خانه / دسته‌بندی نشده / میزگرد ایرنا/تحقق صادرات یک میلیارد دلاری ارمغان اقتصادی دولت در استان مرکزی

میزگرد ایرنا/تحقق صادرات یک میلیارد دلاری ارمغان اقتصادی دولت در استان مرکزیبه گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را با هدف بهبود شاخص‌های اقتصادی و دستیابی به اهداف متعالی توسعه با محوریت استفاده از ظرفیت های بومی و سرمایه داخلی ابلاغ فرمودند.
رکود اقتصادی، تورم فزآینده و نابسامانی های بازار ارز در آغازین روزهای فعالیت دولت یازدهم کشور را در شرایط خاصی قرار داده بود اما با وجود همه تنگناها، دولت تدبیر و امید، همه توان خود را برای سامان اقتصادی کشور به کار گرفت.
نرخ تورم نقطه به نقطه در سال ۹۲ به بیش از ۴۵ درصد و نرخ تورم متوسط سالانه در همان سال به بیش از ۴۰ درصد رسیده بود و بازار ارز نیز نوسانات شدیدی را تجربه کرد.
استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور در سال های اخیر با وجود مشکلات و تنگناهای موجود، در بخش هایی از جمله حوزه اقتصاد با موفقیت هایی همراه بوده است.
خبرگزاری ایرنا استان مرکزی در یک میزگرد خبری با حضور مدیران دستگاه های اجرایی، کارنامه اقتصادی دولت تدبیر و امید در این استان را مورد بررسی قرار داد.

***حفظ و ایجاد اشتغال سرفصل برنامه های اقتصادی دولت تدبیر و امید
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی معتقد است: از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲، حفظ اشتغال موجود و ایجاد بسترهای جدید اشتغالزایی در این استان با جدیت دنبال شده است.
سعید فرخی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی استان و به ویژه شهرستان اراک به دلیل تشدید تحریم ها و از طرفی واگذاری های بی برنامه و غیر اصولی در سالهای ۸۴ تا ۹۰ در شرایط ویژه ای قرار گرفتند و بسیاری از این صنایع از قبیل آونگان، شرکت صنایع و کابل سازی به تعطیلی کشیده شدند و واحدهای دیگری از قبیل هپکو اراک نیز با رکود چشمگیری مواجه شد.
وی ادامه داد: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید نامه نگاری های بسیاری از سوی مدیران ارشد استان در خصوص ساماندهی واحدهای تولیدی واگذار شده شهرستان اراک به وزارتخانه های مربوطه انجام شد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی بیان کرد: دولت تدبیر و امید با برنامه های مدون و کاربردی در راستای حل مشکلات صنعتی و اقتصادی استان گام برداشته اما تعیین تکلیف واحدهایی که در سال های گذشته به بخش خصوصی واگذار شده، زمانبر و نیازمند حمایت های مسئولان دولتی در سطح ملی است.
وی افزود: دولت تدبیر و امید و شخص رئیس جمهوری بر تدوین برنامه های مشخص، روشن و زمانبندی شده تاکید داشته و مسئولان استانی نیز رهنمودهای دولت را سرلوحه امور خود در حل مسائل استان قرار داده اند.
فرخی بیان کرد: اقتصاد استان در مقایسه استان های دیگر در فصل شکوفایی قرار دارد و بهبود محیط کسب و کار و عمل به برنامه اقتصاد مقاومتی در کنار اجرای سیاست های کلی اقتصادی کشوردر این استان با جدیت دنبال می شود.

*** حرکت در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی جانمایه برنامه های دولت تدبیر و امید
مدیرکل دفتر اقتصادی و امور بین الملل استانداری مرکزی نیز گفت: در اقتصاد ایران برنامه های بالادستی وجود دارد که هدف گذاری و مسیر حرکت را مشخص کرده و در کنار برنامه های اعلامی تصمیم سازان دولتی، برنامه های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب و سند چشم اندازه ۱۴۰۴ به طور دقیق بایدها و نبایدهای اقتصاد ایران را تعیین کرده است.
محمود نعمتی افزود: اصل ۴۴ قانون اساسی نیز روش های رفتاری و در واقع دیدگاه حاکم براقتصاد ایران را به طور کلی مشخص کرده و با توجه به این اسناد ارزشمند، می توان گفت که مسیر پیشروی اقتصاد کشور روشن است و باید دقت عمل داشت که در این ریل به درستی حرکت کرد.
وی اظهار کرد: ایجاد اشتغال جدید و همچنین حفظ اشتغال موجود نیازمند همکاری های برون بخشی و بین دستگاهی است که مدیران همه دستگاه های اجرایی باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

*** واگذاری ۷۳۹ هکتار زمین به متقاضیان در شهرک های صنعتی استان مرکزی
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی نیز گفت: از ابتدای فعالیت شرکت شهرک های استان مرکزی تا پایان سال ۱۳۹۲، هزار و ۲۵۲ هکتار زمین به متقاضیان واگذار شد، در صورتی که در فعالیت پنج ساله دولت تدبیر و امید ۷۳۹ هکتار زمین به متقاضیان واگذار شده و بر این اساس، متوسط عملکرد شرکت شهرک های صنعتی استان در دوره چهار ساله، بیش از ۶۳ درصد رشد داشته است.
مصطفی آمره افزود: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تا پایان امسال، ۷۶۶ قرارداد واگذاری زمین در شهرک های استان منعقد شده در صورتی که از ابتدای فعالیت شرکت شهرک های صنعتی تا پایان سال ۱۳۹۲، هزار و ۸۳۹ قرارداد واگذاری با متقاضیان منعقد شده است.
وی بیان کرد: در پنج سال گذشته ۴۵۷ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی استان مرکزی به بهره برداری رسیده در صورتی که تا پایان سال ۱۳۹۲، هزار و ۲۶۴ واحد صنعتی در شهرک های استان به بهره برداری رسیده بود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی افزود: میزان سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی استان از آغاز فعالیت این شهرک ها ۲۳ هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال برآورد می شود در صورتی که در پنج سال گذشته ۲۶ هزار و ۱۴ میلیارد ریال در شهرک های صنعتی استان سرمایه گذاری شده که بر اساس متوسط عملکرد شرکت در هر دوره چهار ساله، ۱۱۲ درصد رشد داشته است.
وی بیان کرد: دولت تدبیر و امید به تقویت و حمایت صنایع کوچک و متوسط نگاه ویژه ای دارد و در پنج سال گذشته دستورالعمل ها و اعتبارات ویژه ای نیز در راستای خوشه بندی صنایع کوچک و تامین زیرساخت های لازم در شرکت ها به استان مرکزی ابلاغ شده است.

*** ۱۸ طرح سرمایه گذاری خارجی هدیه دولت تدبیر و امید در استان مرکزی
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی نیز گفت: این استان در پنج سال گذشته، ۱۸ طرح سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۴۸۱ میلیون دلار را نهایی کرد.
حسن میرزاخانی بیان کرد: مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی با ارائه مشاوره های قانونی و حمایت های لازم جذب بیش از ۳۰ متقاضی جدید سرمایه گذاری خارجی به ارزش هشت میلیارد دلار را در بخش های صنعت، عمران و انرژی در برنامه های خود هدفگذاری کرده است.
وی افزود: در سال گذشته سرمایه گذاری خارجی مصوب به میزان ۳۴۶ میلیون دلار و سرمایه گذاری خارجی وارده به میزان ۲۰ میلیون دلار در استان جذب شد و در صورتی که در سال ۱۳۹۴ سرمایه مصوب به میزان یک میلیون ۵۰۰ هزار دلار و سرمایه وارده به میزان ۲ میلیون دلار بوده است.
وی ادامه داد: در سال جاری نیز ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار جلب طرح های سرمایه گذاری خارجی بوده که به میزان ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری خارجی نیز در استان جذب شده است.
مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان مرکزی بیان کرد: این استان در پنج سال گذشته از لحاظ بهبود محیط کسب و کار نیز موفقیت های چشمگیری داشته به طوری که رتبه ۱۳ استان در سال ۱۳۹۰ به رتبه چهارم در سال ۱۳۹۴ و رتبه سوم در سال ۱۳۹۵ رسیده است.
وی اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۶ اسناد خزانه اسلامی تخصیص یافته از نمادهای معاملاتی مختلف به میزان ۲ هزار و ۸۴۴ میلیارد ریال بوده که به میزان ۶۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از آن، معادل ۲۱ درصد جذب شده است.
میرزاخانی بیان کرد: نرخ بیکاری در استان مرکزی از سال ۱۳۹۲ تا کنون تک رقمی بوده و در سال ۱۳۹۵ کمترین نرخ بیکاری در بین تمامی استان های کشور مربوط به استان مرکزی بوده است.
وی اظهار کرد: نرخ بیکاری ۱۱ درصدی استان مرکزی در سال های قبل از ۱۳۹۲، به هفت و سه دهم درصد در دولت تدبیر و امید رسیده و بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، استان مرکزی تا پایان فصل پاییز امسال جزو سه استان برتر در کمترین نرخ بیکاری بوده است.
مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان مرکزی اظهار کرد: سیاست کنترل نرخ تورم از ابتدای فعالیت دولت یازدهم آغاز شد و مرکزی از استان های پیشتاز و موفق در این زمینه بود و نرخ تورم ۳۵ و پنج دهم درصدی سال ۱۳۹۲ به هشت و ۹ دهم در سال ۱۳۹۵ رسید.
وی یادآوری کرد: با توجه به گزارشات اداره کل گمرکات استان مرکزی، تراز تجاری این استان در پنج سال گذشته همواره مثبت بوده و از سال ۱۳۹۲ تاکنون میزان صادرات استان مرکزی بر واردات پیشی گرفته است. قبل از سال ۱۳۹۲ کالاهای این استان به ۲۵ کشور صادر می شد اما هم اکنون ۷۵ کشور از نقاط مختلف دنیا متقاضی واردات کالاهای استان مرکزی هستند.

*** ثبت ۷۱ شرکت دانش بنیان در استان مرکزی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز گفت: از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تا پایان امسال، ۷۱ شرکت دانش بنیان در استان مرکزی به ثبت رسید.
محمدرضا حاجی پور، صدور ۲۲ پروانه تحقیق و توسعه، صدور ۸۵ گواهی تحقیق و توسعه، صدور ۱۳ پروانه خدمات فنی و مهندسی و ۶۲ جواز خدمات فنی و مهندسی را از دیگر فعالیت های بخش آموزش و پژوهش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در پنج سال فعالیت دولت تدبیر و امید عنوان کرد.
وی صادرات غیر نفتی استان مرکزی در سال جاری را تا مرز یک میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: این در حالی است که صادرات استان قبل از سال ۱۳۹۲ به سالی ۱۱۰ میلیون دلار هم نمی رسید.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با بیان اینکه ارزش واردات استان در سال جاری، ۳۴۸ میلیون دلار ارزیابی می شود، اظهار کرد: مواد اولیه خطوط تولید، بخش عمده ای از کالاهای وارداتی استان را تشکیل می دهد.
وی ادامه داد: کشورهای هدف صادراتی استان مرکزی قبل از سال ۱۳۹۲ ۴۶ کشور بود در حالی که در سال جاری کالاهای این استان به ۷۴ کشور دنیا صادر شد.
حاجی پور یادآوری کرد: واحدهای صادر کننده استان مرکزی قبل از فعالیت دولت تدبیر و امید ۱۵۲ واحد بود در صورتی که هم اکنون ۲۲۰ واحد تولیدی صادرکننده در استان مرکزی شناسایی شده است.

***۲۷۱ شرکت تعاونی در استان مرکزی به ثبت رسید
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز گفت: در پنج سال گذشته ۲۷۱ شرکت تعاونی در نقاط مختلف استان تشکیل شده که ۱۳ هزار و ۶۹۹ نفر نیز در این شرکت های تعاونی جذب شده اند.
محمد تقی آبائی هزاوه افزود: در مجموع پنج هزار و ۷۱۵ فرصت شغلی مستقیم در شرکت های تعاونی استان مرکزی در پنج سال گذشته ایجاد شده است.
وی گفت: در پنج سال گذشته بیش از ۱۲۱ هزار نفر ساعت از دوره های آموزشی و پژوهشی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی بهره مند شدند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اجرای طرح تعاون روستا را از دیگر فعالیت های این اداره کل در سال جاری عنوان کرد و گفت: دستجرده آشتیان در بخش پرورش زنبور عسل، روستای خوراند خمین خدمات عمرانی، آشناخور خمین کشت زعفران، قره چای ساوه پرورش دام، نهرمیان شازند پرورش ماهی، ورین محلات صنایع تبدیلی، قشلاق زرندیه دامپروری، کوره تفرش شن و ماسه، گل زرد شازند فیلتر هوای خودرو و محسن آباد خمین در بخش دامپروری فعال شده که ۷۶ فرصت شغلی مستقیم نیز ایجاد شده است.
وی بیان کرد: در پنج سال فعالیت دولت تدبیر و امید ۲ هزار و ۳۸۴ کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در استان مرکزی تشکیل شد که بر این اساس ۹ هزار و ۵۷۷ نیروی کار اتباع خارجی در کارگاه های نقاط مختلف استان شناسایی شد و در نهایت سه هزار و ۱۲ نیروی کار ایرانی جایگزین نیروی کار اتباع خارجی شد.
آبایی گفت: از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تا پایان امسال ۴۱ خانه بهداشت در نقاط مختلف استان به بهره برداری رسیده که براین اساس، ۱۳۴ هزار و ۸۵۸ کارگر از خدمات خانه های بهداشت برخوردار شدند.
وی اضافه کرد: بهره برداری از اورژانس اجتماعی شهرستان شازند، تکمیل و بهره برداری از مجموعه های ورزشی شهرستان خمین، ساوه و دلیجان، بهره برداری از ساختمان مرکزی اداره امور شعب بانک توسعه تعاون در استان و توجه ویژه به سالم سازی گلوگاه های فسادخیز از طریق اصلاح فرآیندها و نظارت مستمر و الکترونیکی نمودن فعالیت ها از دیگر اقدامات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در پنج سال فعالیت دولت تدبیر و امید است.

***تعامل سازنده بخش خصوصی با دولت اساس پیشرفت و توسعه کشور است
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: بخش خصوصی اعتقاد بر انجام تعامل با دولت به خصوص سازمان های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت جهاد کشاورزی دارد و انتظار می رود که دولت نیز مشارکت با بخش خصوصی را به عنوان اساس پیشرفت و توسعه کشور، در دستور کار قرار دهد.
منوچهر توسطی افزود: تامین امنیت سرمایه گذاری و حل مشکلات این قشر از جامعه باید در دستور کار دولت باشد تا کارآفرینان رغبت بیشتری بر سرمایه گذاری داشته باشند.
وی افزود: مشارکت با بخش خصوصی باید با سازوکارهای علمی و منطقی همراه باشد به عنوان مثال در واگذاری های اصل ۴۴ باید ظرفیت مدیریتی و مالی متقاضیان در نظر گرفته شود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی بیان کرد: بسیاری از واحدهای صنعتی این استان در فرآیند واگذاری ها به رکود و تعطیلی کشیده شدند که لازمه اصلاح این امور احیای سازمان گسترش و واگذاری واحدهای تولیدی مشکل دار به این سازمان است.
وی ادامه داد: اگر چه ارتباط بخش خصوصی با دولت در پنج سال گذشته بسیار تقویت شده است اما همچنان بخش خصوصی به خصوص در بخش مبادله پول و ارز برای خرید مواد اولیه و همچنین صادرات کالا، تنگناهایی دارد که انتظار می رود دولت نسبت به اصلاح این مهم گام های اساسی بردارد.
توسطی اظهار کرد: بعد از موفقیت تیم مذاکره کننده با گروه موسوم به ۱+۵، تیم های تجاری و اقتصادی بسیاری از کشورهای مختلف جهان به ایران و استان مرکزی سرازیر شدند اما نتایج این سفرها و اینکه چه میزان سرمایه گذاری جذب شده باید مورد بررسی قرار گیرد.
وی ادامه داد: از آنجا که خروج از رکود و اجرا شدن اقتصاد مقاومتی در گرو صادرات است، می طلبد درباره مقوله صادرات دولتمردان با جدیت و اهمیت بیشتر نقاط ضعف را بررسی کنند و بکوشند روش های نوین تجارت را در زنجیره راهبردی صادرات قرار دهند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی اظهار کرد: با توجه به اینکه صادرات کالاهای غیرنفتی یکی از راهبردهای اقتصاد مقاومتی است، باید با حمایت های اصولی از صادرکنندگان در راستای تحقق این مهم، بیش از پیش تلاش کرد.

*** استان مرکزی رتبه نخست کشور در زمینه تنوع تولیدات کشاورزی را دارا است
معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: اگر چه این استان به عنوان یکی از استان های برجسته کشور در بخش صنعت معرفی شده اما از لحاظ کشاورزی نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است و با وجود اینکه از نظر جمعیت جایگاه نوزدهم کشور را دارا است، به عنوان استان مطرح کشور در زمینه تولیدات کشاورزی نیز مطرح است.
بهنام نصرالهی افزود: بخش کشاورزی استان مرکزی با تولید ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی، زراعی، دامی و آبزی در سال جاری ۲ درصد ارزش افزوده، بخش کشاورزی در سطح ملی را به خود اختصاص داده و بیش از ۸۲ هزار نفر در نقاط مختلف استان در این بخش فعالیت می کنند.
وی ادامه داد: افزایش عملکرد تولیدات زراعی در واحد سطح، به کارگیری بذر پر محصول و مقاوم به خشکی و کم آبی از جمله (۱۷ رقم گندم آبی، هفت رقم جو و ۹ رقم لوبیا) و سیاستگذاری در جهت اصلاح الگوی کشت از جمله اولویت های جهاد کشاورزی استان مرکزی در پنج سال گذشته بوده است.
معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: براین اساس و با تامین بهنگام و با کیفیت نهاده های کشاورزی و تولید محصولات زراعی استان از یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن در سال زراعی ۹۱-۹۲ با رشدی حدود ۱۷ درصد به یک میلیون و ۸۱۴ هزار تن در سال جاری رسیده و خرید گندم مازاد بر نیاز نیز از ۲۲۵ هزار تن در سال ۹۱-۹۲ به ۲۵۷ هزار تن در سال زراعی۹۵-۹۶ رسیده است.
وی افزود: همچنین محصولات باغی استان نیز از ۳۴۳ هزار تن در سال ۹۱ به ۴۹۶ هزار تن در سال جاری رسید که این مهم حدود ۴۵ درصد رشد داشته است.
نصرالهی بیان کرد: تامین پروتئین مورد نیاز مردم از طریق تولیدات داخلی و همچنین تنظیم بازار این محصولات در دولت تدبیر و امید همواره مورد توجه جهاد کشاورزی بوده که در این راستا اصلاح نژاد دام های سبک و سنگین از جمله رویکردهای اساسی مورد توجه جهاد کشاورزی به حساب می آید به طوری که تولید شیر خام استان از ۳۰۸ هزار تن به ۳۲۸ هزار و ۵۰۰ تن و تولید گوشت قرمز نیز از ۵۱ هزار تن به حدود ۵۳ هزار و ۵۰۰ تن در سال جاری رسیده است.

*** پیگیری مشکلات کارگری و صنفی مهمترین اقدام دولت تدبیر و امید
مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز گفت: پیگیری مشکلات کارگری و واحدهای تولیدی یکی از مهمترین اقدامات دولت تدبیر و امید در استان بود.
زهرا آخانی افزود: تقویت و ایجاد زیرساخت های شهرک های صنعتی، ایجاد و بهسازی زیرساخت های گردشگری محوطه کاروانسرای تاریخی دودهک، تجهیز پایانه صادراتی گل و گیاه، تکمیل بازارچه های صنایع دستی و محصولات بومی و محلی استان در نقاط مختلف، بخشی از فعالیت های پنج سال گذشته دولت در حوزه اقتصادی و صنعتی استان است.
وی اظهار کرد: گازرسانی به ۸۸ روستا در سال ۱۳۹۲ با اعتباری بالغ بر ۲۱۰ میلیارد ریال، ۹۰ روستا در سال ۱۳۹۳ با اعتباری بالغ بر ۱۱۰ میلیارد ریال، ۴۱ روستا در سال ۱۳۹۴ با اعتباری بالغ بر ۱۲۰ میلیارد ریال، ۴۷ روستا در سال ۱۳۹۵ با اعتباری بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال و ۱۴ روستا در سال ۱۳۹۶ با اعتباری بالغ بر ۳۹ میلیارد ریال بخشی از عملکرد پنج ساله دولت در بخش خدماتی و اقتصادی است.
مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی بیان کرد: مقاوم سازی چهار هزار و ۸۰۰ واحد مسکن روستایی با اعتباری بالغ بر ۴۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، پرداخت ۱۱۳۲ فقره تسهیلات قرض الحسنه تعمیرات مسکن روستایی با اعتباری بالغ بر ۲۳۰ میلیارد ریال بخشی از فعالیت های انجام شده است.
وی افزود: براساس گزارشات ثبت شده در سامانه رصد استان مرکزی در سال ۱۳۹۲، ۲۰ هزار و ۴۳۷، در سال ۱۳۹۳، ۱۳ هزار و ۸۷۱، در سال ۱۳۹۴، ۱۱ هزار و ۲۴۴، در سال ۱۳۹۵، ۱۰ هزار و ۶۹۵ و در سال ۱۳۹۶ نیز ۶ هزار و ۶۲۹ فرصت شغلی در استان مرکزی ایجاد شده است.
آخانی افزود: برای آشنایی فارغ التحصیلان با محیط کار، تبدیل علوم تئوری به کاربردی، مهارت آموزی، ردیف اعتباری در بودجه سالانه برای طرح کارورزی در نظر گرفته شد که در این راستا و برای تبیین و تشریح این طرح، ۱۵ نشست تخصصی تشکیل و تعداد زیادی از جوانان نیز از این طرح استقبال کردند.
وی افزود: استان مرکزی در حال حاضر میزبان ۴۶ طرح سرمایه گذاری خارجی از کشورهایی از قبیل ترکیه، انگلستان، فرانسه، افغانستان، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، سوئیس و ایرانیان مقیم خارج از کشور با حجم سرمایه گذاری یک میلیارد دلار در بخش های صنعت، ساختمان، کشاورزی بوده که در مجموع به میزان ۳۸۰ میلیون دلار جذب و به کارگیری شده است.
آخانی اظهار کرد: عمده طرح های سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی در شهرستان های اراک، آشتیان، زرندیه، دلیجان، ساوه، محلات و شازند است که شهرستان ساوه با ۲۳ طرح به میزان ۵۵۰ میلیون دلار بیشترین و شهرستان شازند با یک طرح با چهار میلیون دلار کمترین حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب استان را به خود اختصاص داده اند.
وی با بیان اینکه شهرستان اراک با ۱۰ طرح سرمایه گذاری خارجی به میزان ۳۲۸ میلیون دلار دومین شهرستان استان از لحاظ جذب سرمایه گذاری خارجی است، بیان کرد: در سال جاری نیز سرمایه گذاری جذب شده استان مرکزی، معادل ۴۹ میلیون دلار است.
مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: پالایشگاه فرآورده های خون با مشارکت کره جنوبی و با سرمایه گذاری بالغ بر ۲هزار میلیارد ریال، طرح تولید صفحه و ورق از پلی اورتان با مشارکت یک شرکت اماراتی در ساوه و با سرمایه گذاری بالغ بر ۵۷۰ میلیارد ریال، بازیافت فولاد و چدن، آلومینیوم با مشارکت شرکتی از افغانستان و با میزان سرمایه گذاری بالغ بر ۲۱۰ میلیارد ریال، خوراک آماده آبزیان پرورشی در خمین با مشارکت سرمایه گذار دانمارکی با میزان سرمایه گذاری ۵۹۰ میلیارد ریال از مهمترین طرح های سرمایه گذاری خارجی در استان است.
وی واحد تولید کننده انواع تراکتور در زرندیه با مشارکت شرکت کره جنوبی و با سرمایه گذاری بالغ بر ۶۴۰ میلیارد ریال، مشارکت واحد گلاب سرخ فروآلیاژ ساوه با یک شرکت هندوستانی با میزان سرمایه گذاری ۲ هزار و ۲۲۹ میلیارد ریال و مشارکت واحد رام پارس فروفولاد ساوه با یک شرکت هندوستانی با میزان سرمایه گذاری ۲ هزار و ۲۲۹ میلیارد ریال را از دیگر طرح های سرمایه گذاری استان در پنج سال فعالیت دولت تدبیر و امید عنوان کرد.
۳۰۱۷/۳۰۷۵انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید