خانه / دسته‌بندی نشده / موافقان و مخالفان تقسیم کازرون ندای وحدت سر دادند

موافقان و مخالفان تقسیم کازرون ندای وحدت سر دادندبه گزارش ایرنا، موافقان و مخالفان طرح تقسیم شهرستان کازرون در این آیین که در سالن مکتب الزهرا (س) کازرون برگزار شد، بر لزوم تقویت فضای همدلی و محوریت قانون در ارتباط با فرایند بررسی این طرح تاکید کردند.
در این نشست که با عنوان ضیافت اخوت و وحدت و با حضور نمایندگان گروه ها و فعالان سیاسی اجتماعی شهرستان کازرون برپا شد، امام جمعه این شهر در سخنانی در این آیین گفت: امروز قانون ملاک ما است و به قانون پایبندیم .
حجت الاسلام محمد خرسند افزود: امروز که دشمن به صورت شفاف و علنی به ابراز مواضع خصمانه خود علیه نظام اسلامی می پردازد، نباید در این وقت و زمان حساس کشور به اهداف دشمن کمک کنیم و توجه داشته باشیم که دشمن از مسائل بوجود آمده در شهرستان سوء استفاده نکند.
امام جمعه کازرون ادامه داد: در شرایط حساس کنونی، نخبگان، روحانیون و اهل قلم مراقبت بیشتری در زمینه سخنان خود باید داشته باشند.
وی با اشاره به بررسی طرح تقسیم شهرستان کازرون گفت: ضمن آن که قانون باید در این رابطه ملاک عمل باشد، عجله نیز جایز نیست و باید در یک فضای دوستانه جلساتی برگزارشود و دلها صمیمی شود.
خرسند بیان کرد: تقسیمات جدید کشوری مثل یک عمل جراحی است باید همه جوانب در بیمار در نظر گرفته شود و بعد آن را عمل کرد؛ ما باید در تقسیمات کشوری شرایط منطقه در نظر بگیریم و کاری نکنیم که دشمن شاد شود.
امام جمعه کازرون در ادامه بر ضرورت رفع مشکلات فراروی مردم بخش چنارشاهیجان تاکید کرد و گفت: بنده برای خیلی از مسائل بخش چنارشاهیجان از جمله تاسیس دادگاه، شبکه بهداشت و درمان و حوزه علمیه تلاش بسیاری کردم و این مطالبات مردم باید به طور ویژه رسیدگی شود.
در ادامه این آیین، امام جمعه شهر قائمیه مرکز بخش چنارشاهیجان با دعوت به حفظ وحدت بین اقشار مختلف مردم گفت: اولویت امروز ما حفظ نظام اسلامی، وحدت و امنیت است تا به اهداف متعالی انقلاب اسلامی دست یابیم.
حجت الاسلام حسین انصاری افزود: رودر رو شدن مردم دو منطقه همجوار نه به نفع کشور و نه به مصلحت این مناطق است؛ اگر بنا بر مطالبه گری است مردم کازرون و قائمیه هردو در کنار هم مطالبه گر خواسته های خود باشند تا مسئولان به شکل شایسته به مردم این مناطق خدمت کنند.
امام جمعه شهر قائمیه با اشاره به موقعیت جغرافیایی بخش چنارشاهیجان وقرار داشتن آن در محور ارتباطی فارس به استان های همجوارگفت: اگر تشخیص دولت بر این است که ارتقای این بخش به شهرستان صورت گیرد باید این امر اتفاق بیفتد و اگر هم شرایط برای این امر فراهم نیست، باید این موضوع را پذیرفت.
حجت الاسلام ابوالقاسم لطفی امام جمعه بخش کنارتخته کازرون نیز در این آیین با اشاره به احادیثی از ائمه اطهار، همگان را به صبر و وحدت توصیه و سفارش کرد.
طرح موسوم به تقسیم کازرون مدت ها پیش مطرح و آبان ۹۶ در محافل شهرستان کازرون علنی شد که طبق آن اعلام شد دو بخش کوهمره نودان و چنار شاهیجان از کازرون منفک خواهد شد و شهرستان جدید کوه چنار شکل می گیرد.
این طرح در شهر کازرون مخالفان زیادی دارد اما مردم بخش های چنارشاهیجان (به مرکزیت قائمیه) و کوهمره نودان با توجه به عدم برخورداری از امکانات مطلوب در حوزه های مختلف مانند بهداشت و درمان و … اجرای این طرح را زمینه ساز رفع محرومیت از این منطقه می دانند.
پس از آن که تجمع های اعتراضی افراد به این طرح در روزهای ۲۶ و ۲۷ اردیبهشت ۹۷ در شهر کازرون به درگیری با نیروی انتظامی منجر شد، با هوشیاری مردم و اقتدار نیروهای امنیتی و انتظامی آرامش به این شهر بازگشت و پس از آن بود که شماری از افراد در قائمیه از بیم آن که طرح تفکیک شهرستان و ارتقای بخش چنارشاهیجان به طور کلی از دستور کار دولت خارج شده باشد، به نشانه اعتراض جاده ارتباطی فارس به استان های همجوار که از این شهر می گذرد را بستند. حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در جمع مردم قائمیه و تاکید وی بر پیگیری مطالبات مردم سبب شد شرایط عادی به این شهر بازگردد و محورهای مواصلاتی باز شود.
پیش از این، استاندار فارس در سفر ۱۳ اردیبهشت خود به شهرستان کازرون به مردم این شهرستان اطمینان داد که طرح تفکیک این شهرستان و تشکیل شهرستان جدید با عنوان کوه چنار با هدف تامین نظر مردم از دولت برگشت داده شده است تا اصلاح شود.
اسماعیل تبادار اظهار کرد: برخلاف برخی تصورات، مناطقی همچون امامزاده سید حسین (ع) و آثار تاریخی بیشابور از ابتدا در طرح تقسیمات کشوری جدید در محدوده شهرستان کازرون بود و برنامه ای برای جدایی این مناطق از این شهرستان نبوده است.
استاندار فارس گفت: با توجه به خواسته مردم کازرون در زمینه جدانشدن دشت برم و انارستان از این شهرستان، طرح تفکیک شهرستان برای انجام اصلاحات مورد نظر مردم بازگشت داده شد.
دلیل مخالفت برخی با طرح تقسیم، اعتقاد این افراد به این موضوع است که قرار است بخش های حیاتی کازرون از آن جدا شود. همان مناطقی که استاندار فارس از آن ها نام برد و گفت چنین نیست.
شهرستان کازرون در ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز واقع است.
۷۳۷۲/ ۲۰۲۷انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید