خانه / دسته‌بندی نشده / لزوم توجه به اقتصاد خانه موزه‌ها

لزوم توجه به اقتصاد خانه موزه‌ها

به گزارش ایسنا، علی محمد سعادتی در وبینار بررسی تجارب احیای خانه موزه‌های مشاهیر تهران که عصر دیروز -چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹- برگزار شد، درباره چگونگی بهره برداری از خانه موزه ها گفت: خانه موزه‌ها جزو مفاهیمی است که قدمت زیادی در ایران و تهران ندارد و به همین دلیل دارای ایراداتی است.  

وی با بیان اینکه خانه موزه صرفا به عنوان نماد فرهنگی است که یک شخص را معرفی می‌کند، افزود: اگر خانه موزه ها در محله با عنوان یک ساختمان و بنا مطرح شود و نتوانند با زندگی شهری و شهروندان محله ارتباط برقرار کنند و اساسا در محله خود بیگانه باشند، خاصیت خود را از دست می‌دهند. همانطور که در برخی مواقع و در برخی محله‌های تهران شاهد این موضوع هستیم.  در حالی که خانه موزه های مشاهیر باید به اهالی محله شناسانده شود.

سعادتی با تاکید بر لزوم برقراری ارتباط دو سویه میان خانه موزه ها و مردم محله و شهر بیان کرد:  بهره برداری محلی در کنار حوزه شهری از خانه موزه‌ها بسیار مهم است. یکی از راهکارهای ایجاد چنین کانونی این است که در عین حال که شخصیت اصلی محور اصلی خانه موزه است سایر کارکردها هم می‌تواند بهانه ای برای حضور مردم باشد. درواقع موضوع اقتصاد خانه موزه بسیار مهم است و باید به آن توجه شود.  

به گفته وی، اقتصاد و درآمدزایی خانه موزه‌ها، موضوعی است که کمتر به آن توجه شده است. به عقیده من در اینکه اقتصاد نقش جدی در پایداری هر چیزی دارد شکی نیست حتا در اداره مسجد و بسیاری از فضاهای فرهنگی به درآمدزایی نیاز است. فضاهایی مثل خانه موزه ها هم در حداقلی ترین حالت هزینه نگهداری دارند البته درآمدزایی به این معنی نیست که همه این هزینه ها از محل موقعیت خانه موزه استخراج شود در حالی که باید از آن نظام شبکه ای در محله و فرصت‌های محلی گردشگری استفاده شود.

شهردار منطقه ۱۲ تهران با بیان اینکه در تهران مجموعه ای از خانه ها و مکان‌هایی وجود داشت که مستقیما درآمدزا نبودند، گفت: اما موقعیت هایی بودند که ظرفیت‌های اقتصادی ایجاد می کردند، مثلا در منطقه ۱۲ بخشی از درآمدهای حاصل از خیابان سی تیر صرف مرمت تعدادی از خانه‌های تاریخی شد. درواقع خانه موزه‌ها باید عملا به یک خودگردانی برسند و حداقل برای اداره خود نه به عنوان یک بنگاه اقتصادی درآمد کسب کنند.

وی ادامه داد: تا زمانی که ساز و کار و مدیریت فرهنگی در یک نظام کلان اجتماعی وجود نداشته باشد نسبت به مسایل فرهنگی غفلت می‌شود. چگونه می توانیم ارج یک شخص شهیر را بالا ببریم در حالی که تعدادی از مردم حتی اسم آن شخص هم به گوششان نخورده است و در دوره تحصیل و رشد اجتماعی خود اسمی از این استاد مشهور نشنیده‌اند.

بنا براعلام سایت شهر، سعادتی معتقد است: مباحث فرهنگی متولی مشخصی ندارد و به همین دلیل به آن اهمیتی داده نمی شود اگر چند متولی دارد اما باید مشخص شود که هر کدام نقششان چیست. راه برون رفت از این معضل طراحی و برنامه ریزی فرهنگی از پایه در جامعه است و در واقع اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در این زمینه باید از مدارس آغاز شود.

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

ویدئو / ویدئومپینگ برای همدردی با مردم فلسطین

برنامه نورپردازی سه‌بعدی (ویدئومپینگ) بر برج آزادی تهران، شامگاه یکشنبه (٢۶ اردیبهشت) برگزار شد. این …

پاسخی بگذارید