خانه / دسته‌بندی نشده / متولیانی که حرمت امامزاده را نگه نداشتند

متولیانی که حرمت امامزاده را نگه نداشتنداین بخشی از سخنان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشوا است. وی می گوید از تعرض به حریم ساختمان تاریخی این امامزاده به مقام های قضایی شکایت شده است و منتظر اعلام حکم هستند.
در قسمت شمال کمربندی شمالی ورامین – پیشوا و نیز قلعه ایرج که از آن به عنوان بزرگترین قلعه خشتی نظامی جهان نیز یاد می شود، مقبره یوسف ابن حسین ابن زین العابدین معروف به یوسف رضا (ع) یکی از امامزادگان و عارفان بزرگ قرن دوم -سوم هجری واقع شده که به گفته خواجه عبدالله انصاری در تاریخ ۲۹۱ هجری قمری و به گفته عطار نیشابوری در تذکره الاولیاء سال ۳۰۳ هجری قمری رحلت کرده است.
شهرستان پیشوا با ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری جنوب شرق شهر تهران واقع شده است.
بنای امامزاده یوسف رضا که در سال ۸۴ به شماره ۱۴۶۶۷ در فهرست آثار ملی قرار گرفت از دیر باز محل دفن درگذشتگان روستائیان و مناطق مجاور نیز بوده است به طوری که قدمت برخی قبرها به بیش از ۲۰۰ سال می رسد.
از گذشته دور، در کنار مقبره این امامزاده و عارف نامی، روستایی شکل گرفت که به خاطر مقام وی، نام روستا نیز به نام یوسف رضا شناخته می شود و به دلیل آبادانی و سرسبزی از مناطق مهم گردشگری دشت ورامین و شهرستان پیشوا به شمار می رود.

سابقه تعرض به حریم امامزاده
عملیات مرمت این اثر باستانی در سال ۱۳۸۲ آغاز شد و به منظور حفظ آثار تاریخی بویژه سنگ های مزار قدیمی که نمادهایی از جنسیت، پیشه و خانواده متوفی روی آنها حک شده بود ، در دیواره ها کار گذاشته شد ولی با اجرای طرح توسعه آستان این امامزاده ، نه تنها سنگ های قدیمی از بین رفت ، که در حاشیه محوطه آن ، یک باب مغازه نیز قد علم کرد.
در جدیدترین تعرض به حریم این آستان ۷۰۰ ساله و به منظور آنچه احداث شبستان اعلام شده، عملیات بتن ریزی بر روی ستون هایی که در چند قدمی بنای تاریخی امامزاده یوسف رضا قرارگرفته آغاز شد که میراث فرهنگی می گوید این اقدام با شکایت این نهاد همراه بوده است.
بنای این امامزاده قدیمی و آجری، از بیرون به صورت هشت ضلعی و از داخل چهار ضلعی است.

اوقاف: از متولیان پیگیر باشید
خبرنگار ایرنا برای پیگیری این موضوع به سراغ رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پیشوا رفت که وی ابتدا پاسخ داد: باتوجه به اینکه از حضورم در این شهرستان یک ماه بیشتر نمی گذرد از روند اجرای طرح توسعه امامزاده یوسف رضا اطلاع چندانی ندارم.
حجت الاسلام سیدحسین مطهری در عین حال افزود: بررسی ها نشان می دهد در خصوص ساخت و ساز در محوطه تاریخی امامزاده یوسف رضا مجوزی که به تأیید میراث فرهنگی رسیده باشد یافت نشده و باید علت اجرای این عملیات بدون مجوز را از متولیان امامزاده پرسید.

انتقاد از نگاه درآمدزایی متولیان
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشوا نیز به خبرنگار ایرنا گفت: هرگونه ساخت و ساز در محوطه و حریم آثار تاریخی بویژه آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی جرم است.
مجید ژاله نیا بیان کرد: حدود یک سال و نیم پیش، متولیان امامزاده درخواست اضافه کردن بنایی در محوطه تاریخی یوسف رضا ارائه کردند که با وجود مخالفت اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، بخشی از فوندانسیون سازه مورد نظر در مجاورت بنای تاریخی اجرا شد.
وی بیان کرد: اداره میراث فرهنگی پیشوا با طرح شکایت در مراجع قضایی از ادامه این ساخت و ساز غیرمجاز جلوگیری کرد ولی چندروز پیش ساخت و ساز آغاز که با اطلاع از این عملیات ، بار دیگر طرح شکایت انجام و از ادامه آن جلوگیری شد.
ژاله نیا تصریح کرد: هدف، کسب درآمد در موقوفه هاست و ساخت و سازهای صورت گرفته در محوطه تاریخی یوسف رضا و احداث یک باب مغازه در ضلع شمالی این بنای تاریخی مؤید این امر است.
وی تصریح کرد: موضوع تعرض به حریم این امامزاده تاریخی در مراجع قضایی مطرح شده و تلاش می شود با پیگیری لازم، حکم قلع و قمع این ساخت و ساز دریافت شود.
ژاله نیا افزود: در شهرستان پیشوا ۴۰ اثر تاریخی شناسایی شده که برای حفاظت از آنها تنها یک نیرو در اختیار داریم.
این مسئول تأکید کرد: احترام و حراست از امامزاده با متولی آن است، وقتی متولیان این اثر تاریخی به اهمیت آن توجهی نمی کنند طرح شکایت در مراجع قضایی تنها راه حفاظت از آن است.
خبرنگار ایرنا طی چندروز گذشته برای گفت وگو با رئیس هیات امنا یا دیگر متولیان امامزاده دو بار حضوری به محل مراجعه کرد اما بی نتیجه بود و موفق به صحبت با اعضای هیات امنای این مکان نشد لذا به سراغ دیگر مسئولان روستا رفت که توانست با دهیار و نیز بخشدار نیز مصاحبه داشته باشد.
دهیار روستای یوسف رضا به خبرنگار ایرنا گفت: برای ساخت و ساز در عرصه امامزاده یوسف هیچ مجوزی از دهیاری اخذ نشده و این اقدام کاملا غیر قانونی بوده است.
سید محمدرضا طباطبایی افزود: عوامل دهیاری به محض اطلاع از ساخت و ساز در محوطه امامزاده با بخشداری مرکزی شهرستان مکاتبه کردند و تخلف انجام شده را به مسئولان شهرستان اطلاع دادند.
وی بیان کرد: دهیاری به عنوان یک مرکز اداری نمی تواند رأسا نسبت به جلوگیری از ساخت و ساز اقدام کند.
بخشدار مرکزی پیشوا نیز به خبرنگار ایرنا گفت : در حدود یک سال و نیم پیش نیز متولیان امامزاده با وجود مخالفت های میراث فرهنگی اقدام به حفاری و فوندانسیون ریزی برای احداث شبستان در محوطه امامزاده کرده بودند که عوامل انتظامی و بخشداری مانع شدند.
احمد ملایری افزود: بر اساس توافقنامه میراث فرهنگی و اوقاف که نسخه ای از آن در اختیار بخشداری وجود دارد قرار بود طرح مد نظر متولیان امامزاده برای احداث شبستان به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ارسال شود تا پس از تأیید نهایی، عملیات اجرایی انجام گیرد که این موافقت تاکنون نیز حاصل نشده است.
وی بیان کرد: اکنون عوامل میراث فرهنگی، بخشداری و نیروی انتظامی از ادامه کار اجرایی در محوطه تاریخی امامزاده یوسف رضا جلوگیری کرده اند و با طرح شکایت از سوی میراث فرهنگی، پرونده در مراجع قضایی در حال پیگیری است.
تهرام/۷۲۵۴ /۱۰۰۸
گزارش از سید حسن میریانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید