خانه / دسته‌بندی نشده / مرز ریمدان چابهار تهدید یا فرصت – رستم کریمی*

مرز ریمدان چابهار تهدید یا فرصت – رستم کریمی*سیستان و بلوچستان دارای هفت بازارچه مرزی شامل بازارچه های مرزی گمشاد و میلک در شهرستان هیرمند، بازارچه مرزی میرجاوه، بازارچه مرزی کوهک و جالق شهرستان سراوان، بازارچه مرزی پیشین شهرستان سرباز و بازارچه مرزی ریمدان شهرستان چابهار است.
شهرستان چابهار با داشتن مرز دریایی و اتصال به آب های اقیانوسی و همجواری با کشور پاکستان و کشورهای دور و نزدیک می تواند ارتباط تجاری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی داشته باشد و علاوه بر ۲۸۳ هزار نفر جمعیت خود، هزاران نفر از مردم سایر شهرهای همجوار سیستان و بلوچستان را از مزایا و فرصت بدست آمده بهره مند کند.
تاسیس و فعالیت بازارچه های مرزی در هر منطقه نوید دهنده ایجاد هزاران شغل و توسعه و پیشرفت مناطق مرزی است و بر همین اساس چشم امید به مرز ریمدان بسته شد و با پیگیریهای به عمل آمده از سوی مردم و دولتمردان ریمدان به عنوان مرز رسمی اعلام شد تا مردمی که سالیان متمادی از فرصت مرز بی بهره بوده اند اکنون به داد و ستد با مرزنشینان آنسوی مرز مشغول شوند.
مرز ریمدان یکی از بهترین فرصت های اشتغالزایی و توسعه بعد از گذشت دهها سال و پیگیری های مکرر مردم و مسئولان سال گذشته
رسما توسط استاندار سیستان و بلوچستان، فرماندار چابهار و دهها مسئول محلی و قشرهای مختلف مردم برای جابجایی کالا و مسافر مشخص و رسما افتتاح شد.
از آن موقع تاکنون هزاران نفر از مردم مرزنشین بخش های دشتیاری و پلان شهرستان چابهار، تعاونی های مرزنشینان و تجار ایرانی و پاکستان چشم انتظار آماده سازی زیرساخت های لازم برای جابجایی قانونی کالا و مسافر از این مرز هستند.
پیگیری های مردم و مسئولان تاکنون راه به جایی نبرده است و همچنان مشکلات برای جابجایی کالا و مسافر پابرجاست.
با اعلام رسمی شدن مرز ریمدان بارقه امید در دل مرزنشینان روشن شد اما به سبب مهیا نشدن زیرساختها چشم انتظاری ها ادامه یافت.
غرفه داران بومی بازارچه مرزی ریمدان که چند سال پیش تاسیس شده است، برای صادرات کالا از جمله مصالح ساختمانی نظیر کاشی و غیره با مشکلات متعددی رو به رو شدند، مسئول گمرک چابهار نیز از ارائه خدمات صادرات کالا از سایر گمرکات به علت در اختیار نداشتن زیرساخت های لازم در بازارچه مرزی ریمدان امتناع می کند.
نبود زیرساخت های لازم به ویژه فیبرنوری، اینترنت، آب آشامیدنی و مصرفی شبانه روزی، امکانات رفاهی، رستوران و استراحتگاه، پایانه های بار و مسافری و سامانه های ورود و خروج مرزنشنیان از مهمترین مشکلات در مرز ریمدان است که از مسئولان انتظار می رود تا تمام موانع و مشکلات را برای تسهیل در جابجایی کالا و مسافر مرتفع کنند.
مسئولان کشوری و استانی اطلاع دارند که بخش دشتیاری چابهار به دلیل بی مهری های گذشته و قهر طبیعت به دشت بی یار مشهور است و با وجود داشتن زمین های حاصلخیز به سبب بروز خشکسالی های مداوم بیش از ۲۰ ساله زحمات صدها ساله کشاورزان و روستاییان و زمین های کشاورزی و باغات و اندک دام روستائیان از بین رفته و بیکاری بر منطقه غالب شده است.
مسلم است وقتی مردم این منطقه که شغل و کسب و کار خویش را از دست داده اند، مجبورند به برخی از نقاط شهری مهاجرت و آمار جمعیت حاشیه نشینی را بیشتر کنند.
آنانی که دل در گرو موطن خود داشتند برای تامین معاش خانواده به کار مبادلات مرزی و تجارت روی آورده و مسئولان منطقه نیز برای حل این موضوع راهکار مناسب را تجارت مرزی و مرز را بهترین فرصت تشخیص دادند.
هم اینک مردم مرزنشین برای تردد در دو سوی مرز آنقدر با مشکلات و سختگیری ها رو به رو هستند که بارها از فعالیت پشیمان می شوند ولی چاره ای جز تحمل ندارند.
بسیاری از مردم مرزنشین در سطح سیستان و بلوچستان ارتباط و مراودات قومی و طایفه ای با مرزنشینان آنسوی مرز دارند و هراز گاهی برای دید و بازدید اقوام و شرکت در مراسم غم و شادی یکدیگر رفت و آمد می کنند اما با توجه به مستقر نبودن دستگاههای دست اندرکار در مرز ریمدان مردم بخش دشتیاری مجبورند مسیر دو ساعته از ریمدان به داخل پاکستان را از طریق شهرستان سرباز با حدود ۱۷ ساعت و تحمل سختی ها و صرف هزینه های زیاد طی کنند.
صدور یک برگ راهداری برای تردد مرزی بیش از ۱۰ تا ۱۵ روز طول می کشد.
بسیاری از مردم با ساکنان ایالت بلوچستان، کراچی و گوادر پاکستان روابط خانوادگی و خویشاوندی دارند و به علت وجود برخی مشکلات در مرز ریمدان هم اینک بسیاری از مردم از رفتن به آنسوی مرز برای دید و بازدید محروم شده اند.
وجود مرزها بین دو کشور نباید موجب قطع روابط فامیلی، فرهنگی و اجتماعی مرزنشینان دو سوی مرز ایران و پاکستان شود.
امید مردم به تدبیر دولت است تا با آماده سازی زیرساخت ها علاوه بر اشتغال بتوانند به موقع از خویشاوندان خود سرکشی کنند.
در صورت فراهم شدن شرایط در مرز ریمدان بسیاری از تجار و مرزنشینان آماده صادرات و واردات مواد غذایی، مصالح ساختمانی، دام سبک و سنگین و انواع میوه ها نظیر انبه، نارنگی و برنج هستند.
در حال حاضر نماینده گمرک چابهار در مرز ریمدان مستقر نیست و تجار، مرزنشینان و صاحبان کالا مجبورند برای انجام تشریفات گمرکی، کارشناس گمرک را با وسیله شخصی از چابهار به ریمدان منتقل کنند و پس از اتمام کار مجددا وی را به چابهار بازگردانند و کسانی هم که وسیله نقلیه ندارند باید هزینه رفت و آمد وی را متحمل شود.
طول مسیر مرز ریمدان تا چابهار ۱۲۰ کیلومتر است و به دلیل نبود اینترنت برای ثبت بار در ریمدان، نماینده گمرک هر روز مسیر ۲۴۰ کیلومتری رفت و برگشت را با هزینه صاحبان کالاها می پیماید و معطلی و سایر هزینه ها نیز جای خود دارد.
معطلی چندین روزه کامیون ها و انجام نشدن کار صادرات در مرز ریمدان و اتلاف وقت و سرگردانی کامیون ها و رانندگان برای مسئولان مستقر در مرز و بازارچه ریمدان اهمیتی ندارد و کسی پاسخگوی جبران خسارات وارده به سرمایه گذاران نیست.
تصمیمات برخی مسئولان و فرآیندهای اداری و اعمال سلیقه های شخصی برای صادرات کالا در مرز ریمدان مشکل بزرگ تجار و سرمایه گذاران و رانندگان کامیون ها است و انتظار می رود مسئولان دستگاههای دست اندرکار برای رفع این مشکلات چاره اندیشی کنند.
همچنین برای صدور اظهارنامه کالا (انجام کارهای گمرکی) و سایر مراحل صادرات راننده و صاحب کالا باید به چابهار و یا نوبندیان عزیمت و اقدامات لازم را از طریق اینترنت انجام دهد تا بعد از تایید گمرک چابهار بتواند کالای خود را صادر کند.
چنانچه اعضای یک خانواده مرزنشین چابهاری قصد سفر چند روزه به پاکستان داشته باشند باید تمام آنان به پاسگاه مرزبانی، شورای اسلامی و بخشداری نگور مراجعه کنند تا پس از رویت و تحویل تمام مدارک شناسایی و پرداخت هزینه ۲۰۰ هزار تومانی برگ راهداری برای آنان صادر خواهد شد.
طی مراحل مختلف از جمله تهیه نامه از بخشداری و تاییده از شورای اسلامی روستایی مبنی بر سکونت در محدوده بخش دشتیاری و ارائه ضمانت علاوه بر معطلی و سرگردانی نیاز به صرف وقت و هزینه دارد و چندین روز بطول می انجامد.
اگر مجوز تردد یک نفر که ۱۵ روز تعیین شده است یک روز تاخیر کند تا شش ماه ضامن او از ضمانت کردن برای فرد دیگری محروم می شود که این امر در هیچ نقطه ای از کشور وجود ندارد.
بازارچه مرزی ریمدان در سال ۱۳۸۷ افتتاح شده است و نباید بعد از گذشت ۹ سال فاقد اینترنت و حتی دکل تلفن همراه و ایرانسل برای انجام کارهای اینترنتی باشد.
چنانچه فیبر نوری در گمرک ریمدان راه اندازی و تجهیزات لازم برای صادرات و واردات کالا نصب شود بسیاری از مشکلات صادر کنندگان مرتفع خواهد شد.
نمایندگی ادارات گمرک، استاندارد، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و دامپزشکی باید در مرز ریمدان مستقر باشند تا کارهای صادرات و واردات به خوبی انجام شود.
آب مورد نیاز بازارچه مرزی ریمدان با تانکر سیار تامین می شود و برای رسیدن آب شبانه روزی نیازمند اعتبار و اجرای خط انتقال آب بطول ۲۳ کیلومتر است.
بازارچه مرزی ریمدان امکانات لازم رفاهی را برای استراحت و پذیرایی رانندگان و سرمایه گذاران ندارد و فقط یک اتاق برای چند نفر با امکانات محدود آماده شده است.
عملکرد بازارچه مرز ریمدان:
واردات دام از مرز ریمدان در سالهای گذشته انجام می شده است ولی به دلایل مشکلات اداری امسال تنها ۱۶ راس دام سنگین(گاو) در فروردین ماه وارد شده است.
در سال ۱۳۸۸ برنج و در سال ۱۳۸۹ سیر و بعدها فقط دام سبک و سنگین وارد شده است ولی بعد از آن اجازه ورود هیچ کالایی در مرز ریمدان داده نشده است.
مرز ریمدان فرصت مناسبی برای صادرات انواع مصالح ساختمانی، کاشی، سرامیک، میلگرد، سیمان، کلینکر(مواد اولیه سیمان)، مواد غذایی نظیر آب معدنی، نوشابه، نایلون دسته دار و سایر تولیدات داخلی است.
این بازارچه فاقد پایانه مسافری و بار است و به دلیل نبود اینترنت و فیبرنوری تقریبا فعالیت مناسبی ندارد.
به گزارش ایرنا، بازارچه ریمدان در فاصله ۵۰ کیلومتری از جاده اصلی چابهار- راسک واقع شده و تا چابهار ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال ۱۳۹۵ با جمعیت بیش از ۲۸۳ هزار نفر و ۴۸ هزار خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از ۲ شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، ۶ دهستان و ۴۳۸ روستا تشکیل شده است.
*مسئول دفتر چابهارانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید