خانه / دسته‌بندی نشده / مصوبه کالای همراه ملوان بزودی در بوشهر اجرا می شود

مصوبه کالای همراه ملوان بزودی در بوشهر اجرا می شودمنصور بازیار روز جمعه در گفت وگو با ایرنا افزود: در آیین نامه اصلاح شده کالای همراه ملوان، هر ملوان در طول سال می تواند در طول هر سفر ۱۵۰ میلیون ریال کالا با معافیت گمرکی ۱۰۰ درصد وارد کند.
وی بیان کرد: در این آیین نامه همچون آیین نامه سابق هر ملوان در طول سال می تواند ۶ سفر برای استفاده از مزیت کالای همراه ملوان داشته باشد.
بازیار ادامه داد: عمده تفاوت مصوبه کالای همراه ملوان افزایش ۵۰ میلیون ریالی سهم ملوانان برای ورود کالای بدون پرداخت عوارض گمرکی است.
وی افزود: بخش قابل توجهی از بوشهری ها بطور مستقیم و یا غیر مستقیم از راه واردات کالای همراه ملوان امرار معاش می کنند که این امر اهمیت مصوبه کالای همراه ملوان را برای آنها دوچندان کرده است.
هیات وزیران درجلسه ۱۳۹۶٫۵٫۱۸ به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن وتجارت و به استناد اصل یکصدوسی وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین‌نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ تن و ساماندهی و نوسازی آن شناورها را در ۱۸ ماده مصوب کرد.
این مصوبه با اعتراض ملوانان، صاحبان شناورهای باری و بازاریان بندرهای استان بوشهر روبرو شد طوریکه شناورها از تخلیه کالا برای مدت ها خودداری کردند و مغازه هایی که کالای ملوانی خرید و فروش می کردند به دلیل خالی شدن فروشگاه هایشان از کالای ملوانی اقدام به تعطیلی بازار در چند نوبت کردند.
به همین علت مسوولان استان بوشهر در نشستی خواستار تعویق اجرای مصوبه ساماندهی کالای همراه ملوان تا پایان فروردین ماه امسال و بازنگری و اصلاح این مصوبه شدند که مورد موافقت قرار گرفت.
براساس ماده ۷ این آیین نامه شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از۵۰۰ تن (لنج تجاری) در صورت تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دادن ملوانان شاغل در آن شناور و برخوردار شدن آنان از مزایای بیمه تامین اجتماعی از قبیل بازنشستگی، بیمه درمان، عیدی آخر سال و سایر موارد مربوط، مجاز هستند در هر سال برای هر شناور و هر ملوان حداکثر شش نوبت و در هر نوبت به ازای هر ملوان تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال از معافیت ملوانی مندرج در تبصره (۳) ماده (۱) این آیین‌نامه استفاده کنند.
براساس تبصره ۲ ماده ۷ این آیین نامه نیز معافیت‌های ملوانی برای شناورهای زیر ۲۰۰ تن حداکثر ۶ نفر، برای۲۰۱ تا ۳۵۰ تن حداکثر هفت نفر و برای ۳۵۱ تا ۵۰۰ تن حداکثر هشت نفر و در هر حال برای حداکثر ۶ سفر در طول یکسال اعمال می‌ شود.
در مناطقی که تعداد سفر متداول شناورها بیش از ۶سفر است سفرهای مازاد شناور مشمول معافیت نبوده و ترخیص کالا در هر حال مشمول مقررات صادرات و واردات کشور است.
بیش از ۲ هزار شناور سفاری و باری در استان بوشهر فعالیت دارند که هرکدام از این لنج‌ها بین ۶ تا ۸ ملوان دارند و بیش از ۱۲ هزار نفر بطور مستقیم در شناورها مشغول به کار هستند.
۳۵ تا ۴۰ هزار نفر نیز در بازار شهرهای ساحلی استان بوشهر از طریق خرید و فروش کالای ته لنجی فعالیت می کنند که با این احتساب خانواده های ملوانان و بازاریان حدود ۱۶۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۱۷۹ هزارو ۲۸۰ نفری این استان از طریق واردات کالای ته لنجی امرار معاش می کنند.
۷۲۱۲/۶۰۴۵انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید