خانه / دسته‌بندی نشده / قند اضافی گیاهان را هم ‘چاق’ می کند

قند اضافی گیاهان را هم ‘چاق’ می کندبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی انجمن فیزیک امریکا، محققان دریافتند که قند اضافی در برگ های درختان می تواند به انباشت چربی در این بخش از گیاه منجر شود و این یافته احتمالا به تولید سوخت های زیستی کمک می کند.
‘جان شانکلین’ که در این مطالعه هدایت تیم تحقیق وابسته به وزارت انرژی آمریکا را به عهده داشت، با اعلام این خبر افزود: این چربی اضافی انباشته شده حاصل از قند می تواند گیاهان را به کارخانه هایی برای تولید سوخت زیستی و سایر مواد شیمیایی مفید بدل کند.
شانکلین گفت: گیاهان نور خورشید، آب و دی اکسید کربن را از طریق فتوسنتز به قندها تبدیل می کنند و این قندها معمولا پس از انتقال از برگ ها به بخش های دیگر گیاه، به سایر ترکیبات مورد نیاز برای رشد و نمو آن تبدیل می شوند. همچنین صرف نظر از برخی دانه های روغنی، چربی به صورت مازاد معمولا در گیاهان ذخیره نمی شود.
پژوهشگران به اطلاعات مشروحی درباره فرایندهای بیوشیمیایی دخیل در سیستم متابولیسم و ژن های کنترل کننده آن نیاز داشتند تا بتوانند جهت افزایش تولید چربی و انباشت آن در برگ ها که منبع بسیار غنی تر و در دسترس تری برای استحصال مواد شیمیایی زیست پایه در قیاس با دانه های روغنی هستند، دخالت کنند.
براساس توضیحات ارائه شده در نشریه Plant Physiology، محققان به طور انتخابی گیاهان را به نوعی پرورش دادند که برخی مسیرهای انتقال و تبدیل قند در انها مسدود شود؛ این امر به افزایش تولید چربی و انباشت آن در برگ ها انجامید.
محققان براساس پژوهش اولیه خود گمان داشتند که قند اضافی در برگ ها به افزایش تولید چربی در آن بافت های گیاهی منجر می شود. براساس همان تحقیق، سطح بالای قند در برگ ها عملکرد یک پروتیین کنترل کننده را مختل می کند؛ این پروتیین نقشی مهم در تجزیه پروتیین دیگری دارد که سوییچ فعالیت ژن های چربی ساز است.
اما در تحقیق جدید، دانشمندان متوجه همزمانی افزایش سطح پروتیین دوم با افزایش سطح مواد دخیل در تولید چربی شدند.
به گفته شانکلین، ترکیب دو عامل یعنی جهش های ژنتیکی که به کاهش انتقال قند از برگ ها منجر می شوند و تبدیل آنها به نشاسته، سطح قند در برگ ها را افزایش می دهد و این قند مازاد از طریق تثبیت سوییچ پروتیینی، و نیز با تامین مولفه های کربنی مورد نیاز برای افزایش تولید چربی در برگ ها، موجب تحریک تولید چربی می شود.
به گفته محققان، یافته های حاصل از تازه ترین تحقیقات بیوشیمیایی-ژنتیکی اطلاعات ارزشمندی را درباره ارتباط میان قند، مولفه های چربی ساز و ذخیره چربی در برگ ها ارائه می دهد که می تواند به اقدامات زیست فناورانه برای افزایش تولید چربی در بافت های گیاهی در گیاهان دارای ارزش اقتصادی، کمک کند.
علمی (۶)۹۲۵۹
مترجم: سپیده علی کاشانی** انتشار:محتشمی پورانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید