خانه / دسته‌بندی نشده / معاون سازمان محیط زیست:تامین حقابه تالاب‌ها بر حقابه کشاورزی و صنعت اولویت دارد

معاون سازمان محیط زیست:تامین حقابه تالاب‌ها بر حقابه کشاورزی و صنعت اولویت دارد‘حمید ظهرابی’ روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد : به طور جدی پیگیر تامین حق آبه تالاب ها هستیم و در نشست ویژه طرح های توسعه کشاورزی مقرر شد که طرح های کشاورزی با لحاظ تامین حق آبه تالاب ها باشد.
سرپرست معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست ادامه داد : همچنین بر این مبنا آب رودخانه کارون در انتهای مسیر باید به طور متوسط بین 120 تا 150 متر مکعب بر ثانیه خروجی داشته باشد تا بتوان از پیشروی آب شور خلیج فارس به این رودخانه جلوگیری کرد .
وی گفت: در حال حاضر چهار میلیارد و 200 میلیون متر مکعب برای حق آبه تالابهای شادگان، هورالعظیم، بامدژ و میانگران پیش بینی شده است.
ظهرابی تاکید کرد: برآوردی تحت عنوان تعیین نیاز زیستی تالاب‌ها در دست اقدام داریم که بخشی از آن انجام شده یا در مرحله بازنگری است و بخشی دیگری نیز در دست انجام است.
وی همچنین از برآورد نیاز تالاب برای تعیین شاخص دقیق نیاز زیستی تالاب ها و مقدار آب لازم برای جریان طبیعی رودخانه خبر داد.
سرپرست معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست ادامه داد: برای احقاق حقابه‌ها دفتری در سازمان حفاظت محیط زیست تحت عنوان دفتر حفاظت از تالاب های کشور و مسایل مرتبط تشکیل شده که کارشناسان به صورت تخصصی موضوعات مرتبط به آن را پیگیری می‌کنند.
وی بیان کرد: ستادی در سطح ملی تحت عنوان ستاد مدیریت و هماهنگی مدیریت و احیای تالاب ها به ریاست معاون اول رییس جمهور و به دبیری سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده این موضوع را در این کارگروه و کارگروه‌های وابسته مطرح می‌کنیم.
ظهرابی تصریح کرد: تلاش می کنیم با اعمال برنامه مدیریت زیست بومی که برنامه مدیریت مشارکتی است به سمت احیای تالاب‌های کشور حرکت کنیم.
تالاب شادگان در جنوب خوزستان ، هور العظیم در غرب سوسنگرد، تالاب میانگران در شمال شرقی و در یک ونیم کیلومتری شهرستان ایذه و تالاب بامدژ بین اهواز و دزفول و غرب رودخانه کارون واقع شده اند.
7164/6002 /6064
خبرنگار: عاطفه جوادی**انتشار: محسن بهاروندانتهای پیام /*


درباره gohari