خانه / دسته‌بندی نشده / نشست استانداران ادوار هرمزگان و زمینه سازی برای رشد و توسعه استان

نشست استانداران ادوار هرمزگان و زمینه سازی برای رشد و توسعه استانبه گزارش ایرنا، گردهمایی که دور اول خود را دو سال پیش شاهد بود و در آن زمان نیز همانند دوره دوم، استانداران ادوار استان تماما و با انگیزه قابل توجهی در این رویداد که به میزبانی استانداری هرمزگان برگزار شد، شرکت کرده و تجربه ها و پیشنهادهای خود را در اختیار تیم مدیریتی مستقر و حاضر قرار دادند.
این سنت نیک در این دوره نیز توسط فریدون همتی استاندار هرمزگان تداوم یافت و در یک روز کاری کامل، استانداران ادوار که از همه طیف‌ ها و سلیقه های شناخته شده کشور نیز هستند، در نشست با استاندار کنونی، مدیران ارشد استانی، مدیران کل و سایر مسئولان دارای جایگاه و قدرت در استان، دیدارهای متعددی را برگزار کردند.
بی‌ شک تداوم این رویه می ‌تواند علاوه بر انتقال تجربه ها و ‌نظرهای استانداران اسبق، با ترسیم مسیر آینده، راه را برای متولیان مدیریتی استان آسان ‌تر کند.
به گزارش ایرنا، دومین گردهمایی استانداران ادوار هرمزگان از صبح تا شامگاه دیروز پنجشنبه با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان، اسماعیل نجار رئیس مجمع استانداران جمهوری اسلامی ایران، جمعی از استانداران ادوار هرمزگان، جمعی از معاونان اسبق استانداری هرمزگان به همراه تعدادی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی در استانداری هرمزگان برگزار شد.
استان هرمزگان پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ۱۸ استاندار و سه سرپرست استانداری داشته است که در این گردهمایی ۱۱ استاندار ادوار مختلف هرمزگان و دو سرپرست سابق استانداری هرمزگان حضور داشته و به ارائه نظرات خود پرداختند.

** دریا ظرفیت شاخص استان هرمزگان است
دومین استاندار هرمزگان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این گردهمایی با بیان این که هر کشوری که توانمندی خود را بشناسد و روی آن متمرکز شود موفق خواهد بود، گفت: از ظرفیت های شاخص هرمزگان خورشید و دریا بوده و سواحل و جزایر نیز از ظرفیت ‌های خوب این استان است.
مرتضی بازرگان ادامه داد: هرمزگان مصرف سرانه برق بالایی دارد که باید از انرژی خورشیدی برای تامین برق آن استفاده کرد و در این راستا پنل‌های خورشیدی باید در سطح استان گسترش یابد.

** انتقاد از سکونت کمتر از دو درصد جمعیت کشور در سواحل
مشاور عالی رئیس جمهوری و پنجمین استاندار هرمزگان نیز در این نشست، بیان داشت: باید مشخص شود چرا تنها دو درصد از جمعیت کشور ما در سواحل ساکن‌ هستند اما در اروپا ۷۰ درصد جمعیت در سواحل زندگی می‌ کنند.
اکبر ترکان اظهار داشت: برخی نگاه‌های سیاسی در این امر دخیل بوده‌اند که صحیح و ناصحیح بودن آن باید مشخص شود.
وی سواحل مکران را ظرفیت بزرگی برای هرمزگان دانست و تصریح کرد: از ۱۰ سال پیش مقام معظم رهبری دستور استقرار نیروی دریایی ارتش در سواحل مکران را دادند تا این معضل کمبود جمعیت در این سواحل به مرور برطرف شود.
ترکان ادامه داد: سد میناب و سد جگین در هرمزگان اگر وجود نداشتند بارندگی‌ ها تنها تخریب به دنبال داشت و آب آن هدر می‌رفت و امروز باید از این ظرفیت برای توسعه‌ مکران استفاده کنیم.
پنجمین استاندار هرمزگان با تاکید بر این که باید اقتصاد را به سمت سواحل سوق داد، گفت: بردن آب از سواحل جنوب به مرکز کشور درست نیست که همین سیاست فولاد و تمدن اصفهان را نابود کرد و بردن آب به استان‌ های دیگر حیات آن استان ‌ها را تهدید خواهد کرد.
مشاور عالی رئیس جمهوری تصریح کرد: برای آبادانی سواحل جنوبی باید بنادر نسل سوم که صنایع را در کنار خود دارند ،توسعه یابند.
وی با بیان این که باید هرمزگان هفت بندر هم چون بندر شهید رجایی داشته باشد، گفت: برای دستیابی به توسعه بیشتر باید در جاسک و بندرلنگه نیز زیرساخت‌های بندری لازم را ایجاد کرد.
ترکان اضافه کرد: باید اتفاق قابل توجهی صورت بگیرد تا هرمزگان توسعه یافته به وجود آید و آینده هرمزگان را ابتدا روی صفحه کاغذ پیاده و تبدیل به آرمان مردم هرمزگان کرد و بعد برای رسیدن به این آرزوها در آینده تلاش کرد.

** دیدگاه مسئولان نسبت به هرمزگان تغییر یابد
هفتمین استاندار هرمزگان نیز در این نشست تاکید کرد: دیدگاه مسئولان کشوری نسبت به استان هرمزگان باید تغییر یابد تا این استان توسعه پیدا کند.
احمد خرم اظهار داشت: عناصر اصلی فعالیت‌های صنعتی یعنی آب و انرژی در هرمزگان موجود است که باید از آن به درستی بهره برد.
غلامعباس زائری نهمین استاندار هرمزگان نیز در این نشست بیان داشت: همه باید از فرصت خدمتی که در اختیار داریم به درستی استفاده کنیم تا کارنامه ما سرشار از خدمت، صداقت و پاکی باشد.

** لزوم توجه به ظرفیت گردشگری هرمزگان
دوازدهمین استاندار هرمزگان نیز در این نشست گفت: این استان طی سال های اخیر روند رو به رشدی داشته و امروز شاهد فراهم شدن امکانات قابل توجهی در این استان هستیم.
ابراهیم دراز گیسو تصریح کرد: هرمزگان از ظرفیت گردشگری بالایی برخوردار است و می‌ توان گردشگران بسیاری را به این استان جذب کرد.
وی با اشاره به مساله کمبود آب در هرمزگان گفت: برای تامین آب شرب استان باید آب شیرین کن ‌ها در سراسر استان احداث شود.
درازگیسو افزود: شخصیت استاندار می‌ تواند تمام توسعه‌ ها و پیشرفت‌ ها را در استان محقق کند اما متاسفانه اختیارات استانداران کاهش یافته است.

** همزیستی مسالمت آمیز شاخصه مردم هرمزگان است
سیزدهمین استاندار هرمزگان نیز در این نشست گفت: هرمزگان ظرفیت‌های بسیاری دارد و مردم در این استان همزیستی مسالمت آمیزی با هم دارند.
عبدالرضا شیخ الاسلامی خاطر نشان کرد: برنامه ‌های منظم ملاقات مردمی از بهترین کارهایی بود که در این استان تجربه شد و گره ‌گشایی بسیاری از کار مردم داشته است.
وی اضافه کرد: آموزش عالی در هرمزگان توسعه خیلی خوبی داشته اما در این استان در بخش‌ های مهارتی دچار ضعف و آسیب هستیم.
شیخ الاسلامی تصریح کرد: با آموزش‌ و مهارت آموزی می‌ توان گام بلندی در راستای رفع مشکل بیکاری در استان هرمزگان برداشت.

** هرمزگان باید قطب ورزش های آبی باشد
چهاردهمین استاندار هرمزگان هم با بیان این که هرمزگان می‌ تواند پایتخت اقتصاد کشور و قطب ورزش‌ های آبی و گردشگری ایران باشد، عنوان کرد: از وجود بنادر متعدد خصوصی و دولتی در این استان با ۵۰ درصد ظرفیت کشور باید نهایت استفاده را برد.
عبدالعلی صاحب محمدی ادامه داد: هرمزگان هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده و آثار محرومیت در آن مشهود است و سرمایه‌ ها متناسب با ظرفیت ‌های استان جذب نشده است.
وی بیان داشت: زیر ساخت‌ ها نیز متناسب با فرصت ‌های موجود در هرمزگان نیست و باید تربیت نیروی انسانی با توجه به نیازهای هرمزگان صورت بگیرد.
صاحب محمدی بیان داشت: نرخ بیکاری در استان هرمزگان از متوسط نرخ بیکاری کشور کمتر است اما از بومیان استان استفاده نمی ‌شود که سبب نارضایتی شده است.
وی ادامه داد: ظرفیت لازم برای ورود زنان هرمزگانی به بازار کار چندان وجود ندارد که باید این مساله مورد بررسی قرار گیرد.
صاحب محمدی اظهار داشت: هر گونه توسعه‌ای بدون توجه به مسائل فرهنگی به سرانجام نمی‌ رسد و باید مسائل آموزشی و اجتماعی را مد نظر قرار دهیم.
چهاردهمین استاندار هرمزگان گفت: صنایع استان نیازمند کارهای مهارتی هستند و باید دانش آموزان را به سمت مراکز فنی و حرفه‌ای سوق دهیم.

** آمایش سرزمینی هرمزگان مشکل دارد
پانزدهمین استاندار هرمزگان نیز با بیان اینکه بحث آمایش سرزمینی در کشور کار نشده و همواره بحث سلیقه مطرح است، عنوان کرد: امروز تبعات تصمیم ناصحیح برای انتقال فولاد به اصفهان را مشاهده می‌کنیم و در هرمزگان هم آمایش سرزمینی مشکل دارد و نباید صنایع ما متمرکز در یک نقطه باشند.
حسین هاشمی تختی ادامه داد: گاهی ظرفیت ‌های هرمزگان تبدیل به آسیب می ‌شود و نباید به بهانه مبارزه با قاچاق با مردم عادی و بومی برخورد شود و شاهد جولان قاچاقچیان بزرگ باشیم.
وی خاطرنشان کرد: یکی از ظرفیت‌ های استان که مغفول مانده بحث بانکرینگ (سوخت رسانی با کشتی ها و شناورهای کوچک و بزرگ در دریا) است که بیشتر ارز این بازار به جیب اماراتی ‌ها وارد می‌شود و باید از ظرفیت بخش خصوصی در جهت بهره مندی از این بازار استفاده شود.

** کار استان هرمزگان ملی اما بودجه ها در حد یک استان محروم است
شانزدهمین استاندار هرمزگان نیز با بیان اینکه استان هرمزگان ظرفیت ‌های ارزشمندی دارد، بیان داشت: اولین مشکل در هرمزگان نوع نگاه کشور به استان است و نوع درآمد با میزان بودجه اختصاصی همخوانی ندارد.
ابراهیم عزیزی ادامه داد: کار ما در هرمزگان کاری ملی اما بودجه ‌ها در حد یک استان محروم است.
وی تصریح کرد: نیروی انسانی بسیار خوبی در هرمزگان وجود دارد و اگر نوع نگاه تغییر کند یک اتفاق بزرگ خواهد بود و بحث مدیریت چندگانه در هرمزگان باید حل شود.
هفدهمین استاندار هرمزگان نیز در این گردهمایی عنوان کرد: اختیارات و نقش استانداران در حاکمیت آن طور که انتظار می‌رود، گسترده نیست و استانداران مظلوم هستند چرا که توقعات از آنها بالا و اختیارات آنها کم است.
جاسم جادری ادامه داد: برای افزایش اختیارات استانداران برای برنامه‌ریزی و پاسخگویی به مردم باید کاری شود.
وی افزود: دو سد موجود در هرمزگان روان آب دارد که به دلیل تکمیل نشدن آنها این آب به دریا می‌رود اما این مناطق در اولویت تزریق بودجه قرار نمی ‌گیرند.
جادری بیان داشت: نفت فلات قاره در استان هرمزگان است اما هیچ عوارضی به استان پرداخت نمی‌کند.
وی اظهار داشت: استان هرمزگان با اینکه دروازه اقتصادی کشور است تا قبل از ورود بنده سیلوی گندم نداشت و باید از این به بعد هم فکری به حال آن کرد.
جادری گفت: صنایع انرژی بر پارسیان به دلیل نرسیدن بودجه بلااستفاده مانده که باید ردیف بودجه‌ آن جدا شود تا غرب استان متحول شود.
محسن خردمند یکی از سرپرستان سابق استانداری هرمزگان بیان داشت: باید حداکثر ارتباطات کشورهای جنوبی خلیج فارس با ایران از طریق هرمزگان برقرار شود .
علی اصغر تصدیقی دیگر سرپرست سابق استانداری هرمزگان نیز در این گردهمایی عنوان کرد: در زمان دهه ۶۰ اختیارات استانداران بیشتر بود اما هم اکنون مقررات پیچیده‌ای سر راه استانداران است و مالیات بنگاه‌های اقتصادی بزرگ فعال در این استان باید در هرمزگان وصول و هزینه شود.
۷۱۹۸/ ۷۴۰۸
خبرنگار: فاطمه حسینی ** انتشار: محمد جهانگیریانانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید