خانه / دسته‌بندی نشده / لایروبی ۵۳۰ کیلومتر کانال و مسیل برای برف و باران در تهران/شهرداری امسال آماده تر است

لایروبی ۵۳۰ کیلومتر کانال و مسیل برای برف و باران در تهران/شهرداری امسال آماده تر است

اصغر عطایی در گفت وگو با ایسنا، در تشریح آخرین اقدامات معاونت خدمات شهری برای جلوگیری از آبگرفتگی و سیل احتمالی در شهر تهران درپی بارش های پرحجم در پاییز و زمستان سال جاری، گفت: بارش های پرحجمی در ابتدای سال یعنی در بهار سال ۱۳۹۹ در سطح شهر تهران داشتیم به گونه ای که در برخی استانها این میزان بارش موجب به راه افتادن سیل می شد، اما در همان مقطع کنترل های لازم انجام شد و پس از آن زمان نیز باتوجه به اینکه بارندگی ها گل و لای بسیاری از بالا دست با خود آورده بود لایروبی کانال ها و مسیل ها صورت گرفت.

وی افزود: البته لایروبی کانال ها و مسیل ها هرساله انجام می شد اما باتوجه به این بارندگی ها به صورت مضاعف ۵۳۰ کیلومتر کانال و مسیل موجود، چندین بار توسط عوامل مناطق ۲۲ گانه و نواحی ۱۲۲ گانه به طور کامل لایروبی شده است؛ در حقیقت این ۵۳۰ کیلومتر چندین بار از شمالی ترین نقطه تا جنوبی ترین نقطه به طور کامل لایروبی شده است.

وی ادامه داد: اقدام دیگری که با توجه به بارش های پرحجم بهار انجام شد این بود که برخی نقاط به عنوان گلوگاه بعد از سال ها نیازمند ترمیم عمرانی بودند که چندین نقطه اساسی بودند و این نقاط از ابتدای سال برای رفع ایراد در دستور کار قرار گرفتند.

به گفته وی، نقاطی همچون کانال های ابوذر در شرق تهران، پل کاروان سنگی در جنوب غربی تهران و میدان آزادی و سیل برگردان جلال ال احمد در برنامه بازسازی قرار گرفت و بخشی از این بازسازی تاکنون به اتمام رسیده و بخش دیگر هم مراحل پایانی را طی می کند.

وی تاکید کرد: برای رودخانه های شهر تهران نیز با سازمان های بیرونی شهرداری تهران هماهنگی های لازم انجام شده تا برخی نقاط که در سال های گذشته در حریم و بستر رودخانه ساخت و ساز انجام شده از طریق مراجع قضایی جمع آوری و تخریب صورت بگیرد تا رفع خطر انجام شود. همچنین در نقاطی که رودخانه از دل شهر عبور می کرد و ارتباط با شهرداری داشت با ماشین آلات سنگین رسوبات آن پاک سازی شد.

مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به پاک سازی نهرهای فرعی در پایتخت اشاره کرد و افزود: حدود ۱۰ هزار کیلومتر نهرهای فرعی و مویرگی در سطح شهر تهران به صورت مستمر پاکسازی می شوند و در راستای فرهنگ سازی با برخی صنوف که زباله های خود را در اَنهار می ریختند با مراجعه همکاران ما و صحبت با آنان و ارائه توضیحات لازم به مالکین، این کار خوشبختانه به حداقل رسیده است.

وی افزود: امکانات و تجهیزات را افزایش دادیم به شکلی که برای هریک از نواحی ۱۲۲ گانه شهر تهران دو دستگاه موتور پمپ آبکش قوی با آموزش هایی که توسط آتش نشانی داده شده در اختیار نواحی قرار دادیم تا اگر احتمالا در جایی تجمع مختصر آب داشتیم نواحی در محل نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه در بارندگی های روزهای گذشته ظرف ۴۸ ساعت بر طبق اعلام هواشناسی در یکی از ایستگاه ها ۶۰ میلی متر به صورت مستمر بارش ثبت شده است، گفت: این درحالی است که هرکجا ۳۰ میلی متر بارش در بازه زمانی یک ساعت داشته باشیم می تواند سیل به همراه داشته باشد، اما نهرها و مسیل ها از آمادگی خوبی برخوردار هستند که حتی کوچکترین آبگرفتگی نداشتیم و تنها موارد جزئی بود که باتوجه به آمادگی ۱۰۰ درصدی همکاران ما در معاونت خدمات شهری شهرداری تهران این موارد جزئی نیز در نهرهای فرعی برطرف شد.

عطایی ادامه داد: با توجه به سردی هوا و پیش بینی ها در روزهای آینده بارش برف خواهیم داشت، لذا برای امسال تجهیزات چند برابر شده است، به طوریکه در تابستان برای موضوع برف برنامه ریزی کردیم و دستورالعمل های برخورد با سیل و برف به صورت یکپارچه تهیه و در اختیار مناطق قرار گرفت. همچنین پیمانکاران مجرب به کار گرفته شده اند و برنامه ریزی شده که ۳۰ هزار نفر عوامل کارگری فضای سبز خدمات شهری که در روزهای عادی کار رفت و روب را برعهده دارند در هنگام بارش ها در اختیار عملیات برف روبی قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: اکیپ هایی در مناطق ۲۲ گانه برای فضای سبز آماده کرده ایم که به محض سردی هوا و بارش برف کار برف تکانی درختان به ویژه سوزنی برگ ها را داشته باشند که از این بابت فضای سبز دچار مشکل نشود. در سال های نه چندان دور ماشین الات برف روب، نمک پاش و محلول پاش تعدادشان دو رقمی بود، اما امروز نزدیک به ۲۷۰ دستگاه انواع ماشین آلات برف روب در نزدیک ترین نقاط برف گیر محلات مستقر شده اند. در حقیقت در هر منطقه یک ایستگاه ستاد برف روبی اصلی داریم و به تعداد نواحی یک تا دو ایستگاه برف روبی داریم و همه محلات دارای ایستگاه برف روبی هستند.

عطایی تصریح کرد: در پنج نقطه سطح شهر تهران یعنی شمال، جنوب، شرق و غرب و مرکز نیز ایستگاه پشتیبان قرار گرفته است که ماشین آلات مکانیزه برف روب دارند و عوامل کارگری به همراه شن و ماسه نیز در این ایستگاه ها موجود است؛ به این ترتیب یکی از آماده ترین سال ها را پشت سر می گذاریم و امیدواریم به نحوی عمل کنیم که ضمن بهره مندی از نعمت بارش برف و باران شرایطی ایجاد کنیم که مشکلی برای شهروندان به وجود نیاید.

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

لزوم ساماندهی محدوده خلازیر بدون نگاه سلبی

به گزارش ایسنا، محمد سالاری در تجمع انتخاباتی امروز یکشنبه که در محل مسجد حضرت …

پاسخی بگذارید