خانه / دسته‌بندی نشده / مراقبت از سلامت دانش آموزان پایتخت در دست متصدیان آزمایشگاه

مراقبت از سلامت دانش آموزان پایتخت در دست متصدیان آزمایشگاهبه گفته حسن محمدی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران، مدارس پایتخت اینک ۸۰۰ مراقب سلامت کم دارند به طوری که وی این کمبود نیرو را به عنوان مهمترین چالش حوزه سلامت این نهاد یاد می کند.
وی بر استخدام مراقبان سلامت تاکید دارد و در عین حال می گوید که در استخدام اخیر سهمیه ای برای جذب مراقبان سلامت در تهران اختصاص نیافته است؛ وی در این باره از این عبارت استفاده می کند:« به نظر می رسد مراقبان سلامت در اولویت نیستند».
به گفته مسئولان آموزش و پرورش، مراقبان سلامت در مدارس افرادی هستند که به صورت مستمر دانش آموزان را در حوزه بهداشت فردی مانند پوست، موی سر، ابتلا به بیماری های واگیر یا غیرواگیر و پیشگیری از آنها، تکمیل شناسنامه سلامت و سلامت دهان و دندان بخصوص در دوره ابتدایی با همکاری وزارت بهداشت مورد مراقبت و معاینه قرار می دهند.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تعداد کنونی مراقبان سلامت متخصص در مدارس تهران را ۴۹۴ نفر اعلام می کند.
محمدی اما ادامه می دهد: این تعداد، باتوجه به شمار کنونی دانش آموزان کافی نیست لذا «تعداد دیگری از نیروها با مدارک تحصیلی نیمه مرتبط از جمله دبیری زیست شناسی، دبیری علوم تجربی و متصدی آزمایشگاه به عنوان مراقب سلامت به کار گرفته می شوند».
به گفته وی، با احتساب این افراد دارای مدارک « نیمه مرتبط»، در مجموع حدود ۶۰۰ نفر کار مراقبت از سلامت دانش آموزان را در تهران انجام می دهند.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران در ادامه مصاحبه خود با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ۱۶ مراقب سلامت امسال بازنشسته می شوند.
محمدی با اشاره به اینکه براساس استاندارد وزارت آموزش و پرورش به ازای هر ۷۵۰ دانش آموز باید یک مراقب سلامت داشته باشیم، گفت: با توجه به تحصیل یک میلیون و ۱۰۰ هزار دانش آموز در شهر تهران نیازمند حدود ۸۰۰ مراقب سلامت هستیم و سیاستگذاران باید توجه ویژه ای در این زمینه داشته باشند.
وی با تاکید بر ضرورت جذب مراقبان سلامت، درباره اختصاص سهیمه برای مراقبان سلامت در آزمون استخدامی اخیر گفت: باتوجه به درخواست ها و نیازهای اعلام شده متاسفانه در آزمون استخدامی، سهمیه ای نداشتیم و به نظر می رسد مراقبان سلامت در اولویت نیستد.
وی اولویت به کارگیری و فعالیت مراقبان سلامت را در دوره ابتدایی دانست و افزود: دانش آموزان در این دوره خطرپذیرتر هستند و در معرض آسیب بیشتری قرار دارند و همچنین دوره ابتدایی زمان مناسب تری برای آموزش مفاهیم و اصول بهداشتی به دانش آموزان است بنابراین بیشتر مراقبان سلامت در این دوره مشغول به کار هستند اما به دلیل کمبود نیرو در این حوزه سختی کار مراقبان سلامت افزایش پیدا می کند.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران اظهارداشت: با توجه به کمبود و نبود مراقب سلامت در بعضی از مدارس براساس قانون، نیروهای شبکه های بهداشت مناطق و محلات در مدارس حاضر می شوند و ضمن برگزاری برنامه های آموزشی برای دانش آموزان و اولیا و توجه به بهداشت محیطی مدارس، دانش آموزان را در طول سال تحصیلی از لحاظ بهداشت فردی مورد مراقبت و معاینه قرار می دهند.
وی افزود: وظایف ذاتی آموزش و پرورش، آموزش، فرهنگ سازی و تربیت دانش آموزان در حوزه های مختلف است و ما در صورتی می توانیم امیدوار باشیم شاخص های بهداشتی و سلامت ما ارتقا پیدا می کند که نیروهای متخصص در این حوزه داشته باشیم و آنان آموزش های لازم را به دانش آموزان ارائه دهند.

*اقدامات انجام شده در حوزه سلامت دانش آموزان
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اقدامات این نهاد برای ارتقای سلامت دانش آموزان در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ گفت: فعالیت های این نهاد در حوزه بهداشت، فعالیت های تعریف شده است که توسط مراقبان سلامت در سطح مدارس انجام می شود و گاهی اوقات که جامعه با بحران هایی از لحاظ بیماری هایی همچون آنفلوآنزا مواجه می شود، اداره سلامت آموزش و پرورش اقداماتی را در حوزه پیشگیری از این بیماری ها در مدارس در دستور کار قرار می دهد.
وی افزود: امسال نیز طبق روال سال های گذشته مراقبان سلامت به صورت مستمر دانش آموزان را ازابعاد مختلف در حوزه بهداشت فردی، تکمیل شناسنامه سلامت و سلامت دهان و دندان بخصوص در دوره ابتدایی با همکاری وزارت بهداشت مورد مراقبت و معاینه قرار می دهند.
محمدی، بررسی وضعیت بهداشتی کمیته های مختلف و فضای مدرسه، سرویس های بهداشتی، کلاس های درس و حیاط مدرسه را از دیگر وظایف مراقبان سلامت عنوان کرد.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به پیشگیری از شیوع بیماری شپش سر(پدیکلوز) در میان دانش آموزان اظهار داشت: این پدیده، موضوعی ثابت و متداول در همه جوامع است و در هر مکان عمومی مانند مدرسه به دلیل تعامل افراد بیشتر مشاهده می شود که مراقبان سلامت برای پیشگیری و درمان این بیماری معاینات مستمری را در طول سال تحصیلی بخصوص در فصل زمستان که این بیماری شایع تر است، در دستور کار قرار می دهند و دانش آموزان مبتلا را برای انجام اقدامات درمانی از طریق خانواده به شبکه های بهداشت معرفی می کنند.
وی گفت: سال گذشته شاهد ابتلای برخی دانش آموزان به بیماری شپش سر بودیم اما امسال با توجه به مراقبت ها و معاینات مراقبان سلامت، همکاری وزارت بهداشت و آگاهی والدین و دانش آموزان مشکل و بحرانی در این زمینه وجود نداشته است.

**اجرای طرح آهن یاری برای دختران
محمدی با اشاره به همکاری آموزش و پرورش تهران در طرح های سلامت، پیشگیری و آموزشی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای جلوگیری از شیوع فقر آهن و کم خونی ناشی از آن و تامین ویتامین D (دی) برای دانش آموزان دختر دوره های اول و دوم متوسطه، طرح آهن یاری و توزیع ویتامین دی با همکاری شبکه های بهداشت در سطح مدارس اجرا شد.
وی افزود: امسال حدود ۱۳۸ هزار و ۴۶۲ دانش آموز دختر در طرح آهن یاری و تامین ویتامین دی زیرپوشش قرار گرفتند.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اقدامات این نهاد در راستای سلامت دهان و دندان دانش آموزان اظهار داشت: نیروهای متخصص شبکه های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی در قالب گروه هایی با یونیت های سیار دندانپزشکی با همکاری و هماهنگی آموزش و پرورش در طول سال تحصیلی در ۲نوبت به مدارس به خصوص دوره ابتدایی اعزام شده و علاوه بر پیشگیری و فلورایدتراپی، مراقبت از دهان و دندان را به صورت تخصصی در سطح مدارس پیگیری می کنند.
محمدی با اشاره به اینکه طرح سلامت دهان و دندان، طرحی ۶ساله است، گفت: براساس استاندارد جهانی نسبت دندان خراب به دندان سالم باید کمتر از یک باشد که این نسبت در ایران به خصوص در دانش آموزان دارای دندان شیری، یک و نیم است و با اجرای طرح سلامت دهان و دندان این نسبت در ۲ سال اخیر کاهش پیدا کرده و امیدواریم با اقدامات پیشگیرانه، نسبت دندان های خراب به سالم در دانش آموزان تا سن ۱۲ سالگی به کمتر از عدد یک برسد.

*فعالیت ۱۵۶هزار و ۲۶۶ سفیر سلامت در مدارس
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به فعالیت ۱۵۶هزار و ۲۶۶ سفیر سلامت در سطح مدارس اظهار داشت: در همه مقاطع تحصیلی، ۱۵درصد از دانش آموزان علاقه مند به عنوان سفیران سلامت تحت آموزش قرار گرفته و با کمک عوامل مدرسه در زمینه ارتقای سلامت و بهداشت محیطی و فردی دانش آموزان و آموزش آنان اقداماتی را انجام می دهند.
محمدی گفت: سفیران جایگزین مراقبان سلامت در مدارس نیستند و به صورت داوطلبانه اقداماتی را در راستای ارتقای سلامت مدرسه انجام می دهند.
تهرام/۷۲۴۵//۱۳۴۸انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید