خانه / دسته‌بندی نشده / نقش قزوین در انقلاب اسلامی؛ چهره های تاثیر گذارو حضور پررنگ مردمی

نقش قزوین در انقلاب اسلامی؛ چهره های تاثیر گذارو حضور پررنگ مردمیبه گزارش ایرنا، افراد و شخصیت های زیادی در دوران انقلاب اسلامی در قزوین نقش آفرینی کرده اند که بررسی جامع این مهم نیازمند پژوهش های مفصلی است ولی برخی چهره ها چون ستاره درخشانی در تاریخ می درخشند.
این شخصیت ها از ابتدای آغاز نهضت امام خمینی (ره) در اوایل دهه ۴۰ تا بهمن ماه ۲۲ بهمن روز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی حضوری پررنگ در مبارزات علیه رژیم ستم شاهی و کمک به هدایت و تقویت حرکت مردمی برای به ثمررساندن انقلاب اسلامی در دیار خود قزوین داشتند.
از جمله این شخصیت ها می توان به شهید محمدعلی رجایی دومین رییس جمهوری اسلامی ایران، مرحوم آیت الله سیدعباس ابوترابی از اساتید حوزه و علمای قزوینی و مرحوم آیت الله هادی باریک بین امام جمعه و نماینده سابق ولی فقیه در استان قزوین نام برد.
شهید رجایی در دوران انقلاب اگرچه در قزوین حضور نداشت و در تهران بسر می برد اما با مبارزان قزوینی ارتباط تنگاتنگی داشت.
شهید رجایی در آغاز مبارزات سیاسی خود علیه رژیم پهلوی در ابتدای دهه ۴۰ به زندان افتاد و سپس دوباره دستگیر شد و به مدت چهارسال زندانی شد.
رییس جمهوری شهید ایران که از شهدای شاخص نظام و انقلاب به شمار می رود، در زمان حضورش در زندان های رژیم ستم شاهی متحمل شکنجه های روحی و جسمی بسیاری شد اما او نیز مانند دیگر مبارزان انقلابی در مسیر جهاد در راه خدا و ایمان گام برداشته بود و هیچ چیزی حتی شکنجه های سخت و طاقت فرسا نیز او را از حرکت به سوی هدفی که برگزیده بود، بازنمی داشت.
آیت الله مرحوم سیدعباس ابوترابی را نیز باید از چهره های شاخص و ممتاز انقلابی قزوین به شمار آورد، او که در اواخر دهه ۵۰ مرجع مراجعات مردم به روحانیت بود، نقش مهمی در ساماندهی و هدایت مردم در مبارزات علیه رژیم ستم شاهی داشت.
او در قبل از انقلاب امام جماعت مسجد النبی که در آن زمان مسجد شاه نام داشت بود، دستگیری این روحانی مبارز در مرداد ماه سال ۵۷ عزم مبارزان انقلابی برای مبارزه با رژیم ستم شاهی را بیشتر کرد.
در هفتم دی ماه سال ۵۷ ماموران ارتش رژیم شاه که تهدیدهای آنان برای تعطیلی جلسات و نشست ها و تجمع انقلابیون کارساز نشد با حمله به منزل آیت الله ابوترابی خانه وی را به آتش کشیده و اموال آن را تخریب کردند.
مرحوم آیت الله باریک بین را نیز باید از چهره های شاخص و برجسته انقلابی قزوین نامید، وی نیز در تشکیل نشست ها و تجمعات مربوط به مبارزان انقلابی و هدایت اجتماعات و تظاهرات مردم این شهر در مبارزه علیه رژیم ستم شاهی نقش مهمی ایفا نمود و در آغاز مبارزات امام خمینی (ره) را همراهی کرد.
این روحانی که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی امام جمعه شهر قزوین و نمایندگی ولی فقیه در استان قزوین را عهده دار بود و مدتی نیز نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری شد، از شاگردان درس خارج امام خمینی(ره) بود که نقش مهمی در افشاگری جنایات رژیم ستم شاهی و برانگیختن مردم قزوین علیه حکومت پهلوی داشت.
آیت الله باریک بین به سبب فعالیت های انقلابی و مبارزاتی علیه رژیم ستم شاهی چندی قبل از پیروزی انقلاب توسط ساواک به سردشت کردستان تبعید شد.
حجت الاسلام و المسلمین حسین علیخانی از مبارزان انقلابی قزوین که سه سال از عمر خود را در زندان های رژیم ستم شاهی گذرانده است در گفت و گو با ایرنا به معرفی دیگر مبارزان انقلابی این دیار پرداخت و گفت: از جمله چهره های مهم و شاخص انقلابی روحانی قزوین که در این دیار سرمنشاء و هدایتگر حرکت مردمی برای سرنگونی رژیم طاغوت و پیروزی انقلاب اسلامی شدند باید از سیدحسن موسوی شالی، حاج میرزا نصرالله شهیدی،عبدالحسین و عبدالرضا شهیدی، محمدحسن بروجردی خیارجی،حسین قدسی، رحیم صامت، سیدعباس آقا سیدجوادی، حاج آقا بزرگ علوی، محمدحسین اویسی، محمود شریعتمداری و سید محمدمهدی نقوی نام برد.
وی اضافه کرد: روحانیون دیگری چون سید جلیل زرآبادی، سید ابوتراب ابوترابی، میرزا محمود رئیسی، سیداکبر تقوی، حسن فارسجینی، هادی سلیمانی، محمد مظفری،محمد لشگری،علی محمد تاکندی، قدرت الله علیخانی، شریعت مهدوی، سید نورالدین اشکوری، قائد امینی و سیدعلی اکبرعلوی را نیز باید از جرگه انقلابیون استان قزوین و پشتیبانان حرکت مردمی علیه رژیم طاغوت نام برد.
علاوه بر روحانیون که نقش هدایتگری و راهبری مردم انقلابی قزوین را در حرکت برای سرنگونی رژیم طاغوت برعهده داشتند افرادی نیز در این راه پررنگ ظاهر شده و یا به شهادت رسیدند و یا به زندان افتاده و مورد آزار و اذیت و شکنجه ماموران رژیم ستم شاهی قرار گرفتند.
شهید طیب حاج رضایی نام برد که توسط عمال رژیم پهلوی اعدام شد، حجت الاسلام مرحوم سیدعلی اکبرابوترابی ملقب به سردار آزادگان که مدتی نیز به عنوان نماینده مردم قزوین در مجلس انتخاب شد، سید مرتضی نبوی که پس از انقلاب وزیر پست و مخابرات شد و سید احمد نصری که مدتی استاندار قزوین بود نیز از این افراد بودند.
حسین خاکساران، ناصرهمافر، یوسف باروتی، حسن پاکدل نیا، هادی تبسمی، شهید قدرت الله چگینی،غلامحسین درافشان، مهدی مافی (پدر ۲ شهید)، شهید نصرت الله انصاری، حمدالله نیلی (پدرشهید)، محسن میرزایی و برادران شهید حاج شفیعی ها نیز از دیگر انقلابیون شاخص قزوین بودند.
از بین بانوان مبارز و شاخص در مبارزات علیه رژیم ستم شاهی در قزوین نیز باید از خانم ها نصری،عبدالرزاقی، شکوه فر و رازقی نام برد.

** پیشتازی مردم قزوین در مبارزت انقلاب
حجت الاسلام و المسلمین علی قابل امام جمعه موقت قزوین و رییس شورای تبلیغات اسلامی استان قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: قزوین از آن دسته شهرهایی بود که مردم آن در جریان مبارزات علیه رژیم ستم شاهی پیشتاز بودند.
وی با بیان اینکه قزوین از مبارزان انقلابی بنام و مطرحی برخوردار بوده است، اضافه کرد: این شهر دوازدهمین شهری بود که بدلیل حرکت مردم ضد رژیم ستم شاهی پس از شهادت حاج آقامصطفی خمینی در آن حکومت نظامی وضع شد.
وی اظهار کرد: از اسناد مربوط به ساواک ۲ جلد کتاب راجع به مبارزان انقلابی قزوین منتشر شده است که به خوبی پیشتازی این شهر و علمای آنرا در جریان مبارزات علیه رژیم ستم شاهی نشان می دهد.
وی با بیان اینکه نضهت امام خمینی (ره) در قزوین همراهان زیادی داشت، افزود: در این بین باید از انقلابیونی چون مرحوم آیت الله موسوی شالی، مرحوم آیت الله سیدعباس ابوترابی و مرحوم آیت الله باریک بین یاد کرد.
حجت الاسلام قابل گفت:از استان قزوین خیلی از مبارزان انقلابی طعم زندان را چشیدند که از جمله آنها باید به شهید رجایی اشاره کرد و همچنین زندانی شدن آیت الله عابدینی امام جمعه فعلی قزوین را نیز باید در این خصوص یادآور شد.
امام جمعه موقت قزوین افزود: علاوه بر روحانیون و علمایی که پشتیبان و هدایتگر این حرکت عظیم مردمی علیه رژیم طاغوت بودند باید از افرادی چون شهید طیب حاج رضایی، سید مرتضی نبوی، سید احمدنصری، شهید حجت الاسلام نصرت انصاری، مرحوم حسین خاکساران یاد کرد.
وی در ادامه بر معرفی هرچه بیشتر شهدا و انقلابیون قزوینی برای شناخت نسل جوان تاکید کرد و گفت: باید همه خاطرات مبارزان انقلابی در قید حیات ثبت و ضبط شود تا برای آیندگان بازگو بشود.
استان قزوین در جریان رخدادهای پیروزی انقلاب اسلامی ۵۰ شهید و ۲۵ جانباز تقدیم انقلاب کرد.
/۶۰۱۲۳۰۱۳ خبرنگار: رضا اولادی** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید