خانه / دسته‌بندی نشده / نیشابور شناسنامه تاریخ انسان و ایران است

نیشابور شناسنامه تاریخ انسان و ایران استعباس صالحی جمعه شب در مراسم بزرگداشت حکیم عمر خیام در نیشابور افزود: این شهر از یک سو شهر اهل بیت (ع) است که امام مهربانی بر آن گام نهاده و حدیث گفته و اصحاب امامان در این محیط زیسته اند.
وی اظهار کرد: این شهر از سوی دیگر شهر دانش است که در برگ برگ اوراق دانش نامی از نیشابور در رشته های مختلف وجود دارد و همچنین شهر ادب و هنر از ثعلبی ها تا ادیب نیشابوری اول و دوم و از خیام و عطار ها تا شفیعی کدکنی هاست.
وی گفت: نیشابور شهری است که نحله های گوناگون در طول تاریخ در آن و در کنار هم زیسته اند، شهر مقاومت و پایداری است که در مقابل هجوم تاتار ایستاد و گرچه به ظاهر قلع و قمع شد ولی ققنوس وار برخاست و سرداران بزرگی از این سرزمین برخاستند.
صالحی افزود: نیشابور، شهر فرهنگ اندیشه و کتاب است و با کتاب و کتابخوانی پیوند عمیق داشته است.
وی اظهار کرد: نیشابور گنجینه ماندگار تاریخ ایران است و در میان این گنجینه خیام چون ستاره ای می درخشد. وی گفت: در تاریخ ایران دانشمندان و فیلسوفان فراوان داشته و داریم اما خیام در ابعاد گوناگون فلسفه، نجوم، ریاضیات و شعر در زمان خود و پس از آن مشهور بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بسیاری از فیلسوفان، ستاره شناسان و ریاضیدان ها نیز شعر می گفتند ولی خیام در بین همه اینها ستاره و در همه حوزه ها ابر مرد بود.
وی اظهار کرد: خیام ستاره شناسی بود که تقویم جلالی را خلق کرد، ریاضیدان و فیلسوفی بود که لقب حجت الحق گرفت و شاعری بود که شعرش آب روان روزگاران شد.
وی گفت: خیام در همه این رشته ها ستاره ایران و جهان بود و در تمام این حوزه ها ایران را با نام خیام می شناسند.
صالحی افزود: خیام، کم بدیل و اگر اغراق نباشد بی بدلیل ترین ستارگان ایران است که بیش از گذشته باید قدر دانسته شود.
وی اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سعی می کند خیام را به کمک ایران دوستان و خیام دوستان قدر بداند.
حمید گرمابی نماینده مردم شهرستان های نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: نیازمند بنیاد عطار و حکیم عمر خیام هستیم تا این مفاخر را به جهانیان بهتر بشناسانیم.
هاجر چنارانی دیگر نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مردم نیشابور ثابت کرده اند که در حوزه کتاب و کتابخوانی اهتمام و توجه ویژه دارند و امیدواریم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور به معاونت کل ارتقا یابد و همچنانکه ۲ روز ملی از نیشابور در تقویم ملی ثبت شده، روز ورود حضرت امام رضا (ع) به نیشابور نیز به نام روز ملی در تقویم ثبت شود.
در این مراسم نشان ویژه خیام توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دکتر کاووس حسنلی اهدا شد و از برگزیدگان جشنواره ‘از توس تا نیشابور’ قدردانی گردید.
۲۸ اردیبهشت ماه در تقویم رسمی ایران به عنوان ‘روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری’ ثبت شده است.
شهرستان ۴۵۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
۹۸۶۹ / ۶۰۵۳انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید