانیم که عواقب هولناک زیست محیطی و انسانی ناشی از به کارگیری سلاح های هسته ای در درون مرز های یک کشور محدود نخواهد ماند.
وی ادامه داد: به همین خاطر است که همه دولت های جهان از این حق برخوردارند تا خواستار محو کامل این سلاح های ویرانگر شوند.
دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: این نهاد بین المللی در ۷۰ سال گذشته و از زمان برگزاری نخستین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تا عقد پیمان عدم گسترش سلاح های هسته ای، خلع سلاح هسته ای را همواره سرلوحه اهداف و اولویت های خود قرار داده است.
گوترش تاکید کرد که جهان تنها در زمانی از خطرات استفاده از سلاح های هسته ای مصون خواهد بود که خود را به طور کامل از شر این سلاح ها خلاص کرده باشد.
وی اضافه کرد: در حالی که هدف رهایی کامل از شر سلاح های هسته ای، هدفی است که همه جهان در آن اشتراک دارد، اما تا کنون با چند چالش عمده روبرو بوده است.
دبیرکل سازمان ملل بحران جاری در منطقه کره را نمونه ای از این چالش ها ذکر کرد و در حالی که بار دیگر آزمایشات هسته ای و موشکی کره شمالی را محکوم کرد، از برخورد قاطع شورای امنیت با این بحران و اعمال تحریم های شدید همزمان با رویکردهای دیپلماتیک تقدیر کرد.
گوترش از توقف تلاش ها برای امحای سلاح هسته ای از زمان توافقنامه استارت ۲ تا کنون انتقاد و از شدت یافتن مدنیزه کردن زرادخانه های هسته ای ابراز تاسف و نگرانی شدیدی کرد.
وی اضافه کرد بر خلاف چالش هایی که جهان با آن روبرو است، نباید مسئولیت مشترکی که برای ایجاد جهانی صلح آمیز داریم، نادیده بگیریم و بار دیگر تاکید می کنم که پیمان منع سلاح های هسته ای یکی از عوامل تقویت هنجارهای مقابله با این سلاح ها خواهد بود.
دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد: جهان باید گفت وگوهای جامع بر سر همکاری های بین المللی و مهم تر از همه، تدابیر عملی برای خلع سلاح هسته ای قابل راستی آزمایی و بازگشت ناپذیر در جهان را سرلوحه تلاش های خود قرار دهد.
شبد**اروپام-۴-۵۴۱**۱۴۲۹**۱۳۷۹
انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید