خانه / دسته‌بندی نشده / منطقه آزاد چابهار توانایی فرآوری و تامین برنج جنوب شرق کشور را دارد

منطقه آزاد چابهار توانایی فرآوری و تامین برنج جنوب شرق کشور را داردبه گزارش ایرنا هم اینک سرانه مصرف هر ایرانی سالانه حدود ۴۵ کیلوگرم برنج برآورد شده است که در مجموع نیاز کشور سه تا سه و نیم میلیون تن است.
توان تولید برنج در کل کشور در حدود یک و نیم تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن است و سالانه ۸۰۰ تا بیش از یک میلیون تن برنج وارد کشور شود.
چابهار با موقعیت راهبردی و همجواری با کشور پاکستان و دارا بودن مرز مشترک در محدوده ریمدان دشتیاری و وجود بنادر شهید بهشتی و کلانتری و منطقه آزاد یکی از بهترین نقاط برای واردات برنج به کشور است.
باتوجه به اینکه منطقه آزاد چابهار با هدف ایجاد و تثبیت فضای اطمینان بخش برای فعالان اقتصادی راه اندازی شده، تلاش های زیادی در زمینه ایجاد امکانات و فراهم کردن تسهیلات و اجرای قوانین سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای واحدهای مختلف تولیدی انجام شده است که از آنجمله می توان به راه اندازی ۱۴ کارخانه تولید و فرآوری برنج اشاره کرد.
برای سرمایه گذاران در چابهار معافیت مالیاتی ۱۰۰ درصدی بر درآمد و دارایی به مدت ۲۰ سال و قابل تمدید، معافیت ورود ماشین آلات و مواد اولیه مصرفی واحدهای تولیدی از عوارض ورودی گمرکی، آزاد بودن صادرات محصولات تولیدی هر منطقه از مقررات عمومی صادرات و واردات و معافیت گمرکی محصولات تولیدی واحدهای صنعتی منطقه برای صدور به سرزمین اصلی به میزان ارزش افزوده در استفاده از مواد اولیه داخلی از دیگر مزایای در نظر گرفته شده است.
هر سرمایه گذار در زمینه تولید وفرآوری برنج می تواند مواد اولیه را از کشور پاکستان با کمترین تشریفات اداری و مدت زمان کوتاه به منطقه آزاد چابهار وارد و پس از فرآوری به داخل و خارج کشور صادر کند.
سالانه چندین هزار تن برنج وارد کشور می شود که اگر سرمایه گذاران با راه اندازی کارخانه فرآوری وتولید برنج در منطقه آزاد چابهار برنج قهوه ای را از پاکستان وارد و فرآوری کنند نقش مهمی در اشتغال و تولید خواهند داشت.
راه ‌اندازی شهرک برنج در منطقه آزاد چابهار نیز صرفه‌ جویی ارزی و به ویژه اشتغال ‌زایی را در پی خواهد داشت و منجر به کاهش قیمت تمام‌ شده برنج خواهد شد و حتی توان صادرات مجدد برنج پس از فرآوری به کشور پاکستان وجود دارد.
چابهار با راه اندازی صنایع بسته بندی برنج می تواند به قطب تولید و توزیع برنج در کشور تبدیل شود.

مدیر توسعه تجارت سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: منطقه آزاد چابهار توانایی ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن برنج مورد نیاز کشور را دارد و می تواند برنج چندین استان شرق کشور را با قیمت مناسب و کیفیت بالا تامین کند.
محمد میری با بیان اینکه در سالهای اخیر ۲۵ مجوز برای تولید و فرآوری برنج در منطقه آزاد چابهار صادر شده است، خاطرنشان کرد: هم اینک ۱۴ شرکت سرمایه گذاری فرآوری، بسته بندی و تولید برنج در این منطقه فعال است.
وی بیان کرد: مهمترین اهداف ایجاد کارگاهها و کارخانه های مختلف از جمله کارخانه تولید و فرآوری برنج در منطقه آزاد چابهار کمک به رونق کسب وکار خرد، توجه به اشتغال افراد بومی و به ویژه زنان سرپرست خانوار است.
وی ادامه داد: ۱۴ کارخانه تولید وفرآوری برنج تاکنون ۳۴۷ شغل ایجاد کرده اند و علاوه بر این ۳۰۰ نفر از زنان سرپرست خانوار برای دوخت کیسه های برنج بکارگیری شده اند.
وی تصریح کرد: برای فرآوری و تولید سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن برنج بیش از ۱۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد و توسعه این منطقه را در پی خواهد داشت.
مدیر توسعه تجارت منطقه آزاد چابهار گفت: این منطقه آزاد با توجه به موقعیت و فاصله نزدیک با کشور پاکستان می تواند بخش زیادی از برنج مورد نیاز کشور را با قیمت ارزان و اشتغالزایی نیروی کار ایرانی وارد کند.
میری افزود: مهمترین حسن راه اندازی کارخانه تولید و فرآوری برنج اشتغالزایی است که این مهم همیشه مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و مسئولان است.
۳۰۴۳**۶۰۸۱ خبرنگار: رستم کریمی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید