خانه / دسته‌بندی نشده / نابودی محیط زیست با ورود زودهنگام عشایر

نابودی محیط زیست با ورود زودهنگام عشایربه گزارش ایرنا، سختی های زندگی در سردسیر و گرمسیر و میانه مسیر کوچ، با تصرف بی امان ایل راه ها، شهرک سازی ها، روند صنعتی شدن، کم بارشی، تهی شدن مراتع و چراگاه ها و مهمتر از همه ادامه گرما و خشکسالی تشدید شده است.
مطابق تقویم سالانه کوچ عشایر و ایام ورود به سردسیر از ۲۵ اردیبهشت آغاز می شود، این در حالی است که امسال عشایر ۲۰ روز زودتر از این زمان، قرُق را شکستند و با عبور از مرزهای عشایری جنوب استان اصفهان، وارد مراتعی شدند که هنوز در بخش های مرکزی و شمالی سمیرم، گیاهان به تازگی جوانه زده و حتی سبز هم نشده است.
مسئولان محلی سمیرم و حتی مدیران ارشد استانی از دستگاه هایی همچون منابع طبیعی، فرمانداری و امور عشایری، هر سال قبل از نیمه فروردین و حتی اسفندماه با عزیمت به استان های گرمسیری، وضعیت عشایر را جویا می شوند و از آنان می خواهند به گونه ای حرکت و کوچ را زمان بندی کنند که زودتر از ۲۵ اردیبهشت ماه به سردسیر نرسند.
برخی عوامل مانند گرمای طاقت فرسای هوا، خشکسالی گرمسیر، ماشینی شدن کوچ و جابه جایی دام ها، دست کم در یک دهه اخیر موجب شده است تا کوچ سردسیری هر سال زودتر از سال قبل آغاز شود و این روند با توجه تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوا سال به سال در حال تشدید است.
کارشناس ارشد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، درباره آسیب های جبران ناپذیر ورود زودهنگام دام عشایر به مراتع به خبرنگار ایرنا گفت: امروز در حالی شاهد ورود عشایر به مراتع هستیم که در بخش عمده ای از مناطق شمال، شمال غرب و شمال شرق سمیرم هنوز پوشش گیاهی و علوفه مرتعی رشد نکرده است.
‘علی حسین بهرامیان’ با بیان اینکه بهار امسال هوای به نسبت سردتر و با رگبارهای بیشتری را شاهد هستیم افزود: گونه های گیاهی جنوب سمیرم نیز به تازگی باران خورده و پنجه زنی کرده اند.
این کارشناس با یادآوری اینکه در هر هکتار باید ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم علوفه تولید شده باشد تا دام بتواند از آن بهره ببرد، اظهار کرد: این در حالی است که تولید علوفه در هر هکتار از مراتع مرکزی و شمالی سمیرم، به سه کیلو گرم در هر هکتار هم نرسیده اما قرُق آزاد شده است.
وی در توضیح آسیب های ورود زودهنگام عشایر به مراتع سردسیر گفت: دام ها با سُم کوبی در زمین در این فصل با وجود بارش های بهاری، گونه ها را از ریشه بیرون می کشند و مراتع را به سمت قهقرایی و کویری شدن می برند.
به گفته بهرامیان، افزون بر این، تبخیر و تعریق گیاهان نیز کم شده، در نتیجه بارندگی کمتر می شود و این عوامل نیز فرسایش خاک و خشکسالی را تشدید می کند.
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: ورود عشایر در این زمان بی سابقه، غیرقانونی و تخلف است و پرونده تمام مختلفان در دادسرا تشکیل خواهد شد.
عزت الله مرادی اظهار کرد: سال های سال است عشایر سردسیر به سمیرم سفر می کنند و با وجود تذکرها و هشدارهای متعدد و مداوم مسئولان منابع طبیعی هر سال با سفر زودتر از موعد قانونی، مشکلات و آسیب هایی را به عرصه های طبیعی وارد می کنند.
وی تصریح کرد: ورود زود هنگام به ویژه با وجود بارندگی های اخیر، علاوه بر نابودی و تخریب طبیعت، مشکلاتی را نیز برای سایر سازمان ها بویژه هلال احمر ایجاد می کند.
ادامه این روند که به نظر می رسد با ادامه خشکسالی ها و بی آبی ها، زمان کوچ سردسیر سال به سال زودتر از هر سال خواهد بود تنها عایدی آن برای ما و خود عشایر، کمتر شدن علوفه و نابودی بیش از پیش مراتع است.
مدیران یا باید یک جا نشینی در شهرک های عشایری را با توسعه اشتغال پایدار در این شهرک ها چاره کنند یا برای حل مشکلات گوناگون کوچ، راهکاری بیابند.
راهکارهایی که دست کم زنگ خطر نابودی طبیعت را دیده و شنیده باشد و تکراری و تقویمی نباشند و یک بار برای همیشه، برنامه و تصمیم های اساسی برای عشایر و دام ها و در حقیقت زندگی و معیشت آنان بگیرند.
استان اصفهان دارای ۹ هزار و ۶۰۵ خانوار عشایری است این عشایر کوچر که شامل ایلات قشقایی و بختیاری می شوند ، بیش از ۶ ماه از سال را در شهرستان سردسیر و کوهستانی سمیرم و مناطق جنوب و جنوب غربی این استان زندگی می کنند و فصل پاییر به مناطق جنوبی زاگرس میانی کوچ می کنند.
عشایر سمیرم حدود ۷۵۰ هزار دام وارد این منطقه می کنند که بیش از نیمی از این دام ها مازاد بر پروانه چرا و گستره مراتع و پوشش گیاهی منطقه است.
۷۱۴۷/۱۳۳۹انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید