خانه / دسته‌بندی نشده / نوبخت:برای پرداخت ۲٫۸میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی گشایش اعتبار شد

نوبخت:برای پرداخت ۲٫۸میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی گشایش اعتبار شدمحمدباقر نوبخت شامگاه پنجشنبه در نشست شورای توسعه و برنامه ریزی خراسان رضوی افزود: هیچ کالای اساسی نباید گران شود چرا که برای این اقلام با دلار ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی ثبت سفارش می شود و دولت مابه التفاوت ۴۰۰ تومان آن را تامین می کند.
وی گفت: از نظر ارزی، منابع ما بیش از مصارف است و پارسال به ترتیب ۵۰ و ۴۷ میلیارد دلار از محل صادرات نفت و پتروشیمی درآمد ارزی داشتیم در حالی که مجموع واردات و ارزهای مسافری و دیگر مصارف کشور ۷۵ میلیارد دلار بود که موید منابع کافی ارزی در کشور است .
نوبخت تاکید کرد: اگر قرار باشد دلار بدون مدیریت و ضابطه از کشور خارج شود با هیچ منبعی نمی توان آن را تامین کرد .
وی گفت: دیروز پتروشیمی ها اعلام کردند ۱٫۵ میلیارد دلار ارز آماده فروش دارند و از طرفی در فروردین ماه صادرات ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه به اقدامات دولت در مقابله با شوک ارزی اشاره و بیان کرد: دولت با اعلام گواهی سپرده با سود ۲۰ درصد توانست ۲۰۰ هزار میلیارد تومان پول در این قالب جذب کند و با ترغیب مردم به تبدیل ریال به دلار و سپرده گذاری آن نزد دولت به مقابله با نوسانات ارزی پرداخت .
وی با اشاره به گزارش های مسئولان خراسان رضوی در خصوص بحث اشتغال و نرخ مشارکت گفت: آنچه حاصل شده بسیار خوب بوده است و روند شاخص ها مثبت است، البته هنوز با اهداف فاصله داریم .
وی با اشاره به سفر آینده رئیس جمهوری به خراسان رضوی، گفت: در سفر قبلی رئیس دولت دوازدهم ۷۲۳ میلیارد تومان تفاهم نامه برای انجام پروژه ها تصویب شد که با توجه به افزایش درخواستها و پروژه ها این رقم به ۲ هزار و ۱۸۵ میلیارد تومان افزایش یافت.
نوبخت به طرح بزرگ انتقال آب از دریای عمان به خراسان اشاره و بیان کرد: باید به صورت جدی نسبت به تامین آب مورد نیاز این استان اقدام کنیم چون جایگزینی برای آن وجود ندارد و در سفر آتی رئیس جمهوری به این مساله پرداخته خواهد شد .

*خراسان رضوی در تولید و اشتغال موفق بوده است
معاون رئیس جمهوری بر آگاهی مسئولان استانی از سیاستهای ملی توسعه تاکید کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب با تاکید بر بندهای ۲۴ گانه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، ۲هدف اشتغال و تولید را متمایز کردند که استان خراسان رضوی به این دو هدف رسیده است.
نوبخت افزود: بیکاری ۱۳٫۲ درصد به ۱۱٫۴ تقلیل یافته و نرخ مشارکت از ۴۲٫۱ به ۴۴٫۱ رسیده است، یعنی مطالبه گری با فعالیتهای شغلی و اقتصادی رشد داشته است .
رئیس سازمان برنامه بودجه اظهار داشت: پارسال ۷۹۷ هزار نفر به جمعیت جویای کار کشور اضافه شد و توانستیم برای ۷۹۰ هزار نفر از این تعداد شغل ایجاد کنیم و تنها ۷ هزار نفر به جمعیت ۳٫۲ میلیون نفری بیکاران اضافه شد .
وی تاکید کرد: دو مسیر برای دستیابی به اشتغال داریم، یکی افزایش سرمایه گذاری از طریق اعطای منابع و تسهیلات بانکی به واحدهای خصوصی و دیگری تامین منابع از خزانه دولت برای طرح های عمرانی است.
نوبخت گفت: ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع بانکی در سال گذشته برای ۲۶ هزار طرح تولیدی پرداخت شده است. در ارتباط با بخش دولتی نیز ۴۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پرداخت شد.
وی اضافه کرد: تسهیلات بخش خصوصی امسال به ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته که فقط برای واحدهای تولیدی کوچک نخواهد بود بلکه در بخش مسکن و نوسازی ۱۰۰ هزار واحد در بافتهای فرسوده شهری و روستایی است و استان ها نیز باید سهم خود از این بودجه را مطالبه کنند .
معاون رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: بودجه طرحهای عمرانی نیز که پارسال حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بود امسال به ۱۲۶ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت .
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ۹ فروردین ماه صندوق بین المللی پول با تحلیل ۴۰ شاخص در هفت بخش اقتصاد ایران از سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۱، نتیجه گیری کرد که ایران موفق به تقلیل نرخ بیکاری و تورم و نگه داشتن تورم زیر صفر شده است. همچنین رشد اقتصادی کشور در این گزارش حدود ۴٫۵ درصد بیان شده است .
۳۲۲۱/۵۱۳۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید